Salı, Ekim 4, 2022
Dünya Mimarlık Günü

Dünya Mimarlık Günü

Dünya Mimarlık Günü bugün. Ekim ayının ilk pazartesi günü BM Dünya Konut Günü’ne paralel olarak kutlanıyor bugün. Yaşadığımız mekanları hem kullanışlı hem de estetik bir hale getiren insanların günü bugün. Tüm mimarların günlerini kutluyoruz.

 

Dünya Mimarlık Günü 

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA)1985 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ilk pazartesi kutluyor bugünü. Bu yıl 4 Ekim gününe denk geliyor bugün.

Bu seneki temayı Sağlıklı bir dünya için temiz çevre” olarak belirledi birlik. Sağlıklı bir dünya için temiz bir çevre için logolar tasarlamaya başladılar.

Bu Dünya Mimarlık Günü için belirlenen temayla üç temel alana odaklanıyorlar. Ve bunun sonucunda 2030 küresel kalkınma gündemine katkıda bulunmayı umuyorlar.

  • Barınma: Tüm insanların barınma hakkına sahip olması gerektiğini savunuyorlar. Dünya çapında 1,8 milyardan fazla yeterli barınma hakkından yoksun insan var. 2030 yılına kadar da bu sayının çok daha artacağını öngörüyorlar.
  • Kamusal Alanlar: Dünyada hala devam eden COVID-19 salgını nedeniyle kamu binalarının ve açık alanların nasıl şekillenmesi gerektiğini tartışıyorlar.
  • İklim Değişikliği: Şehirlerin küresel CO2 emisyonlarının yüzde 75’inden sorumlu olduğu ve bunun sorumlusunun da ulaşım ve binalar olduğunu tahmin ediyorlar.

 

Tüm mimarların Dünya Mimarlık Günü kutlu olsun. 

Sanatı bilimle buluşturarak mekanlarımızı yaşanır kılan tüm mimarların günü kutlu olsun. Ayrıca hayatlarımızda, geçmişimizde yer alan ve tarihimizdeki büyük mimarlarımızı da saygıyla anıyoruz.

 

 

Okumadan geçmeyin.

Türkiye’deki Unesco Dünya Mirası Alanları

Nejat Yavaşoğulları Bulutsuzluk Özlemi’nin Mimarı

Facebook Yorumları

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz