Perşembe, Haziran 30, 2022
Sağlık İdarecileri Günü

Sağlık İdarecileri Günü (18 Aralık)

Bugün 18 Aralık. Türkiye için Sağlık İdarecileri Günü.

Kutlu olsun ??

Önce Sağlık

Hani bir tabir vardır ya: “İnsanın acısı neredeyse, canı orada atar” diye. İşte tam da öyle bir mevzu.

Sağlık, kaybettiğimiz zaman değerini anladığımız. Az da olsa iyi hissettiğimiz zaman ise, saniyesinde önemini yitiren nimet. Sağlığımız bozulmaya görsün, gözümüz o zaman ne para görüyor ne de başka bir şey. Bizi anlamadığını düşündüğümüz sağlıkçıya, şiddette hep bu bahanelerle! yaşanmıyor mu? Ne kadar utanç verici olsa da, dilerim insani melekelerimizin eksikliğini konuşmayacağımız, utancını yaşamayacağımız zamanlarda gelir.

Sonra Sağlıkçı

Gönlü şifada olmayan insanların yapamayacağı, kibirli insanlara ise hiç yakışmayan özel hizmet grubu. Doktoru, hekimi, hemşiresi, güvenliği, asistanı, yardımcı personeli. Her biri üzerine destanlar yazılası konular elbet. Sağlıkçılarımız hep var olsun. Ama özellikle: mesleğini seven insanlar “sağlıkçı” olsun. Yoksa zor zanaat. Altından kalkabilmek için bol tahammül, çok hoşgörü ve inatçı bir sabır gerek.

Sağlık İdarecileri, Görünmez Köprüler

Hastaneler: gerek kamu, gerek özel olsun, yaşayan (uyumayan) canlı organizmalardır. İş hiç bitmez ve bu hiç fark edilmez. İsterse saat 19:00 olduğunda kapansın ya da sadece nöbet tuttuklarında açık olsun. Saatin değil, zamanın önemi vardır orada. “O yara iyileştiğinde, ateş düştüğünde, operasyon bittiğinde” şeklinde işler her şey.

Sağlık idarecileri ise, işin her türlü hamallığını yapsa da, görünmez bir köprü olmaktan öteye geçemez.

 • Elbette olması gerekenler olduğu gibi, genelde olmaması gereken türden: canı burnunda hastalar vardır. O yüksek sesi normal karşılar. Karşısında kendisine hizmet sunmaya çalışan insanı (hemşire, banko, hekim, idareci) acısının sebebi yapar. Küstahlaşmak çok normaldir O’nun için. Çünkü sadece O hastadır, Ve hemen, anında sorunu çözülmelidir. Hiç bir teknik aksaklığa tahammülü yoktur. Diğer hastanın işinin uzaması “beceriksizliktir” ve de zaten her şey “ateş pahasıdır“. Kendisinin parası ile yürüyordur her şey. Maaşları bile kendi veriyordur.
 • Başka bir tarafta ise hekimler. Tabi ki düzgün olanlara laf edilmez. Es kaza diploma sahibi oldu diye, kendinden başka herkesi “bilmez” gören hekimlerden bahsediyorum. Sanki başka kimsenin diploması yokmuş, ya da diploma karakterde düzeltme yapabiliyormuş gibi. Konusundaki uzmanlığını kenarda dursun. Her şeyi bildiğini, doğru bildiğini!, karşısındakinin emeğini ve bilgisini yok sayan hekimler.
 • Ya diğer personel. İşleri bitmeyen, her daim hızlı, her daim düzgün gözükmek zorunda olan, ve de gülümsemesi gereken personel. Hastalar daha çok patrondur bu personele, hekimler illa ki kendi işlerinin önce görülmesini ister.

İşte sağlık idarecileri, bu yaşayan organizma sağlık kurumlarında “idare” işlerinin yanında en çok bu üç tarafla uğraşır. Yönetim, organizasyon, satış, satış sonrası hizmetler, marka kültürü, finans… Bunlar zaten olması ve sorunsuz yürümesi gereken başlıklardır. Devlet tarafından denetlenmek konusuna hiç girmiyoruz bile.


Eğer sağlık idarecisi tanıdığınız varsa, Ona siz de çok yüklenmeyin olur mu?

Çünkü Onlar gülümseyen, yıldırım hızıyla sorun çözen ve yorulmaz gözüken insanlar olsa bile, idareciler. Yüklenmezseniz idareciliğinin gereğini sonuna kadar yerine getirip size de şifa bulacaktır.


18 Aralık Sağlık İdarecileri Günü kutlu olsun. Sağlığımız hiç bozulmasın, sağlıkçılarımız hep yanımızda, idarecileri de hep var olsun.

Önerilen Yazı -> idareci ve iradesi

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz