Perşembe, Haziran 30, 2022
Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı günü bugün.

Dünya Ruh Sağlığı Örgütü (Mental Health Foundation)1992 yılında bugünün 10 Ekim tarihinde kutlanmasına karar vermişti. Bugünü belirlemelerinin amacı; ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak.

Bu yılın teması; herkes için ruh sağlığı. Bu yıl da etkinliklerde yeşil kurdele kullanacaklar. Sloganı ise “Herkes için ruh sağlığı bakımı: hadi bunu gerçeğe dönüştürelim.”

 

Dünya Ruh Sağlığı Günü 

2020 yılı Mart ayından beri, (tüm dünyayı etkisi altına alan Covid nedeniyle) tüm insanların ruh sağlığı bozuldu. Tabii ki hastalıkla en ön cephede savaşan sağlık çalışanları ve yakınları, yalnız yaşayanlar, öğrenciler ve önceden ruh sağlığı problemleri yaşayan insanlar daha da fazla etkilendiler.  Karantina kuralları yüzünden alınan hizmetler büyük ölçüde kesintiye uğradı.

İşte bu yüzden 2021 Mayıs ayındaki Dünya Sağlık Kongresi’nde dünyanın dört yanındaki devletler ruh sağlığı hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına karar verdiler. Bir çok devlet ruh sağlığı çalışmalarını yaygınlaştırmak için yeni yöntemler geliştirdi.

Dünya Ruh Sağlığı Günü etkinliklerinde bu yıl bu uygulamaları tanıtacaklar. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü bu gün kişilerin kendi ruh sağlığını koruma ve diğer insanlara yardım etmek için bazı kolay rehberler hazırlayacak. Hazırlanan bu rehberlere Ruh Sağlığı Örgütü’nün sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Dünya Ruh Sağlığı Günü için temennilerimiz

Ruh sağlığımız her zaman ikinci planda. Hastalar psikolojik yardım isteyemezler. Sorunlar artık çözümsüz bir hale geldiklerinde destek ararlar ancak. Yazarımız Klinik Psikolog Cansu ERTAN psikolojik yardıma bakış açısını yazısında şöyle değerlendirmişti.

“Ruh sağlığı sorunları da tıpkı tüm diğer sağlık sorunları kadar hayatidir. Böbreğinizle ilgili bir sorun yaşadığınızda ya da kalbinizle ilgili bir problem olduğunu düşündüğünüz anda bunu erteler misiniz? Ya da diyelim ki diyabetiniz var. Bundan utanıp sıkılıp bahsetmeye çekinir misiniz? Konu ruh sağlığı sorunlarına geldiğinde tedaviyi sürekli erteleme ya da bahsetmekten çekinme eğilimimiz var. Oysa bu rahatsızlıklar da diğer tüm sağlık sorunları gibidir. Sanılanın aksine yalnızca güçsüz kişiler ya da başarısız kişiler değil. Herkes deneyimleyebilir ve bu sorunlar tedavi gerektirir.”

Dünya Ruh Sağlığı Günü için temennimiz; mental sağlığımızın iyilik hali belki de en baştaki amacımız olmalı. Hem kendi ruh sağlığımızı korumak hem de diğer insanlara yardımcı olabilecek bilgileri edinmeliyiz. Bireysel olarak yapmamız gerekenlerin dışında devletleri yönetenlerin de görevleri var. Ruh sağlığı konusunda daha ulaşılır bir sağlık hizmeti sunmaları gerekir.

 

 

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz