Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaArt'ıYorumGörünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey
Önceki İçerikFark Yaratanlar
Sonraki İçerikEylül’e Merhaba

Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey

Nazan KUMLALI yazdı.. Bu sergide, resimlerin hem içini hem dışını göreceksiniz..


3 dakika


Osman Hamdi Bey

Osman Hamdi Bey

   Osman Hamdi Bey, Türk resim sanatı denince akla gelen ilk isimlerden. Aynı zamanda arkeolog olan Osman Hamdi Bey arkeoloji alanında yaptığı çalışmalarla birçok önemli eserin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamıştır. Bu eserlerin bir çoğu, kurucusu olduğu İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Arkeoloji ile ilgili çalışmalarını başka bir yazıda daha geniş değiniriz. Biz gelelim Osman Hamdi Bey’in resimlerine. 

   Osman Hamdi Bey, Osmanlı resim sanatının önemli temsilcilerinden biri. Kaplumbağa Terbiyecisi, Kuran Okuyan Kız, Halı Satıcısı bilinen eserlerinden. Kuran Okuyan Kız adlı eseri geçen yıl rekor fiyata alıcı bulmuştu.

   Eserlerine baktığımızda  çağdaşlarına göre ilk defa figür kullanan ressam olmuştur. 

   Osman Hamdi Bey’in resimlerini daha yakından görmek isteyenler için Sabancı Müzesi’nde  “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” adlı bir sergi devam etmektedir

   Sabancı Müzesi’ndeki bu sergi bir koleksiyon sergisi ve aynı zamanda bilimsel bir proje  de diyebiliriz. Sanatçının resim tekniğinden, kullandığı boyalara, tabloda yaptığı eskizlere ve eserlerinin geçirmiş olduğu restorasyon çalışmalarına kadar her detayın bilimsel yöntemlerle ortaya çıkarıldığı proje kapsamında, Osman Hamdi Bey’in Vazoda Çiçekler, Kuran Okuyan Hoca, Kokona Despina, Naile Hanım Portresi, Arzuhalci ve Cami adlı tabloları karşılaştırmalı olarak incelenerek hem sanatçının çalışma tekniğine dair bilgiler elde edilmiş hem de sanat tarihine ışık tutmuş oldu. 

   Siz de Osman Hamdi Bey’in eserlerini farklı bir açıdan görmek isterseniz 31.12.2020 tarihine kadar Sabancı Müzesi’nde gezebilirsiniz.

Resimler

Eserlerden Örnekler

ADRES

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Caddesi No:42 Emirgan 34467 İstanbul

Tel. + 90 212 277 22 00

ZİYARET SAATLERİ

Salı – Pazar 10.00 – 18.00
Pazartesi 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

İstanbul’da 5 mekan 5 sergi

Bu günlerde İstanbul pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Seçtiğimiz örneklerle keyifli bir tura ne dersiniz?

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK ? Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Resim ve Müzik; Boyadığın Resmin Müziği

Resim ve müzik. Boyadığın resmin müziğini duymak nasıl olurdu? Üstelik gökyüzü, su altı, cadde ya da sadece tuval üzerinde. Fülüt, keman?

Neşeli Hayat, Ho Ho Ho: İyi Seneler

Neşeli Hayat 2009 yapımı bir Yılmaz Erdoğan filmi. Belki de Erdoğan filmlerinin en trajikomik olanı. Noel Baba'dan habersiz bir Noel Baba. "Ho ho ho, iyi seneler." İzli'Yorum