Antroposen Çağ İnsanların Yarattığı Cehennem

Antroposen çağ hakkında, hiç birimiz pek bir şey bilmiyoruz. Doğaya verdiğimiz zararlar sonucu doğan bu devre hep birlikte Bir2Yorum...

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ Tüm Haberleri
Antroposen Çağ İnsanların Yarattığı Cehennem
Haber albümü için resme tıklayın

Antroposen Çağ diğer bir isimle insan devri. İnsanların yarattığı cehennem devri. Ne biliyoruz ki hakkında. Dünyanın yaradılışından bu yana zamanı bölümlere ayırdık ve çağlar çıktı önümüze. İşte şimdi hiç bilmediğimiz bu devirde sıra. Bizim yarattığımız bu zaman dilimini konu ettik Doğa Dostu köşemize.

Tahmini okuma süresi 5 dakika

Antroposen Çağ

İnsan Devri de diyor uzmanlar. Nedir? Ne zaman başlamıştır? Ne olacak şimdi? Bir sürü soru var aklımızda. Haydi gelin, cevaplar bulalım sorularımıza.

Antroposen Çağ nedir?

Tarihsel çağları hepimiz biliyoruz. Tarih öncesi çağlar ve tarih çağları… Onlar da kendi içlerinde ayrılmışlar. Taş Devri’nden bu yana Fransız Devrimi ile başlayan Yakın Çağ’a kadar sıralanmışlar. Bu sınıflandırma insanın evrimleşmesiyle alakalı. Fakat şimdi bahsedeceğim çağ ise dünyanın jeolojik süreci ile ilgili. Meraklısı için buraya konuyla ilgili linki bırakıyorum.

Gelelim bizim Antroposen Çağ’a. Vikipedi tanımı şöyle özetlemiş.

“İnsanoğlunun Dünya’ya olan etkisinin en üst düzeylere çıktığı Sanayi Devrimi’nden bugüne olan süreç ve devam edecek bu duruma İnsan Çağı da denen döneme verilen isim.”

Bu tanım aslında bize şunu anlatıyor. Önceleri üzerinde yaşadığımız yaklaşık 4,5 milyar yaşındaki mavi gezegen insanlığı etkilerken, artık biz insanlık dünyayı etkiler, değiştirir olmuşuz. Nasıl değiştirdiğimizi birazdan sayısal örneklerle anlatacağım.

Nereden çıkmış bu tanım?

  • Terimi ilk defa İtalyan Jeolog Antonio Stoppani 1873 yılında kullanmış. İnsanlığın dünya ekolojisi üzerinde giderek artan etkisine değinmiş ve bu terimi ortaya atmış. Fakat dönemin şartları gereği görmezden gelmişler.
  • Sonrasında 1990 yılında Atmosferik Kimyager ve Nobel Ödülü Sahibi Paul Crutzen yeni jeolojik döneme bu ismin verilmesini önermiş yeniden. Ve nihayet 2002’de Nature dergisindeki makalesiyle de literatüre girmiş bu tanımlama.
  • Sonunda da IUGS, 2016 yılında Holosen’in bittiğini ve Antroposen Çağ’ın başlamış olduğunu resmen açıkladı.

Ne zaman başladı?

Bu soruya farklı bilim çevreleri farklı cevaplar vermişler. Bu çalışmaları yapan bir birlik var dünyada. IUGS – International Union of Geological Sciences yani Uluslararası Jeoloji Bilimleri Birliği. Buzul Çağı kapandıktan sonra yaklaşık 12 bin yıl geçmiş. Ve insanlık dünyanın Holosen Devri’nde yerleşik hayata geçmiş, tüm dünyaya yayılmış. Dünyanın nimetlerini sonuna kadar kullanmış. Ve böylece insanlığın etkileriyle Antroposen Çağ başlamış. Ama tam olarak ne zaman? İşte farklı cevaplar.

