Perşembe, Haziran 30, 2022
Dünya Turizm Günü

Dünya Turizm Günü

Dünya Turizm Günü 27 Eylül. Üç tarafı denizlerle çevrili, medeniyetin beşiği ülkemiz için de en önemli gelir kaynaklarından biri turizm. Tarihi, doğal güzellikleri yanında sağlık, spor gibi seçenekleriyle turizm her geçen gün gelişen ve çeşitlenen bir sektör.

 

Dünya Turizm Günü Tarihi:

Dünya Turizm Örgütü yani UNWTO 1980 yılında belirlemiş bugünü.  Aslında o dönem Birleşmiş Milletler’in çatısı altındaki bu organizasyon bu tarihi 27 Eylül 1970’te belirlemiş. Ve sonrasında Dünya Turizm Örgütü kurulmuş. Böylelikle Dünya Turizm Günü olarak 27 Eylül’ün olduğunu 1980 yılında ilan etmişler. Ve bu günün rengini mavi olarak belirlemişler.

Dünya Turizm Günü Amacı:

Uluslararası toplumlar için turizmin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmaktır günün amacı. Turizm’in sosyal, kültürel, politik ve ekonomik alanda yarattığı etkiye dikkat çekilir.

 

Bu yılın teması:

UNWTO Dünya Turizm Günü 2021 yılı için “Tourism for Inclusive Growth” olarak belirlemiş. Yani turizmde daha kapsayıcı bir büyümeye vurgu yapmak istemişler.

Şüphesiz ki COVID-19 salgını büyük bir sosyal ve ekonomik zarara sebep oldu. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomiler darbe aldı. Ve sonuç olarak bazı gruplar ve az gelişmiş ülkeler daha çok etkilendi. Turizmin yeniden başlaması, toparlanarak büyümesi amaç. Turizmdeki büyüme de ülke ekonomilerine katkı sağlayacaktır. İşte bu yüzden daha geniş çapta ve adil bir büyüme amaçlanmıştır bu yıl için. Turizmde de gelişirken üye ya da üye değil tüm ülkelerin bu büyümeden pay almasını sağlamak için tüm ülke ve örgütlerin birlikte çalışması gerektiğini vurguluyorlar.

 

Ülkemizde durum:

Dünya Turizm Günü nedeniyle ülkemizdeki duruma bakma için en doğru kaynaklar Kültür Turizm Bakanlığı resmi internet sitesidir. Dağ turizminden, yaylalara, kongre turizminden kaplıca turizmine kadar ülkemizin imkanlarını anlatmışlar.

İstatistiki verilere baktığımızda ise Ocak-Ağustos 2021 döneminde ülkemizi 16 milyona yakın turist ziyaret etmiştir. Diğer istatistiklere de Bakanlığın web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Temennimiz:

BİRİKİYORUM ailesi olarak öncelikle pandamı döneminde en ağır darbelerden birini alan turizm sektörü çalışanları için sonraki yılların daha güzel geçmesini diliyoruz.

Dünya Turizm Günü nedeniyle sizleri Gezi Köşemizdeki yazılarımızı okumaya davet ediyoruz. Sonraki gezileriniz için planlarınızı yaparken ya da gezileriniz sonrası yorumlarınız için sayfalarımıza bekliyoruz.

Bir kez daha avcılığın bir spor olmadığını, bunun bir turizm çeşidi olarak kabul edilmesinin yanlış olduğunu vurguluyoruz. Biyolojik çeşitliliğinin avcılık ile azalmamasını ve turizm tesisleri yapmak adına doğamızın bozulmamasını umuyoruz.

 

#DünyaTurizmGünü

#WorldTourismDay

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz