Salı, Ekim 4, 2022

Engelliler Günü

Engelliler Günü. 3 Aralık, Dünya üzerinde kabul edilmiş, özel bir farkındalık günü. Farkında mıyız? “Sizin bizi anlamamanız için engeliniz ne?” diye sorduklarında Cevabınız ne olacak?


5 dakika


3 Aralık Dünya Engelliler Günü 

Engelliler Günü, 3 Aralıkta kutlanan, uluslararası farkındalık günü. Engelli olmak. Bu; aslında son derece hassas olduğum ve anlatacaklarımın çok olduğu özel bir konu.

Yazımın sonlarına doğru kanun nezdinde engelli kimdir araştırdım ve yazdım. Ancak altını çizmek istediğim başka bir konu var.

Farkında mıyız?

  • Farkında mıyız! Hepimiz bir engelli adayıyız. Ne zaman başımıza ne geleceği belli değil. Ben mesela 1 – 1,5 ay kadar bacağımı düzgün bir şekilde kullanamamıştım. Yürümenin, tekerlekli sandalyede o tümsekleri aşmanın, karşıdan karşıya geçmenin ne demek olduğunu o zaman anladım. Islak havalarda kayan koltuk değnekleri ile kırık bacağım bir kez daha kırıldığında; ellerimle vücudumun ağırlığını dengeleyemediğim için duş yapmanın zorluğunu yaşadığımda öğrendim.
  • Farkında mıyız! Engelli aileleri çok zorluklar yaşıyor. Kendi hayatlarından vazgeçip evlatlarının/eşlerinin ihtiyaçlarına göre şekillendiriyorlar ömürlerini. Onların hayatlarını yaşanabilir kılmak ya da kolaylaştırmak ne kadar umurumuzda?
  • Ve farkında mıyız? Nasıl davrandığımız konusunda. İşitme ve konuşma engeli olan bir kişiye “Ben seni anlıyorum” hissini anlattığınızda yüzündeki huzurla karışık rahatlamış ifadeyi bir kere görseniz. Ya da yürüme engeli, görme engeli olan bir kişiye akan trafikte yardım ettiğinizde aldığınız teşekkür?

Yine böyle bir günde, genç bir engelli kızcağızın yaptığı konuşmada sakince söylediğini duyduğumda, buz kestiğimi hatırlıyorum. Sesi kulaklarımda hala aynı tonda. O sakince anlattı ama benim içimde fırtınalar kopardı.

Biz engellerimizi biliyoruz, aşmaya çalışıyoruz ve bununla yaşıyoruz. Peki sizin bizi anlamamanız için engeliniz ne?


Engelli Kimdir?

Kanunlara baktığımızda tanım şu şekilde

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeni ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi.

Engelliler Günü 1992 yılından bu yana farkındalık yaratmaya çalışıyor. Uluslararası bir gün. Devletler ve sivil toplum kuruluşları bu konuda çok çeşitli çalışmalar yapıyor. Sıra bizde. Herkes kendine düşen sorumlulukla elini taşın altına koyup; öğrenmeye başlamalı.

İletişimi, haklarını, kolaylaştırıcı çalışma ve projelerde gönüllü olmayı..

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım.

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, TC Milli Eğitim Bakanlığı


Hepimizin

  • Kendi engellerinin üstesinden geldiği,
  • Başkalarına ait engellerin azaltılması ve kişilerin yaşam kalitelerinin arttırılması yolunda daha yardımcı davrandığı,
  • Her an herkesin başına bir sıkıntının gelebileceği ve asıl engelin kişinin kendi zihninde ki atamadığı olumsuzluklar olduğunu unutmadığı

ENGELSİZ günler dileklerimle.

ilknur

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle