Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

26 Ocak Dünya Gümrük Günü

Dünya Gümrük Günü (26 Ocak)

26 Ocak Dünya Gümrük Günü kutlu olsun. Uluslararası ticaretin geliştirilmesi, korunması ve devamı için farkındalık ve gelişim günü. 🛃🛍️🛒

Önce gümrük kelimesini netleştirmemiz gerekirse; ülkelerin dış alımı ve alım ile ilgili her türlü kontrolün devlet tarafından, denetim, işleyiş, geliştirme, vergi ve yasal takip süreci diye basit bir kavram oluşturabiliriz.

Gümrük Birliği ise; “belli ülkelerin, gümrük konusunda aynı kuralları uygulamaları temeline dayanan bütünleşme” olarak geçiyor kayıtlarda.

Ülkemizin de kurucu olarak içinde yer aldığı Dünya Gümrük Örgütü ilk olarak 26 Ocak 1953 yılında toplandığı için özellikle bu tarih seçiliyor.  (Gümrük İşbirliği Konseyi adı 1994 yılında değiştirilmiş)

Dünya Gümrük Örgütü ve gününü amacı ise; uluslararası ticaretin doğru, düzgün, devamlılığını sağlamak. Korumak ve geliştirmek. Yani ticaretin dünya vatandaşlarına hizmet etmesini adaletli bir biçimde gerçekleştirmek.

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde örgüt ile ilgili yapılan açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz. Örgütün resmi internet sitesi ise burada.


Biz; esnafını koruyup kollayan, ticarete hile hurda karıştırmayan, herkesin hakkını gözeten, kıymetine paha biçilmez erdemleri içinde barındıran bir kültüre sahibiz. Dolayısıyla ticaret yaptığımız ülkelerde gönül rahatlığı ile bizden alışveriş yapabilmenin haklı gururunu yaşar.

Dünya gümrük günü kutlu olsun.

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz