Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Bilişim Haftası

Bilişim Haftası

Bilişim Haftası her yıl mayıs ayının ilk haftası olarak belirlenmiş. Yani tarih her yıl değişiyor.

Bilişim Nedir? insanların teknik, ekonomik ve toplumsal iletişimde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin, düzenli ve akla uygun bir biçimde, özellikle bilgisayarlar ve benzeri elektronik aygıtlar aracılığıyla işlenmesi bilimidir.

Atmden para çekme mesela, ya da internet bankacılığı… İnternet siteleri, gazeteler, alışveriş siteleri… Ya da başlı başına kredi kartları… Hepsi bu teknoloji sayesinde.

Bilgiyi ve teknolojiyi birleştiren bu köprünün önemi ile ilgili kutlanıyor bu hafta.

Ve tabi ki madalyonun diğer yüzü

Biz fani dünyalılar, her şeyi abartmakta ve tüketmekte efsane olduğumuz için bilişim teknolojileri ürünlerine adapte oldukça bazı sorunlarla da karşılaşıyoruz.

Mesela bağımlılıklar. Genç yaşlı fark etmeksizin internetin, sosyal medyanın, bilgisayar oyunlarının bağımlısı oluyoruz. Maalesef bebek ve çocuklar bile bu bağımlılığa son derece açık.

Uyku problemleri, halsizlik, duruş bozukluğu, fıtıklar… Fiziksel sıkıntıları olduğu kadar sosyal sıkıntıları da beraberinde getiriyor bu durum. Kalitesiz geçirilen zamanlar yüzünden; iş, aile, okul sıkıntıları, dikkat dağınıklığı, uyuşukluk, zihin bulanıklığı, tahammülsüzlük, zaman problemleri ve yalnızlaşmış hayatlar…

Bir de bilişim suçları var tabi ki… Maalesef kötülük, gerçek ya da sanal olarak ayırım yapmıyor.

Bunların en başında banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması geliyor. Kişilerin ya da sistemlerin bilgilerine ulaşma, engelleme, bozma, silme ya da değiştirme gibi davranışlarda cezaya sebep bilişim suçlarından. (Hesaplarınızın şifrelerinin bloke edilmesi ya da dolandırıcılık için kullanılması gibi)..

Lisansız kullanılan programlar, yasaklı cihazlar da bilişim suçlarının içinde. Ve evet cezaya tabi.


Sonuç

Bir yanda bilgi diğer yanda teknoloji olduğu müddetçe bilişim hayatımızın en önemli parçası olacak. İyi ve kötü olmak bizim elimizde… Bilişim suçlusu ya da teknoloji bağımlısı olmadan bilişim teknolojilerini kullanmak, hayatımızın kalitesini ve zamanımızı arttırmak bizim elimizde…

Bilişim Haftası farkındalığımız ve çabamız kutlu olsun.

 


Mucit Bir Genç Olcay Kaan Çakır

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz