Alışkanlık denilen…

Alışkanlık konusunu ele alıyor sevgili uzmanımız Gözde Ağseren Bayır. Hissettiğimiz zorunluluk duygusunun yaşama katkı hissine dönüşmesi...

Gözde AĞSEREN BAYIR
Gözde AĞSEREN BAYIR Tüm Haberleri
Alışkanlık denilen…
Alışkanlık denilen…
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Merhaba Sevgili Dostlar!

Bugün birlikte alışkanlıklarımıza dair biraz sohbet edelim istiyorum.

Tahmini okuma süresi 5 dakika

Nazım Hikmet Kan Konuşmaz eserinde:

“ ‘Alışkanlık’ denen nesneyi bilir misin, Nuri Usta? Bilir misin ki insanoğlunun hem en büyük kuvveti hem en büyük kepazeliği bu alışkanlık denen nesnedir”

der.

Geçtiğimiz aylar içerisinde bir dönem yaşamımda daima devam ettiğim alışkanlıklarımı yapamaz hale geldim. Her şey üst üste gelmişti: iş yaşamındaki yoğunluğumuz, doktora programımdaki sınav sürecim… Yaşamsal yoğunluklar, taşınma süreci… Sabah 15 dakika, gün içinde bir saat ya da akşam geç saatlerde okumak için kendime ayırdığım vakitleri ayıramıyordum. İçimden böyle zamanların olabileceğini, geçici bir dönem olduğunu tekrar edip dursam da aslında hiç de o kadar kolay olmadığını sonra fark ettim.

Şamandıralar…

Bu yoğun dönem beklediğimden uzun sürünce, iyi haberler gelmekte gecikince bende de bir şeylerin olumsuz yönde değişmeye başladığını şimdi şimdi anlıyorum. Meğer o küçücük alışkanlıkları artık yapamıyor olmak gün be gün etkilemiş beni (Bir koç olarak yaşadığım olumsuzluktan örnek veriyorum evet. Çünkü kişisel gelişim uzmanları da hayatlarında zorluklarla karşılaşıyor ☺ ). Onlar benim denizde daha çok zaman geçirebilmemi sağlayan şamandıralarımmış ve kaybolduklarında ben de sürüklenmeye başlamışım. Sürüklenmek, akıntıya kapılmak beni yormuş ve yıpratmış.

Bu yorgunluk her insanın yaşamında farklı şekilde ortaya çıkar elbette.

  • Kimi zaman bende olduğu gibi kendini çok göstermeden anlık bazı duygusal yükselmeler ya da düşüşlerle başlayabilir.
  • Ya da bazen, biriken birçok olay sonucunda büyük patlamalarla ortaya çıkar.
  • Kimi zaman ise bedeni de etkileyerek hastalıklara daha açık bir hale getirir ya da daha da ileri boyutlarda ciddi psikolojik durumların oluşmasına neden olur.

Farkında olmadığımız bu süreç denizde akıntıya kapıldığımız süreci temsil eder.

Yüzüp yüzüp yüzüp bir yere varamadığımız, nefes nefese kaldığımız… Zihnimiz de dahil varlığımızın yorulduğu ve sonunda beklenmeyen bir kramp ile nefessiz kalmaya çok yaklaştığımız o anı.

İşte böyle bir anda mini bir koçluk çalışması almaya karar verdim. Çünkü her profesyonel koçun bir koçu vardır ☺ Çalışma sonrasında fark ettim ki alışkanlıklarımı kaybetmişim. Basit bir farkındalık değil mi? Bunu fark etmek bana bir kez daha zihinsel sağlığımızın nasıl da hassas dengeler üzerinde ve bu dengeyi korumanın en kolay yollarından birinin ise faydalı rutinlerimize sevgi ile sarılmak olduğunu anımsattı.

Evet sevgili dostlar, bazı rutinler insanı günden güne yaşlandırırken bazıları ve en özelleri insanın canına can katan, onun zihinsel sağlık dengesine korumasına yardımcı olan ve Nazım’ın deyişi ile onun “en büyük kuvveti” olan rutinlerdir.

Bunlar kimi zaman sabah kendimize ayırdığımız bir 15 dakika kimi zamansa gün biterken kendimize ayırabildiğimiz birkaç saattir. Herkesin yaşamı için farklıdır. Faydası da buradadır.

Hayatımızı gözlemleyelim. Mesela dışarıdan kazandırılmaya çalışılan rutinleri hayatımıza alma konusunda ne kadar istekliyiz (işe gitmek, çocuklarımızla ilgilenmek gibi rutinlerden bahsetmiyoruz tabi). Her gün 1 saat spor yapmak, sabit diyet listeleri hatta sabahları kalkıp bir bardak ılık limonlu su içmek.. Hangilerini davranış değişikliği haline getirebiliyor ve onları yaptıkça yaşamsal motivasyonumuzun yükseldiğini gözlemliyoruz. Danışanlarımızla yaptığımız çalışmalarda gözlemlediğimiz kadarıyla pek azını.

Bana ait olmayan, ihtiyacımı karşılamayan ya da farkında olmadığım önceliklerimle eşleşmeyen alışkanları hayatıma alamıyorum / almıyorum. Dolayısıyla kendime faydalı rutinler oluşturamıyorum. Sonunda ise akıntıda nefessiz kalmaya yaklaşıyorum.

Faydalı rutinlerimizi keşfetmek için kendimize birkaç soru sorarak başlayalım:

  • Her gün yapmak için zaman ayırabildiğimiz ve yaptıktan sonra yaşamsal motivasyonumuzu yükselten alışkanlıklarımız neler?
  • Bu alışkanlıkların yaşamımızdaki önemleri neler?
  • Zaman zaman onları aksattığımız oluyor mu / olduğunda nasıl hissediyoruz?

Bu sorulara yanıtlarımız alışkanlıkların olmadığı ya da çok aksadığı yönünde ise kendimiz için oturup yeniden bu soruları keşfetme zamanı gelmiş demektir:

  • Her gün yapmak için zaman ayırabileceğimiz ve yaptıktan sonra yaşamsal motivasyonumuzu yükseltecek alışkanlıklarımız neler olabilir? (İlk aşamada tek bir cevap belirlemek yeterli)
  • Bu alışkanlıkları / alışkanlığı yaşamımıza kattığımızda bizim için önemleri neler olur?
  • Onları aksatmayacağımız şekilde nasıl ve nereden başlayabiliriz? Oldu ki bir aksatma durumumuz oldu bunu nasıl aşabiliriz?
Soruların yanıtları faydalı rutinlerimize doğru bir kapı aralayacak.

Ben şimdi yeniden kendi deneyimimden anlatmaya devam edeyim, müsaadenizle:

Faydalı rutinlerime döndüğüm günden beri kendimi yaşamımda daha güçlü hissetmeye başladım. Sabah uyanmaktan tutun da bilgisayarın başına geçip bu yazıyı hazırlamaya kadar her işimi daha kolay, hevesli ve motive şekilde yapıyorum.

Birkaç aydır yaşadığım zorunluluk duygusu yerini yeniden yaşama katkı hissine bıraktı.

Bir koç olarak çözümün ne kadar da yaşamımın içinde olduğunu fark edip; mesleğimi ve yöntemlerini bir kere daha sevdim ne yalan söyleyeyim.

Öyleyse sevgili dostlar çözüm bu kadar kolay ve açıkken bu yazının bir katkısı olarak yukarıdaki soruları yanıtlamaya ama hemen şimdi yanıtlamaya ne dersiniz ?

Belki bir sonraki yazımızı okumaya başlarken yaşamımızdaki değişimi fark eder ve bunu birlikte kutlarız.

Sevgi ile.

07 Eyl 2022 - 13:30 - ÖğreniYorum

Mahreç  Gözde Ağseren Bayir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.