Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaSeviYorumÇocuğumErgenlikte Cilt Bakımı

Ergenlikte Cilt Bakımı

Ergenlikte cilt bakımı o döneme ait tüm problemler gibi önemli. Bu hafta Uzman Estetisyen Şeyma Selimoğlu ile bu konuyu konuştuk.


5 dakika


Ergenlikte cilt bakımı. Konuyu Uzman Estetisyen Şeyma Selimoğlu ile değerlendirdik.

Sonsuzluk Askısı yazımızda belli bir yaşın üzerindekilere konuyu anlatmıştık. Bu kez de sıra ergenlerde.

Ergenlikte cilt bakımının önemi

Ergenliğe geçiş evresinde, cilt bakımının nasıl olması gerektiği ve ne zaman başlanılması gerektiği çok sorulan soruların arasında gelmektedir. Bu döneme geçiş biraz sancılı olsa da, doğru adımlar ile ilerlemek her zaman önemini korumaktadır. Doğru evde bakım ile birinci derece akneyle baş edebilirsiniz. Ama sonrası uzmanların işi.

Cilt bakımına ne zaman başlamak gerek?

Kızlarda menstrüasyon başladığında, erkeklerde ise seste değişme başladığında ve ilk belirtiler ortaya çıktığında başlanılması gerekmektedir. Doğru bakım yapıldığında ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atlatılır.

Her gün düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere cildinizi temizlemek ilk işiniz olmalı.

Bu dönemlerde endokrin sistemi yüksek hızda yeniden inşa edilir. Hem erkek hem kızlarda testosteron seviyeleri artar ve sebum üretimini sağlar. Yağ bezeleri tam kapasite çalışmaktadır. Sebum kalitesi yetişkin insana göre çok farklı olur ve daha viskoz veya tersine daha sıvı olabilir. Damarlar da bir dönüşüm aşamasına geçer, ter bezeleri daha aktif çalışır, saç hızla yağlanır. Bu yüzden temizlik önemli!

Ergenlikte cilt bakımı için uygun temizleyiciler nelerdir?

Cilt temizleyiciler bu noktada önemli rol almaktadır. Kurutucu, sert temizleyiciler yerine, yumuşak lipid bariyeri bozmadan, cilde narin dokunuş sağlayacak ürünler olmalı.

Bu dönemdeki bakımı sıralamak gerekirse,
  • Temizleme
  • Nemlendirme
  • Güneşten koruma

En büyük sorun; Akne!

İşte cildimizle ilk büyük savaş başladı!  Yağlanmadan rahatsız oluyorsunuz, gece veya gün içerisinde oluşan akneyi gördüğünüzde yok etmek için hemen akneyi sıkıp yok etmek istiyorsunuz. Bu durum ise akne ile oynamaya başladıkça, sivilcenin etrafındaki temiz olan gözeneğinize sıçramasına neden oluyor.

Eğer savaşta galip gelmek istiyorsanız akneyi kesinlikle sıkmayın! Ve her gün düzenli olarak cilt bakımı. Cilt bakımınızı disiplinli olarak her gün sürdürmelisiniz. Cildinizi her gün temizler ve yağ salgısını kremler ile kontrol altına alırsanız, sivilcenin oluşacağı ortamın oluşmasını engellemiş olursunuz. Düzenli olarak temizlik ve haftada 2 kez yağ dengesini koruyucu maskeler ile kontrol altına alabilirsiniz.

Eğer sivilceniz kırmızı, köklü ve derin bir şekilde ise dermatoloğa gidip iyi bir uzman ile sivilce sorununuzu kontrol altına almalısınız. 

Doğru ürün önemli!

Cilt bakımımızı uygularken kullanacağımız ürünlerin içeriklerinden bahsedecek olursak;

  • Nemlendirici kremler sebum dengeleyici olmalı ve içinde niacinamide, salisilik asit, yeşil çay, çay ağacı, centella asiatika, aloe vera, probiyotikler, çinko gibi maddeler bulunması gerekir.
  • Akne tedavisi için benzoil peroksid, salisilik, azelail ve glikolik asit retinol veya türevleri maddeler kullanılır.
Ergenlikte cilt bakımı rutini nasıl olmalıdır?
  • Sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasınız da mutlaka yağlı ve akneli ciltler için yukarıda saydığım içerikleri olan iyi bir temizleyici ürün ile yüzünüzdeki yağ sebumunu dengelemelisiniz. Böylece gözeneklerimizi açmış ve cildinize rahat bir nefes aldırmış oluyoruz. 
  • Sonrasında antiseptik özellikleri olan yağ salgısını dengeleyen bir tonik ile silip biraz kurumasını, cildimizin emmesini sağlıyoruz.  Tonik yardımı ile bakteri üremesini engelleyip gözeneklerimizin sıkılaşmasına katkı sağlıyoruz.
  • Aktif aknelerin bulunduğu bölgelere lokal bir “sivilce kurutucu” sürüp biraz bekletiyoruz. Oluşmuş olan aknemizi kısa sürede kurutmasını sağlamamız tedavi sürecinde bize büyük oranda katkı sağlayacaktır.
  • Yağ salgısını gün içerisinde kontrol altına alabilmemiz için nemlendiricimizi sürmemiz gerekiyor. 
  • Haftada 2 kez yağ sebumunu dengeleyici maskemizi yapmayı ihmal etmiyoruz.

Tüm aşamaları öğrendiğimize göre artık savaşa başlayabiliriz. Düzenli rutinlerle savaşın galibi biz olabiliriz…


#ergenlikteciltbakımı #aknetedavisi #sivilcesorunu #ŞeymaSelimoğlu #cilttemizliği

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Deniz YAHCI
Deniz YAHCIhttps://denizyahci.com/
Güzellik ve sağlıkla geçen bir koca ömür. Eğitime hem öğrenerek hem öğreterek devam eden bir girişimci. Estetik, sağlık ve güzellik ile ilgili soru/sorunların cevap/çözüm merkezi.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Deniz YAHCI
Deniz YAHCIhttps://denizyahci.com/
Güzellik ve sağlıkla geçen bir koca ömür. Eğitime hem öğrenerek hem öğreterek devam eden bir girişimci. Estetik, sağlık ve güzellik ile ilgili soru/sorunların cevap/çözüm merkezi.

İlgili Yazılar

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

YKS ve Sonuçları…

YKS Sonuçları açıklandı. Şimdi yepyeni bir maraton başlıyor. Mezuna kalanlar, kayıt hakkı kazananlar ve yeni başlayan sınavlarla...

On Sekiz Yaşıma Mektup

On sekiz yaşınızı hatırlıyor musunuz? Bitmiş çocukluk ve erken gençlik yıllarınızı... Şimdi tam da bu yaşınızdan sizi duysaydı?

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çocuklarda yaz hastalıkları var Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Sevil Öztürk'ün köşesinde. Hastalıklar, nedenleri ve çözümleriyle...