Perşembe, Haziran 30, 2022
Smiley ! Dünya Gülümseme Günü

Dünya Gülümseme Günü

Dünya Gülümseme Günü olması çok tuhaf değil mi sizce de. Neyi kaybettiysek ya da kaybetmekten korkuyorsak ya da korumak istiyorsak ona dair gün bulmuşuz. Ne acı ki gülmeyi ve güldürmeyi de unutmuşuz bir parça demek ki… Acaba öyle mi? Bugün nereden, nasıl çıkmış bir bakalım.

Ama önce Yazarlarımızdan Figen Demirtaş’ın Gülümse yazısını okumanızı öneriyoruz. Hem de uyanır uyanmaz aynada önce kendimize gülümseyerek başlayalım güne…

 

45 Dolarlık Smiley – Gülen Yüz

big-smile

Dünya Gülümseme Günü bugün. O halde bugün 1963 yılına geri dönmek gerekir. 1921 yılında ABD’nin Massachusetts eyaletinin Worcester kentinde doğan Harvey Ball, 1963 yılında reklam grafikerliği yaptığı sırada bir sigorta şirketinden bir sipariş aldı. Bu sigorta şirketi ondan şirket birleşmesinden olumsuz etkilenen çalışanlarını motive etmek için bir çalışma istedi. İşte bu istediğin sonucunda doğdu Gülen Yüz ya da Smiley simgesi.

Güneş sarısı yuvarlak fonda, büyüklükleri birbirinden farklı oval gözler ve gelişigüzel çizilmiş ağzıyla kocaman gülümseyen bir semboldü. O yıllarda rozetleri sigorta firması çalışanlarına dağıttı. Çünkü firma çalışanların bu rozete bakarak birbirlerine ve müşterilere gülümsemesini sağlamak istiyordu.

Ve bu çok rağbet gören sembol için Harvey Ball sadece 45 dolar aldı. Çünkü Ball çizdiği sembolün ticari bir hale gelmesini istemiyordu. Hatta bundan korkuyordu. O kadar büyük bir talep görmüştü ki çizimin gerçek anlamı yitirilmemeliydi. O’nun bu sembolü yaratırken amacı oldukça basitti. “Biz, hepimiz yılda sadece bir günü bile olsa gülümsemeye ve iyilik yapmaya ayırmalıyız.” diyordu.

Ve böylece Harvey Ball politika, coğrafya veya inançlardan bağımsız olarak tasarlanan sembolden yola çıkarak 1999 yılında her yıl ekim ayının ilk cuma gününü Dünya Gülümseme Günü olarak kutlamaya başladı. Günün sloganını da “Bir iyilik yapın ve bir kişinin gülümsemesine yardım edin” olarak belirledi. 2001 yılında hayatını kaybetti tasarımcı. Ve ardından da insanların gülümsemesini sağlamak ve tasarımcının adını yaşatmak amacıyla Dünya Gülümseme Vakfı kuruldu.

Sonrasında 1971 yılında gülen yüz Smiley adıyla Franklin Loufrani tarafından marka yapıldı. Ve bu firma telif hakkı tutarının yüzde 10’unu Dünya Gülümseme Birliği’ne bağışlıyor.

 

Gülümseyin 🙂

Bugün Dünya Gülümseme Günü. Bol bol gülümseyin. Gülümserken yüzümüzdeki 17 kas birlikte hareket ediyor mesela. Gülümseyerek beyninize mutluluk hormonu salgılaması için emir verirsiniz.

Çocuklar yetişkinlerden en az 10 kat daha fazla gülüyor. Yetişkinler de gülmeli, çok daha fazla.

Şifalıdır gülümsemek. Tansiyonu ve nabzı düzenler. Ağrılarınızı azaltır. Bağışıklığı da artırır.

Sosyal ilişkileri de düzenler, iyileştirir gülümsemek.

Gülümsemenin dili, dini, ırkı da yoktur. Gülümseme insana en çok yakışan dildir.

 

Dünya Gülümseme Günü kutlu olsun…

Çevrenizi boş verin gülümseyin. Gülümseyerek başlayın güne.

Her şeye rağmen hep gülerek baksın gözleriniz. Sonuç olarak Dünya Gülümseme Günü kutlu olsun hepimize.

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz