Salı, Ekim 4, 2022
Dünya Alzheimer Günü

Dünya Alzheimer Günü

Dünya Alzheimer Günü 21 Eylül. Aynı zamanda Eylül Ayı da Alzheimer Farkındalık Ayı. Alzheimer hastalığıyla ilgili farkındalık oluşturmak ve bu hastalıkla yaşayanlara ve çevresindekilere destek olmaktır amaç.

Bu yıl 10. yılı Dünya Alzheimer Günü etkinliklerinin. Ve 2021 yılı tema cümlesi insanlığı Demans ve Alzheimer hastalığını tanımaya davet ediyor.

Hala tüm dünyada insanlar hastalığı tanımıyor ya da yanlış tanıyor. İşte bu yüzden uluslararası çapta erken belirtilerin doğru anlatılması ve hastaların doğru yönlendirilmesi üzerinde duruluyor. Teşhisin önemi bir kez daha vurgulanıyor. 2021 Dünya Alzheimer Raporu’na göre hala vakaların %90’ı ya teşhis edilemiyor ya da tanıda geç kalınıyor.

Hastalığı tanımak kadar tanınmasına katkı sağlamak da önemli. Tüm dünyada insanlar Eylül ayında ve özellikle Dünya Alzheimer Günü olan 21 Eylül’de #KnowDementia ve #KnowAlzheimers etiketlerini kullanacaklar.

Alzheimer nedir?

“Yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere; çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan, günlük yaşam aktivitelerini etkileyen İlerleyici bir beyin hastalığıdır.”

 Alzheimer Risk Faktörleri: 

İleri yaş, ailede Alzheimer hastası olması, bazı yatkınlık genlerine sahip olma, düşük eğitim seviyesi, ciddi kafa travması geçirmiş olmak, kadın cinsiyet, depresyon, alüminyum, bakır, demir, çinko gibi ağır metallerle intoksikasyon, yüksek tansiyon hastalığı.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 

Zihinsel bozukluklardan başlayarak depresyon haline bir çok farklı belirti görülebilir. Genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır. Öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, davranışsal bozukluklar, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, amaçsız dolaşma, uyku bozukluğu gibi.

Alzheimer Hastalığı Nasıl Seyreder?

Hastalık yavaş ilerler. Ancak zaman içinde günlük yaşamı etkiler ve sonunda hastayı geri dönüşsüz bir şekilde bakıma muhtaç bırakır. Hastalığın seyri üç evreye ayrılabilir: Başlangıç evresinde hasta hastalığı kabul etmez ve genellikle isimleri, tarihleri unutur. Yolunu şaşırır, kelimeleri bulamaz hasta. Orta evre’de unutkanlık belirginleşir. Kişileri tanıyamaz. Gündelik işlerde yardıma ihtiyaç duyar. Hayal görme ya da depresyon görülebilir. İleri evre de ise aile üyelerini tanıyamazlar, yemek yemede ve yürümede güçlük çeker. Sonrasında tamamen bakıma ihtiyaç duyarlar.

 

Dünya Alzheimer Günü Farkındalığı İçin İki Önemli İstatistik!

Dünya’da ölüm nedenleri sıralamasında 6.

Her 3 saniyede 1 yeni alzheimer hastası teşhis ediliyor.

 

Dünya Alzheimer Günü Dileğimiz

Hastalığı iyi tanımak en önemlisi. Hastalık nüfusun yaşlanması ile birlikte hızla artıyor. Ülke ekonomileri üzerinde çok büyük bir yer etmeye başladı. Bir çok ilaç çalışması yapılıyor. Bakım evleri çok önem kazanıyor.

Eylül ayı boyunca ve özellikle Dünya Alzheimer Günü adına farkındalığımız artsın. İlgili etiketlerle paylaşımlar yapalım ki insanlar daha çok öğrensinler hastalığı.

Hasta yakınları açısından kabullenmesi oldukça zor. Hasta yakınlarının da dönem dönem ilgiye ve desteğe ihtiyaçları vardır.

Bu hastalıkla yaşayanlara ve çevresindekilere yargılayıcı olmadan, sevgiyle yaklaşmak çok önemlidir.

 

İlgili internet siteleri

Alzheimer’s Society

Alzheimer’s Disease International

Önerilen yazımız

Anılar Silinirken

#DünyaAlzheimerGünü #AlzheimerFarkındalıkAyı #WorldAlzheimersMonth #Demans #Alzheimer

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz