Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Kediler Günü

Kediler Günü (17 Şubat)

Kediler günü olsun. 🐈🐈‍⬛

Aslında bu uluslararası bir gün. İtalya’da başlatılıyor. (1990) Bir kaç ülkede farklı tarihlerde kutlansa da 17 Şubat, ilk olması ve çoğunluk kutlamaları açısından lider.

İtalyan gazeteci Claudia Angeletti, Tuttogatto (Tüm Kediler) isimli dergide okurlarına yönelik bir anket yaptı. Kazanan Oriella Del Col’un 17 Şubat teklifi oldu ve bugün “Dünya Kediler Günü” olarak belirlendi. (BBC) 

Kedi ve Kova

Yine BBC kaynaklarına göre; “Öncelikle Şubat Ayı, astrolojide Kova burcunun ayı. Bu burcun kuralları sevmeyen, “özgür ve bağımsız ruhlu” olduğunun düşünülmesi, kedilerle benzerlik kurulmasına yol açtı.” 

Kediler; korkanın gerçekten uzak durduğu, ancak bir şekilde yolları kesiştiğinde “ne demek olduğunu anladım” dedikleri dostlar. Ayrıca bazı kültürlerde son derece kutsal sayılıyorlar.

Aynı evi paylaşmayanın gerçekten anlamadığı bir değer onlar. Sahiplendikten sonra bırakmak ise, vicdansızlığın, şiddettin en çirkin hali… Sahiplenemiyorsak bile sokaktaki dostlarımız için biraz su, biraz mama çok da yapılamayacak bir iyilik değil. Her şey vicdanımız ve insanlığımızla ilgili.

SeviYorum köşelerimizin en güzide yerleri hayvan dostlarımızın. Kediler ile ilgili yazdıklarımıza geçmeden önce, bilindik kedi sözleri ile bizlerde tekrar kutlamış olalım bugünü.

🐈🐈‍⬛

Kediler İçin
 • “Bir kedi net olarak duygusal dürüstlüğe sahiptir: İnsanlar birçok sebeplerle duygularını saklayabilirler, ancak kediler bunu yapmazlar.”  (Ernest Hemingway)
 • “Kediler insanları sahiplenir, çünkü kediler insanları işe yarayan evcil canlılar olarak görürler.” (George Mikes)
 • “Bir kedinin gözünde her şey kediye aittir.” (İngiliz atasözü)
 • “Kedileri sevmeyen insanlardan sakının.” (İrlanda atasözü)
 • “Bir kedinin verdiği teselliyi asla küçümsemeyin; bir şey söylemez ama küçük dokunuşlarla, sürtünme ve yaslanmalarla size sevgisini gösterir ve kederinizden uzaklaştırmaya çalışır.” (Pam Brown)
 • “Kedilerle kıyaslandığımızda hangimiz, temizliği, sevgisi, sabrı, ağırbaşlılığı ve cesareti açısından bir kedi olabiliriz?” (Fernand Mery)

Dünya Kediler Günü kutlu olsun. Hayatınızda en az bir kedi tarafından seçilebilmeniz dileklerimizle 😻😽

Kedi dedi ki; Bugün benim günüm.

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz