Perşembe, Haziran 30, 2022
Çalışan Gazeteciler Günü

Çalışan Gazeteciler Günü (10 Ocak 1961)

Türkiye için Çalışan Gazeteciler Günü!

Emekli gazeteciler neden ötekileştirildi? Yok yok bu emekli olmuş ya da aktif çalışma ile alakalı bir çalışan günü değil. Zaten öğrendiğimiz kadarıyla, işi yazmak olan kimse asla emekli olamıyor. ??️

9 Patron Olayı

10 Ocak 1961 tarihinde Gazetecilik mesleğinin haklarının düzenlendiği 212 Sayılı Basın Yasası resmi gazetede yayınlanıyor. Bu yasanın sorumluluklarını ağır bulan dokuz medya patronu; “3 gün gazete çıkarmayacakları ile ilgili”  ortak bir bildiri yayınlıyor. Bunun üzerine gazeteciler de dayanışarak “Basın” isimli bir gazete çıkarıyorlar. Sonucunda; bu hak arama mücadelesinde bile mesleğinden vazgeçmeyen basın emekçileri ve dokuz patron olayı, medya tarihine geçiyor.

İş bu sebepten 10 Ocak tarihi Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanmaya başlanıyor. 1971 yılında ise Çalışan Gazeteciler Günü olarak eviriliyor.

Bayram!

Her sektörde olduğu gibi, basın ve medya sektöründe de işsizlik çok ciddi bir sorun. Bayram ya da çalışan sıfatları o yüzden sadece “dayanışmayı” çağrıştırmalı. Aslında olduğu gibi.

Yitirilmiş pek çok gazetecimizi tekrar saygı ve rahmetle anarken, işini layığıyla yapan hiç bir emekçinin kaleminin susmamasını dileriz.  Bu zahmetli ve kutsal mesleği hak eden her emekçinin dayanıştığı bugün kutlu olsun.

 

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz