Bal’lıYorum

Bal ligi için BallıYorum tadında bir yazı kaleme aldı Aktan Uslu. Bölgesel amatör lig ve araştırma, ve geliştirme...

Aktan USLU
Aktan USLU Tüm Haberleri
Bal’lıYorum
Bal’lıYorum
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Bal Ligi

Tahmini okuma süresi 13 dakika

Uygulamıyorlar çünkü kıskanıyorlar BAL’am

Tüm kabahat dönemin Aston Villa yöneticisi William McGregor’a ait.

Yaşı geçkinler bilir” diyen yerlerime yine ağrı girdi. Sene: 1884

Vikipedi kaynaklarına göre, “1884 yılında, ilk uluslararası futbol turnuvası olan British Home Championship düzenlendi. Aston Villa yöneticisi William McGregor, 1888 yılında Birmingham’da kurduğu English Football League ile ilk futbol ligini kuran isim oldu. Kurulan bu ligde 12 takım mücadele etmekteydi…

İnternet ve bilumum kaynaklardan sebep bizim meslekte “araştırmacı gazetecilik” denilen kavramın da çivisi çıktı. Yorumun girizgahı olan bu bölümü ombudsman Google üzerinden, “Dünyada ilk futbol ligi” yazınca buldum. Şimdi bunun neresi araştırmacı gazetecilik?

Aslında aynı kaynağa, “Dünyada ilk futbol liginin statüsü” deyip yazacaktım. Caydım. Birikiyorum sitesi yönetiminden şöyle bir uyarı gelebilirdi: “Köşe yazısı, yorum talep etmiştik. Roman değil…”

Ancak William McGregor’un ömrü yetseydi de bizdeki hemen her sene bir gerekçeyle değiştirilip yapboza dönen Bölgesel Amatör Lig – BAL statüsünü görseydi ne derdi?

Bir de dilimize dair önemli bir kural hatasına da değinmek isterim. Bu konuda, BAL’da mücadele eden kulüplerin başkan ve teknik direktörlerinin demeçlerinde, kimi meslektaşlarda dahi görüyorum. “BAL Ligi…” diye bir tanımlama biçimi yok. Açılımını yapınca “Bölgesel Amatör Lig Ligi” oluyor.

Ancak şöyle de bir durumu var: Kel başa şimşir tarak misali; Ligin statü itibariyle neresi doğru ki tanımlaması doğru yapılsın.

Ülkemizde altyapı ligleri dâhil bütün liglerin sabit bir statüsü var. O takımların teknik direktörleri ona göre planlama yapabiliyor.

Bizde, ilimizdeki BAL takımlarının teknik direktörlerine demeç almaya gidin. Tamamına yakınının ortak söylemi şu oluyor: “Hazırlıklarımız sürüyor, statüyü bekliyoruz!

Bu yılın statüsü henüz açıklanmadı. İllaki değişime gidilecektir, o kesin ihtimal. “Du bakali n’olecak” misali beklemektense yeni statü olasılıklarının üzerine durmakta fayda var. Aydınlatayım halkımızı:

Aynı İlçeden Takımlar, İlçe Bazlı da Değerlendirilebilir.

BAL’da dört takımla temsil edilen illerde, şayet dört takımdan üçü aynı ilçedense lig bitiminde ilçe üçüncüsü olan direk düşer. İl dördüncüsü, farklı bir ilçeden olduğu için bir alt ligin dördüncüsü ile ön eleme oynar. İl dördüncüsüdür ama temsil ettiği ilçenin de birincisidir sonuçta! Ancak il dördüncüsü olmasından sebep, bir alt ligin dördüncüsünü eledikten sonra o alt ligin iki ve üçüncüsü arasındaki maçta eleyenle, eşleşir. Maçı alırsa ligde kalır.

Şayet dört takımdan ikisi aynı ilçedense…

BAL’da beş takımla temsil edilen illerde, şayet beş takımdan üçü aynı ilçedense…

BAL’da altı takımla temsil edilen illerde altı takımdan üçü bir ilçeden, ikisi diğer ilçedense…

Gibi tüm kombinasyon permütasyon işlemleri üzerinden “adalet” sağlanmış, “hak tecelli etmiş” olur ki, olur yerseniz.

**

Darıca GB’nin Hisselerini Almak Daha Ekonomik

BAL’da geçen sezon gruplar üçerli halde, bir de bölgelendirilmişti. Kesmez bizi. Bu sezon elit bölge de olacak. 3’ncü Lig’e yükselmek için artık grup liderliği ve bölge grup liderliği de yeterli olmayacak. Bölge grup liderleri bir de elit bölgede, diğer bölge grup liderleri ile karşılaşacak. Yesinler birbirlerini…

Ben BAL’da hedefi şampiyonluk olan kulüp başkanı olsam o kadar bütçeyi riske edeceğimi direk 3’ncü Lig’den takım alırım. Bence daha ucuza gelir. Hazır, Darıca Gençler Birliği Anonim Şirketi’nin hisseleri de satışa çıkmışken. Hisseleri alanın ileride kulüp başkanı seçilmeme riski de yok. Malum. Şirketleşip dernek statüsünden çıkan spor kulüplerinde kongre falan yok artık. Başkanı, şirket yönetimi atıyor.

**

Lige Çıkacak Takımı Çift Vuruşlar Belirleyebilir.

Geride kalan sezonun bölge elemasyonlarında sahada olmayan takımın, maç bitimi sahaya girip maçı kazanan tarafla penaltı atışması çok tartışılmıştı. Özeleştiri yapıldı ve yanlış bulundu. Bundan sonra penaltı atışı yok. O gibi durumlarda artık çift vuruş atışlarına geçilecek bu sezon. Zaten penaltı atışları da çok sıradanlaştıydı artık.

**

Bardağın Dolu Yönü

Ovacık Belediye Ulaşspor: 2015-2016 futbol sezonunda Tunceli temsilcisi olarak Bölgesel Amatör Lig İkinci Grup’ta mücadele etti. İç saha maçlarını, güvenlik gerekçesiyle 61 kilometre mesafedeki Tunceli merkezde oynadı. 24 maçta 24 mağlubiyeti var. Yine 24 maçta 8 gol atıp 91 gol yedi. Ligde tutunması, sezon başından itibaren zaten mucizeydi. Matematiksel olarak da sezonun bitimine 6 hafta kala ligden düşmesi kesinleşmesine karşın çekilmedi, sonuna kadar devam etti. Doğu Anadolu’da BAL Grupları batıdaki gibi dar coğrafyalı değil. Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep Malatya, Kahramanmaraş, Hatay illerinin temsilcileriyle aynı gruptaydı.

Kızıltepe Sportif Faaliyetler Spor: BAL 1’nci Bölge 2’nci Grup’ta geçen sezon Mardin’in iki temsilcisinden biri olarak mücadele etti. 16 maçta 1 galibiyet, 15 mağlubiyet, toplamda 3 puanla küme düştü. Rakip ağları 8 kez havalandırırken kalesinden 116 top çıkarttı. Muş, Diyarbakır ve Batman temsilcileriyle mücadele ederken ligi sonuna kadar sürükledi.

Geçen sezon Mardin Fosfatspor – Darıca Gençler Birliği maçı bahanesiyle gidip birkaç gün konakladığım Mardin’den Kızıltepe’ye de uğrayıp kulübün başkanıyla tanışıp görüşme fırsatım olmadı. Ancak 16-18 yaş grubundan gençlere deneyim kazandırmak için ligde yer aldıklarına dair bilgi ve takdir sahibiyim. Yine ligden düşmesi haftalar öncesinden garantiydi. Niyetlerinin halis olduğu ligi sonuna kadar sürüklemelerinden belli.

Bingöl Taraftarının Bingöl’e Daveti: Otobüs Bizden

2015-2016 sezonunda Darıca Gençler Birliği’nin iç sahada BingölSpor ile oynadığı maç bitiminde Bingöl’den gelen taraftar liderinin Darıca GB’nin taraftar liderine çiçek verirken Bingöl’deki maça davet etmesi, “Kulüp otobüs kaldırırsa geliriz” yanıtı üzerine, “Yeter ki gelin. Gerekirse otobüs de bizden” demesi yüreğime oturmuştu. Bingöl’den dönüşte üç indi bindiyle, Tunceli’den Ovacık’a son minibüsü kaçırınca gece Tunceli’de konaklayıp sabahında soluğu Ovacık’ta aldım. İki gün konakladım.

