Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaSağlıklı YaşamFizik TedaviGebelikte Egzersiz / Üstüne Destan Yazılır

Gebelikte Egzersiz / Üstüne Destan Yazılır

Gebelikte egzersiz bu haftamızın konusu. Biraz bundan bahsedelim sizlere. Gebelik bambaşka bir yolculuk peki biz neler yapmalıyız?


7 dakika


Gebelikte egzersiz bu haftamızın konusu. Biraz bundan bahsedelim sizlere. Gebelik bambaşka bir yolculuk peki biz neler yapmalıyız?

Bedenime hoş geldin küçük misafir..

Gebelik, kadının ve bebeğinin sağlığı için hayatına sağlıklı alışkanlıkları katabileceği önemli bir fırsat dönemidir. Bedenindeki misafiri hoş tutmak için daha düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem verip, senelerdir bırakamadığın tüm kötü alışkanlıklarınla vedalaşırsın. İşte asıl mucize burada başlar. Önünde dolu dolu geçecek 40 haftan ve doğumla şenlenecek bir gebelik süreci var. Peki mental, fiziksel ve psikolojik olarak bu sürece hazır mısın? Önünde bambaşka bir yolculuk var. Fakat herkesin bu yolculukla ilgili bir de fikri var. Biri “aman kızım sen yüklüsün otur kalkma” diyor. Başka biri “ ben senin gibi gebeyken tarlada çalışıyordum” diyor. Peki hangisi doğru? Aslında hiçbiri..

Herkesin yolculuğu kendine özel. Hadi bize iyi gelecekleri konuşalım.

Gebelikte egzersizin önemi

Fiziksel aktivite sağlıklı yaşamın en gerekli ve en önemli parçalarından biridir. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersizin genel sağlığın
sürdürülmesinde önemli bir rolü vardır. Fakat gebelik döneminde vücutta meydana gelen değişiklikler ve egzersiz ile ilişkili çevre baskısı sonucu kadınlar fiziksel aktivite düzeylerini azaltma eğilimindedirler. Fiziksel aktivite, beden ve ruh sağlığının devamlılığında önemli bir rol oynamaktadır. Gebelikte yapılan düzenli egzersizlerin hem anne hem de bebeğinin sağlığı için oldukça faydası vardır.

Fiziksel aktivitenin faydalarına örnek verecek olursam:

Depresyon semptomlarının azalmasına yardımcı olur.
Gebelik sürecinde fazla kilo alımını önler.
Gebelikte tetiklenebilen hipertansiyon ve tip 2 diyabet riskinin azalmasına da yardımcı olur.

Egzersizler tüm gebeler için uygun mudur?

Önemli uluslararası kuruluşlar, raporlarında herhangi bir tıbbi komplikasyonu (komplikasyon: bir ilacın ya da bir hastalığın doğuracağı yan etki) bulunmayan gebeler için egzersizin güvenli olduğunu bildiriyor. Bu kısımda dikkat etmemiz gereken nokta, kadın doğum doktorları tarafından yönlendirilen gebe için hazırlanan kişiye özgü egzersiz programının fizyoterapist tarafından oluşturulması gerekliliğidir.

Egzersiz Önerileri

Gebelikte oluşan anatomik ve fizyolojik değişiklikler göz önüne alındığında yaklaşım daha bütüncül olmalıdır. Gevşeme ve solunum egzersizleri doğumda çok yardımcı olacaktır. Doğum yaklaştıkça korku, gerginliği, gerginlik de ağrıyı tetikler. Oluşan korku- gerginlik- ağrı döngüsünü kırmak için solunum egzersizleri ve gevşeme çok kıymetlidir. İdeal bir duruş için postür egzersizleri öğrenilmelidir. Postür önemlidir ve yanlış duruş ağrının artmasına sebep olabilir. Gebelik ve doğum, pelvik taban kas gücü dengesini bozabilir. Bu sebeple gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ya da doğumdan sonraki dönemde kişi kronik ağrı sendromu, idrar kaçırma ,organ sarkması gibi istenmeyen durumlar yaşayabilir. Kadınlar bu süreci ne kadar normalleştirirlerse süreç o kadar uzar. Doğum öncesi mutlaka her kadına pelvik taban kas eğitimi verilmelidir. Lütfen siz de bu konuda konusunda uzman fizyoterapistinizden yardım alın.

Ayrıca yürüyüş, yüzme, su içi egzersiz gibi vücudun oksijenlenme kapasitesini arttıran egzersizlerden de yararlanabilirsiniz.

İçsel huzur , kontrollü nefes, kas kuvvet ve esnekliğini destekleyecek hamile yogasından faydalanabilirsiniz.

Peki klinik pilates?

Joseph Pilates tarafından geliştirilen pilates egzersizleri rehabilitasyon yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Gebelikte klinik pilates egzersizleri fiziksel ve mental bir iyileşme sağlar. Diğer egzersiz eğitimlerinden farklı olarak, derin kas gruplarını hedefler, kuvveti içeriden dışarıya doğru arttırır, vücudu yeniden dengeler ve düzgün postüral dizilimi sağlar.

Gebelik ve Egzersiz
Gebelik ve Egzersizin Önemi
Gebelikte egzersiz konusu çok uzun ve kıymetli bir konu.

Üstüne destan yazılır. Ben minik bir giriş yapmak istedim. Sorularınız için BİRİKİYORUM köşemden ya da instagram sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.


Kaynakça:

Gebelikte ve gebelik sonrası dönemde fiziksel aktivite ve egzersiz. (Prof. Dr. Türkan Akbayrak, Doç. Dr. Serap Özgül)

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Fzt. Zeynep Demir
Fzt. Zeynep Demir
Fizyoterapist. Sağlığın kendini sevmekle başladığına inanan bir şifa aşığı. Keremin ve iki kedinin annesi

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Fzt. Zeynep Demir
Fzt. Zeynep Demir
Fizyoterapist. Sağlığın kendini sevmekle başladığına inanan bir şifa aşığı. Keremin ve iki kedinin annesi

İlgili Yazılar

Vicdansız doktorlar emi?

Doktorlar... Kolay kolay yetişmeyen, gününün hiç bir saati mesleğini bırakamayan, kıymetli! insanlar. Peki gerçekten vicdansızlar mı?

Hormonlar ve Mutluluk

Hormonlar ve mutluluk... Bahar da geldi içimiz kıpır kıpır... Bugün gündemimizde bu ikili arasındaki ilişki var

Yaşlanmak ve Yaşamak

Yaşlanmak ve yaşamak. Kelimeler benzese de anlamları ne kadar farklı. Nasıl bir yaşlı olduğumuza yaşadıklarımız karar versin mi? Nalan Ağdaş yazdı.

Alerjik Rinit ya da Saman Nezlesi

Saman nezlesi ya da alerjik rinit bu haftaki konumuz. Baharın gelişiyle özellikle çocukluk döneminde sık rastladığımız hastalıklardan biri.