Engelliler Günü. 3 Aralık, Dünya üzerinde kabul edilmiş, özel bir farkındalık günü. Farkında mıyız? “Sizin bizi anlamamanız için engeliniz ne?” diye sorduklarında Cevabınız ne olacak?


5 dakika


3 Aralık Dünya Engelliler Günü 

Engelliler Günü, 3 Aralıkta kutlanan, uluslararası farkındalık günü. Engelli olmak. Bu; aslında son derece hassas olduğum ve anlatacaklarımın çok olduğu özel bir konu.

Yazımın sonlarına doğru kanun nezdinde engelli kimdir araştırdım ve yazdım. Ancak altını çizmek istediğim başka bir konu var.

Farkında mıyız?

  • Farkında mıyız! Hepimiz bir engelli adayıyız. Ne zaman başımıza ne geleceği belli değil. Ben mesela 1 – 1,5 ay kadar bacağımı düzgün bir şekilde kullanamamıştım. Yürümenin, tekerlekli sandalyede o tümsekleri aşmanın, karşıdan karşıya geçmenin ne demek olduğunu o zaman anladım. Islak havalarda kayan koltuk değnekleri ile kırık bacağım bir kez daha kırıldığında; ellerimle vücudumun ağırlığını dengeleyemediğim için duş yapmanın zorluğunu yaşadığımda öğrendim.
  • Farkında mıyız! Engelli aileleri çok zorluklar yaşıyor. Kendi hayatlarından vazgeçip evlatlarının/eşlerinin ihtiyaçlarına göre şekillendiriyorlar ömürlerini. Onların hayatlarını yaşanabilir kılmak ya da kolaylaştırmak ne kadar umurumuzda?
  • Ve farkında mıyız? Nasıl davrandığımız konusunda. İşitme ve konuşma engeli olan bir kişiye “Ben seni anlıyorum” hissini anlattığınızda yüzündeki huzurla karışık rahatlamış ifadeyi bir kere görseniz. Ya da yürüme engeli, görme engeli olan bir kişiye akan trafikte yardım ettiğinizde aldığınız teşekkür?

Yine böyle bir günde, genç bir engelli kızcağızın yaptığı konuşmada sakince söylediğini duyduğumda, buz kestiğimi hatırlıyorum. Sesi kulaklarımda hala aynı tonda. O sakince anlattı ama benim içimde fırtınalar kopardı.

Biz engellerimizi biliyoruz, aşmaya çalışıyoruz ve bununla yaşıyoruz. Peki sizin bizi anlamamanız için engeliniz ne?


Engelli Kimdir?

Kanunlara baktığımızda tanım şu şekilde

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeni ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi.

Engelliler Günü 1992 yılından bu yana farkındalık yaratmaya çalışıyor. Uluslararası bir gün. Devletler ve sivil toplum kuruluşları bu konuda çok çeşitli çalışmalar yapıyor. Sıra bizde. Herkes kendine düşen sorumlulukla elini taşın altına koyup; öğrenmeye başlamalı.

İletişimi, haklarını, kolaylaştırıcı çalışma ve projelerde gönüllü olmayı..

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım.

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, TC Milli Eğitim Bakanlığı


Hepimizin

  • Kendi engellerinin üstesinden geldiği,
  • Başkalarına ait engellerin azaltılması ve kişilerin yaşam kalitelerinin arttırılması yolunda daha yardımcı davrandığı,
  • Her an herkesin başına bir sıkıntının gelebileceği ve asıl engelin kişinin kendi zihninde ki atamadığı olumsuzluklar olduğunu unutmadığı

ENGELSİZ günler dileklerimle.

ilknur


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments