Cumartesi, Haziran 25, 2022
mucit çocuklar günü

17 Ocak Mucit Çocuklar Günü

Bugün mucit çocuklar günü.

Çocuklar, çocuklarımız. Büyüsün diye gözünün içine baktığımız değerli varlıklar. Aman hayırlı evlat olsun, aklını kullanmayı bilsin. Kendini ifade edebilsin. Biz Onun hakkında dertlenip kendimizi strese sokarken, yine kendi bildiğini okuyacak olan çocuklarımız.

Bizim kültürümüzde “Ana babalar tahtını yapar ama bahtını yapamaz” şeklinde bir inanmışlık var. Balık tutmayı öğretmektense hazır balıkları verip, birde ağzına ağzına beslemek gibi…

Sonrasında da kurstan kursa koşturup bir maraton yarışçısına çevirdiğimiz çocuklarımız. Hepimiz için kendi evlatları çok akıllı, birer dahi olan çocuklar…

Mucit Çocuklar Günü ve Kutlanma Tarihi

Aslında bugün Benjamin Franklin’in doğum günü. Biz O’nu genelde Dolar’la eş anlamlı tutuyoruz. Evet hani dolarda görseli bulunan, Amerika’nın kurucularından. Şimdi ne alaka diye sizin de aklınıza gelmiş olabilir.

Benjamin Franklin aslında bir mucit. Mesela paratoneri bulduğunu biliyor musunuz? Ya da 12 yaşında paletlerini icat ettiğini. İşte çocuklarımızı ve gençlerimizi teşvik etmek, kutlamak ve önünü açıp yüreklendirmek için böyle bir mucidin doğum günü seçilmiş.

Teşvik

Hepsi üniversite mezunu gibi doğmuyor mu? İlgili, alakalı, meraklı. Ve bizler bildiğimiz ne varsa öğretmek için can atmıyor muyuz? Evet böylesi bir günün amaçlarından bir tanesi de çocuğun merakını, ilgisini teşvik etmek.

Oyuncak Müzesi‘nde ne güzel anlatmıştı sevgili Sunay Akın.

Onları hırpalamadan, yormadan yönlendirebilmek. Ana baba okulundan mezun olabilmek belki de. Müthiş hayret uyandıran şuurlarının zehirlenmesine, kapanmasına müsaade etmeden hayal güçlerini geliştirmek.

Kim bilir başarabilsek ne güzel olurdu?

Kutlu olsun

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz