Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaAdab-ı MuaşeretEngelliYorumEngelliler Haftası : Engel Kalplerde Akıllarda Olmasın!
Önceki İçerikBayram Lezzetleri
Sonraki İçerikSomut Olmayan Kültürel Miras

Engelliler Haftası : Engel Kalplerde Akıllarda Olmasın!

Engelliler Haftası için tek söyleyeceğimiz cümle “kalpleriniz ve akıllarınız size engel olmasın” Sadece empati yaparak anlayabiliriz onları.


4 minutes


Engelliler Haftası için tek söyleyeceğim cümle “kalpleriniz ve akıllarınız size engel olmasın” Sadece empati yaparak anlayabiliriz onları. Eşit şartlarda yaşam hakkına inandığımızı Engelliler Gününde de Görme Engelliler Günü‘nde de belirtmiştik.

Durun ve bir anlığına düşünün, hatta deneyin. 

Sizden engelli dostlarımızı anlamanız için sadece onların yaşadıklarını hayal etmenizi istiyorum. Gözlerinizi kapayın, ardınıza yaslanın ve hayal edin. Bakalım ne hissedeceksiniz.Gören gözlerinizin artık hiç görmediğini, etrafınızın kapkaranlık olduğunu, evin içinde yönünüzü aradığınızı hayal edin.

Ellerinizle duvarları yokladığınızı, kapının kolunu aradığınızı banyoya girebilmek için. Bir bardak su içebilmek için neler yaşayabileceğinizi düşünün. Sonra aynı şekilde sokağa çıktığınızı, karşıdan karşıya geçmeye çalıştığınızı hayal edin.

Aynısını duyamadığınız bir versiyonla yaşayın. Çok sevdiğiniz çocuğunuzun sesini duyamadığınızı, ne istediğini anlayamadığınızı düşünün. Kapının çalan zilini ya da karşıdan karşıya geçerken aniden duran arabanın kornasını, frenini duyamadığınızı düşünün. İçtiğiniz bir duble rakının keyfine varamayacaksınız Zeki Müren nağmelerini duyamadığınız için.

Koştuğunuz, tekmeler savurduğunuz, denize salladığınız bacaklarınızın artık tutmadığını, onların külçe gibi ağır bir uzantı olduğunu düşünün. Tekerlekli sandalyedesiniz artık. Her yere o şekilde gitmek zorundasınız taa ki yatana kadar. Demin duyamayarak yada göremeyerek geçmeye çalıştığınız caddeyi bir de tekerlekli sandalye ile geçmeye çalıştığınızı düşünün.

Sonra bir anne olduğunuzu düşünün, zeka geriliği olan bir bebeğiniz olduğunu ve siz ne kadar inkar etmeye çalışsanız da 2 yaşında teşhisinin konduğunu. Buna devam edebilmem şu dakikadan sonra inanın çok zor. Sizler için bunları yazarken kendim de aynı duygular içerisine girdiğim için tam da burada artık tıkanıyor ve devam edemiyorum.

DAYANABİLİYOR MUSUNUZ TÜM BUNLARA?

Bu hafta Dünya Engelliler Haftası.

2010 TÜİK verilerine göre kronik hastalıklarınız sonucu % 25,6 engelli arasına girebilirsiniz. Ya da yaşayacağınız bir trafik kazası sonucu %8,8 ortopedik engelli arasında tekerlekli sandalyeye muhtaç olabilirsiniz. %8,4 görme engelli arasında bir yakınınız olabilir.

Eşit fırsatlarda yarıştığımızda neler başarabildiklerine şaşırabiliyoruz. Metin Şentürk’ü düşünün şarkılarıyla yaşama enerjisini.

Fırsat vermek gerekiyor sadece. Destek olmak yeterli.

Şimdi tekrar düşünün, yaşadığınız bedene iyi bakın ve engellileri bu pencereden değerlendirin.

Ve yeniden düşünün otoparktaki yerlerini alırken, engelli rampalarını işgal ederken, ağlayan engelli çocuğunu susturamayan anneye ters ters bakarken.

Onlar için yapamadıklarımızı düşünün. Neler yapabileceğimizi bir düşünün.

Sevmek zorunda değilsiniz kimseyi ama saygılı olmaya çalışabilirsiniz. Deneyin hiç zor değil.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Gümüş – Hane

Gümüş - Hane... O beyazımsı parlak metali MÖ 4000 yıllarından bu yana hayatımızın en süslü köşelerinde taşıyoruz. Peki adıyla özel Gümüşhane.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle

Polis Çocuğu; Ben Hiç Korkmam Çünkü, Benim Babam Polis

Polis çocuğu gözünden, Çocuk Bayramı Haftasında, çocuk kalbiyle; polis babası, mesleği ve hatıraları ile Nalan Ağdaş kaleme aldı...

Ve Kadın

Ve kadın. İşte yine 8 Mart geldi. Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bu kadar "kadın sorunu"nun içinde, gönüllerimizde doğru yerlere ulaşması niyetiyle