Perşembe, Haziran 30, 2022
Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası

Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası (12-18 Aralık)

Tutum Yatırım ve Yerli Malı Haftası

Daha ilkokul sıralarındayken, bu güzel hafta geldiğinde sınıfça çok eğlenirdik. Anneler evde beslenme çantaları için daha da bir özenirdi. Meyveler, kuru yemişler, kekler, poğaçalar.

Sanki kendileri için yaptıkları “altın günü” gibi, bizlerinde sınıfları yiyeceklerle dolar taşardı. Birimizin annesi, hepimizin annesiydi. Sınıf annemiz hiç bir çocuğun üzülmesine izin vermeden bu şenliği el birlikte kutlamamızı sağlardı.

Böylesi zamanlar da, tarım yapmanın önemi bir kere daha anlatılırdı bizlere. Çocuk kalplerimiz ne kadar anlardı konunun ciddiyetini bilmiyorum. Ancak tüketen değil, üreten insanlar olabilmek konusunda ne özel bir yaklaşım olduğunu sanırım büyüdükçe çok daha fazla anlıyoruz.

Firmalardan gelen sütler, fındıklar hepimize hediyeydi. En güzel fındıklar, bizim ülkemizde yetişiyordu çünkü. Böyle öğrendik. Sütü içmek bizi güçlendirirdi.

Tutum, yatırım ve yerli malı haftası kutlu olsun. Dileriz ki tükettiğimizden çok daha fazla üreten insanlar oluruz. Bizler ne kadar başardık bilinmez ama: kendimiz için çok da geç değil sanırız. Ve bizden sonra gelen genç neslin, bu farkındalığı yaşaması için elimizden ne geliyorsa durmadan öğretmeye devam etmeliyiz.

Öğrendiğimiz gibi

“yerli malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı”

Üç güzel örneğimizle kutlamış olalım.

Herkes Onu Kullanmalı! Yerli Malı Haftası

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)

Yerel Üret Yerel Tüket

 

 

 

(Wiki)

Facebook Yorumları
 • 00

  günler

 • 00

  saatler

 • 00

  dakikalar

 • 00

  saniyeler

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz