Perşembe, Haziran 30, 2022
9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu

9 Eylül Güzel İzmir’in Kurtuluşu

9 Eylül 1922. Tarihimizdeki unutulmayacak günlerden biri.

Hem 19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan Milli Mücadelemizin sonuçlandığı gündür. Hem de 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan  Büyük Taarruz sonucunda da Yunan işgalindeki İzmir’in kurtuluşu günüdür.

 

9 Eylül 1922

Kurtuluş Mücadelemiz Birinci İnönü, İkinci İnönü, Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri ile devam etti. Sonrasında yurdun kurtarılması için 26 Ağustos 1922 sabahı Büyük Taarruz başladı. Kahraman Ordumuz 30 Ağustos günü Başkomutan Meydan Muharebesi ile Ege Bölgesi’nde Yunan ordusunu yendiler. Ve hemen ardından 31 Ağustos günü Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi ÇAKMAK, Batı Cephesi Komutanı İsmet İNÖNÜ, ordu komutanları Yakup Şevki SUBAŞI ve Nurettin Paşa’ları toplayarak, Yunan kuvvetlerini üç koldan takip edilmesi kararını aldı. Ve şu tarihi emri verdi 1 Eylül’de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa;

“Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurtseverlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” 

Ve bu emrin sonucunda Türk kuvvetleri 2 Eylül’de yakıp yıkılmış olan Uşak’a girerek Yunan Ordusu Başkomutanı General Trikopis tutsak ettiler. O kadar büyük bir acı yaşanmıştı ki bu bölgede Türk askerleri durup dinlenmeden devam ettiler.

Sonunda 9 Eylül günü 1.Kolordu Kemalpaşa’ya, 2.Kolordu Manisa’ya ve 4.Kolordu Turgutlu’ya ulaştı. Kuzeyde de 3. Kolordumuz Bursa’ya kadar ilerledi. Tüm İzmirlilerin gözyaşları içinde İzmir’e giren Türk askerleri bayrağımızı hükümet konağına ve Kadife Kale’ye çektiler. Kurtuluşumuzun mimarı Başkomutan Mustafa Kemal bayrağımız İzmir semalarında dalgalanırken şu mesajı yayınladı:

“İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta orduların gösterdiği gayret ve fedakarlığı hürmet ve takdirle anarım. Elde edilen büyük muzafferiyetin yapıcısı olan kıymetli arkadaşlarıma en içten teşekkür ve tebriklerimi bildiririm. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin alınmasında da aynı fedakârlık yarışmasını göstereceklerine inancım tamdır.”

 

İzmir’in Kurtuluşu ve Kurtuluş Savaşımızın Şanlı Zaferi Kutlu Olsun. 

Haluk Levent’in yorumuyla İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar diyerek kutluyoruz bugünü. Biz de BİRİKİYORUM aile olarak avazımız çıktığı kadar haykırıyoruz gökyüzüne bağımsızlığımızı. Milli Mücadelemiz uğruna şehit düşen askerlerimizi saygıyla anıyor, Ulu Önde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının aziz ruhları önünde bir kez daha minnetle eğiliyoruz.

 

 

#9Eylül #İzmirinKurtuluşu #Atatürkünizinde #KurtuluşSavaşı

 

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz