Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Ermiş, Halil Cibran

Ermiş, Halil Cibran’ın en bilinen, en sevilen eserlerinin başında geliyor. OkuYorum köşemiz için Hüdai Tandoğan yorumladı.


2 minutes


ERMİŞ

Bu yazımda sizlere hayatımın farklı dönemlerinde birkaç kez okuduğum, her seferinde de farklı bir lezzet aldığım Halil Cibran’ın Ermiş adlı eserinden bahsedeceğim.

Ama öncesinde;

Halil Cibran kimdir?

Lübnan asıllı Amerikalı ressam, şair ve filozof olan Cibran, 1883 yılında Osmanlı İmparatorluğu toprağı olan Cebel-i Lübnan Mutasarrıflığında Maruni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi ve kardeşleriyle 1895 ‘de ABD’ye göç etti. Daha sonra Beyrut’a geri dönüp burada öğrenimine devam etmiştir. Müzik, din, tarih, tıp ve uluslar arası hukuk alanlarında eğitim almıştır. Paris’e giderek resim eğitimi görmüştür. 1910 yılında tekrar Amerika’ya dönerek New York’a yerleşir.

Yaptığı resimler Fred Holland Day sayesinde kitap kapağı olarak yayınlanır. 1904 yılında el-Muhacir adlı gazetede deneme yazıları yazmaya başlar.

Halil Cibran, genç şair Josephine Preston ile tanıştıktan sonra onunla duygusal olarak yakınlaşır. Josephine ,Halil ‘e ‘’genç ermişim benim’’ diye hitap etmektedir. Halil Cibran’a esin kaynağı olan  bu sözcükler Ermiş kitabının yazılmasında büyük rol oynamıştır.

Yaşamının son yirmi yılını ABD’de geçiren yazar 48 gibi çok erken bir yaşta hayatını kaybetmiştir. Eserlerini bu ülkede İngilizce yazmıştır.

Ermiş; Nebi

1923 yılında Nebi(ERMİŞ) isimli eseri toplam 26 adet şiirden oluşan bir karma şiir denemeleri kitabıdır. El Mustafa adında bir kâhinin 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken, bir grup halk tarafından durdurulması ve aralarında geçen, insanlık ve hayatın genel durumu hakkındaki konuşmalar kitabın kendisini oluşturmaktadır.

Ben şimdi size bu 26 konu başlığını yazamayacağım ancak bu konular öyle hayatın içinden ki. Gündelik yaşamımıza o kadar çok dokunuyor ki her yaşta okuyucu için farklı bir anlam çıkarmak mümkün. Özel ilgi alanlarımdan biri de kişisel gelişim kitaplarıydı benim de hayatımın bir döneminde. Şimdi bir tek Ermiş’in içindekileri uygulasaymışım diyorum hiçbir şeye gerek kalmazmış 😊

Aşka ve evliliğe dair olan kısım bir ders niteliğinde ve yüz yıldır aynı kuralların geçerliliğini koruduğunu görmek de biraz düşündürücü oluyor.

Kısa Kısa

’Aşk işaret edip de çağırırsa sizi peşine düşün onun,
Yolları sarp ve taşlık olsa da.
Kanatları sarıp sarmalarsa sizi teslim olun ona
Tüyleri arasında saklı kılıç sizi yaralayacak olsa da’’.

Yani aşk her dönem çetin yaşanıyormuş bu sadece bizim yüz yıla ait değilmiş. 😊

Hepimizin çok kullandığı bir söz var ‘’işini severek yapmak’’.

 Cibran ne güzel söylemiş bunu

‘’Çalışmakla, aslında Hayat’ı seviyorsunuz.’’

Bu tam olarak benimde hayatımın mottosu olan Mutlu Yaşam felsefesiyle de örtüşen bir şey. Burada bir yanlış anlaşılmayı da düzeltmek gerekiyor. İnsanlar Anı Yaşamayı, mutlu yaşamakla karıştırıyorlar. Anı yaşamak hiçbir şeyi kafana takma keyfine bak, kimse umurunda olmasın vb. gibi anlaşılmaya başlandı. Oysa gerçek anı yaşamak, yaşadığı şey ne olursa olsun kişinin bütün algısıyla orada olmasıdır. Ve psikolojik sağlığın en önemli bileşenlerinden birisidir bu.

Ben birde Kendini Bilmeye Dair olan bölümde aşağıdaki cümlelere bayılıyorum.

‘’Gerçeği buldum, demeyin. Bir gerçek buldum, deyin. Ruhun yolunu buldum, demeyin. Yolum üzerinde yürüyen ruhla karşılaştım, deyin.’’

Buradaki sözcüklerde ne kadar ustalıklı bir kullanım var. 😊

Son olarak Zamana Dair bir iki şey paylaşayım gerisini siz okuyun.

  • ‘’Ölçüsüz ve ölçülemez zamanı ölçmek istersiniz’’
  • ‘’Fakat içinizdeki zamansız, hayatın zamansızlığının bilincindedir ve dünün bugünün hatırası, yarının ise bugünün hayalinden başka bir şey olmadığını bilir’’

İnceleme Notlarım

Ermiş bir baş ucu kitabı gibi. Her okuduğunuzda farklı sonuçlara varabileceğiniz, sizi alıp farklı düşüncelere götürebilecek, aslında hayatı fark etmenizi sağlayabilecek bir kitap. Bu zamana kadar okuduğum bilgilerin birçoğunda değişimler olduğunu gördüm. Ne gibi, Biyoloji dersinde biz Golgi aygıtının ne işlev gördüğünü bilmezdik, şimdiki ders kitaplarında açıklıkla anlatılıyor. Bunun gibi bilimsel konuların yanında kişisel gelişimde de hızla değişen durumlar oldu. Geri bildirim vermek konusunda son 20 yılda üç farklı görüş oluştu. Liderliğin elli tane türü var, hangisini nasıl uygulayacağınız biraz da sizin karakterinizle ilgili.

Ermiş 100 yıl önce yazıldı içindekilerin tamamı geçerliliğini ilk günkü gibi koruyor. Yüz yıl sonrada, beş yüz yıl sonrada koruyacak. Bunun için okumazsanız çok şey kaçırırsınız. 😊

Kitapla ilgili inceleme, alıntı ve diğer bilgiler için buradan bilgi alabilirsiniz.

Haftaya bam başka bir konu ile görüşmek üzere, mutlu kalın….

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Hüdai TANDOĞAN
Hüdai TANDOĞAN
Usame'den Mesaj Var kitabının yazarı. İletişim ve Liderlik Eğitmeni/Yöneticisi. Veteriner Hekim ve Baba. 👉Bazı Hayaller Gerçek Olmayı Çok Fazla Hak Ediyor👈

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Potin Satarım

Potin satarım, güzel Cumhuriyet kadını Adile'nin öyküsü. Avukat Adile Hanım'ın. Takılı kaldığı geçmişindeki çocuk Adile'nin desek daha mı doğru? Sizleri çok eskilere, çocukluğunuza götürecek bu hikayede belki de eksik parça sizdedir. Kim bilir?

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?
Hüdai TANDOĞAN
Hüdai TANDOĞAN
Usame'den Mesaj Var kitabının yazarı. İletişim ve Liderlik Eğitmeni/Yöneticisi. Veteriner Hekim ve Baba. 👉Bazı Hayaller Gerçek Olmayı Çok Fazla Hak Ediyor👈

İlgili Yazılar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Ahmet Hamdi Tanpınar'ın en önemli romanı. Bugün kitabı iz bırakan, kulaklara küpe bölümleri ile anıyoruz.

TBMM İlk Meclisler

TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü 23 Nisan. O günün tarihin değiştiği meclis binaları şimdinin tarihi anlatan müzeleri. Çevrimiçi ziyaret zamanı...

Doğu Ekspresi ve Masumiyet İstasyonu

Doğu Ekspresi yolculuğumuz bugün Masumiyet İstasyonu ile buluşacak. En popüler turdan Deniz Zeyrek'in yeni kitabına bir yolculuk yapacağız.

Aslında Kimse Sevmedi Seni!

Aslında kimse sevmedi seni! "Kana kana, tıka basa sevdim. Aslında bir tek sen sevmedin beni..." Can Yücel diye biliyoruz değil mi? Değil