“16 Temmuz 1945 saat 5:29. Trinity kod adlı bu ilk nükleer testle insanlık yeryüzüne radyoaktif bir imza attı.”

İşte bu radyoaktif imza ile yeni bir çağ başlamıştı. Ve işte ana ekrandaki fotoğrafta bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan mantar bulut. Bu bulut da bu çağın sembolü haline gelmiş. Bu fotoğrafı ve konu hakkındaki pek çok bilgiyi de National Geographic Education‘dan görebilirsiniz.

  • Terimi popüler bir hale getiren Crutzen ise öncelikle 1800’lerin başında endüstriyel devrimin ortaya çıkmasını ve hemen ardından 1950’lerde atom çağının başlamasını Antroposen Çağ için milat kabul ediyor.
  • Eugene F Stoermer da 1950’lerde bu çağın Büyük Hızlanma dönemine girdiğini savunanlardan.
  • Kimi bilim insanları ise dünya üzerinde yerleşik hale geçen insanların tarıma başlamasıyla yani 8000 yıl önce bu devre girildiğini ileri sürüyor. Çünkü geniş tarlalar, sulama sistemleri ve ormanların yok edilmesi ilk olarak tam da bu zamana denk geliyordu.
  • Bazı bilim insanları da 1800’lü yıllarda özellikle buharlı lokomotiflerin çıkmasıyla atmosferik bozulmalar olduğunu söylüyor. Ve ardından da bu sanayileşme ile yeni bir devrin başladığını ekliyorlar.

İnsanlık gezegeni değiştirdi mi?

Tabii ki değiştirdi. Zaten insan yerleşik hayata geçtiğinden beri sadece tüketici. Doğa için, bu mavi gezegen için yapılan hiçbir şey yok.

Her 20 yılda bir insan yapımı nesneler iki katına çıkmış. Bilim insanlarına göre 2020 yılının sonunda insan yapımı nesnelerin ağırlığı dünyadaki tüm canlıların toplam ağırlığını geçti. Bu insan yapımı nesnelerin ağırlığının 1 trilyon tonu geçtiğini düşünüyorlar.

Bu çalışmayı yapan İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’ndeki ekip bir insan başına, her hafta kendi ağırlığınca nesne üretildiğini de hesaplamış.

Son 10 bin yıldır insan dışındaki canlılar tükendi. Hayvanlar, bitkiler, mikroflora… Nesli tükenen canlılardan da bahsetmiştim daha önceki yazılarımda.

Nüfus artışı, toprağın ve suyun sınırsızca kullanımı da cabası. Katlettiğimiz ormanlar… Bunun yanı sıra doğal afetler ve kontrolsüz göç de çok büyük bir etki yaptı bu çağa giriş sürecinde.

“Kendim ettim kendim buldum” değil…

Biz ediyoruz, torunlarımız bulacak. Dün yaptıklarımız yarını yok edecek. Limit aşım gününde görüyoruz bir sonraki yılın yarısından fazlasını yediğimizi. Cüzdanlarımızın içindekini yiyen enflasyon canavarı gibi biz de dünyayı yiyip bitiriyoruz.

Konu artık o kadar gündemde ve o kadar kaçınılmaz ki… Hepimizi o kadar ilgilendiriyor ki… Bilgilendirme için bir internet sitesi var. Hepinizin görmesini isterim. Antrophosene .

İnsanlık dışında(!) tüm türleri yok ediyoruz, çevreyi kirletiyoruz… Bu gidişi durdurmak, temizlemek, yeniden düzeltmek için de bir çabamız da yok gibi.

Biraz çaba, biraz ilham ama sadece birazımız değil!

Tüm insanlık olarak unuttuğumuz net!!! bir şey var;

Dünyanın bu tükenişi insanlığı da tüketecek. Net !!!

#antroposençağ #antrophosene

25 Ağu 2022 - 11:30 - Doğa Dostu

Mahreç  Figen Demirtaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.