Günümüz Tunceli, dönemin Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile röportaj görüşmemde kulübü ve konumunu hatırlattım: “Şehirleri gezdi bizim çocuklar. İnsan tanıdı. Top oynadı…”

Bu üç örnek bende şu kanaati oluşturdu:

  • Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da futbol, Batı’ya kıyasla çok daha insani, ahlaki,
  • Olması gerektiği şekilde sportif, bazı maçlardaki nahoş hadiseler bütünü ve özünü zedelemez centilmence, kardeşçe oynanıyor.
  • Bölgesel Amatör Lig’i merkezimize aldığımızda Doğu ve Güneydoğu’ya bu pozitif katkısını göz ardı etmemek lazım.

**

Kocaeli Temsilcileri Birlik Beraberlik İçinde!

Batı’ya gelince…

2019-2020 sezonunda, Kocaeli temsilcileri için bir ilk yaşandı. İzmir’den bir grup takım ile Kocaeli’den bir grup takımın aynı grupta eşleşeceği tuttu ve hatta İstanbul takımları da yer aldı.

Bilen bilir..

Kocaeli takımları iki ayrı grupta yer alacaksa önce bir araya gelir. Kulüpler hangi grupta yer alacağı konusunda uzlaşamaz ise kuraya gidilir. Örneğin geride kalan sezon öyle oldu. Gebzespor ile Gölcükspor‘un ayrı gruplarda yer alması diğerlerince kabul edilmeyince kura çekimine gidildi. Kuradan Gebze ve Gölcük ile birlikte Çayırova ve Karamürsel ilçeleri de aynı gruptan çıktı.

İlçenin Tanıtımı için Maliyeti Çok Yüksek Grubu Tercih Etti.

2019-2020’de ise yanılmıyorsam kura çekimi olmadı ve Çayırovaspor’un Başkanı Şevket Külte, ilçenin isminin geniş kesimlerce duyulması gerekçesiyle maliyeti yüksek, deplasman mesafesi çok daha uzun olan Ege Grubu’nu tercih etti. Çayırova her ne kadar ilçe olup Gebze’den kopmuş olsa dahi hala Gebze’nin ağırlığının altında. Çayırova ilçe sınırları içindeki birçok fabrika ulusal ve uluslararası yazışmalarında Gebze’nin adını Çayırova’ya kıyasla daha karizma bulduğu için adres bölümünde Gebze yazar..

Kocaeli – İstanbul Sınırını Koç Grubu Belirledi Çünkü…

Hemen geyiğe bağlayım. Kocaeli’den İstanbul’a doğru E-5 üzerinden giderken, Çayırova sapağını geçtikten hemen sonra, yolun sağından itibaren İstanbul başlar ama tam karşısı, sol taraf Gebze Teknik Üniversitesi’nin, ASM’nin, Hünkar Çayırı’nın da yer aldığı Gebze/Kocaeli sınırıdır ve sol tarafta Kocaeli sınırı bir iki kilometre daha uzar.

Rivayet ya da geyik mevzuu şudur: İstanbul/Kocaeli sınırı çizilirken Koç Grubu ağırlığını koyup duruma müdahil olmuş, yolun sağındaki Arçelik’in yazışmalarda karizması çizilmesin diye o taraf İstanbul sınırında kalmıştır ki bana inandırıcı geldi.

Sözün özüne dönünce.. BAL’da coğrafyayı biraz geniş tutarsanız, ilçelerin kendisini tanıtmasına da bir derece katkıda bulunuyor.

Bardağa dolu tarafından BAL’a bakıp bula bula bu kadar pozitif etkisini bulabildim. Bardağın diğer tarafı da var ve BAL’ın diğer tüm sezonlarına ve statülerine rahmet okutan geçtiğimiz sezonu var.

Şampiyonluk Maçında Sahadaki Değil, Tribündeki Şampiyon Oldu

Hele bir yükselme grubu yaşandı, evlere şenlik. 9 yükselme grubuna da gıdıklamayacağım ama ikisi çok ilginç..

Öncelikle bir tezata daha değinmeden geçemeyeceğim. Şampiyonluğun anlamı, bulunduğun ligden bir üst lige yükselmektir. BAL’da gruplarını lider bitiren takımlara “şampiyon” deniyor ama halbuki onlar sadece gruplarını lider bitmiş oluyor. Geride kalan sezon BAL’da 27 şampiyon varsa niye 3’ncü Lig’e sadece 9’u yükseldi?

Şaibe İddiam Yok. Ama Zemin Oluşturuluyor.

Sekizinci bölgede grup liderleri Ayvalıkgücü, Tavşanlı Linyit ve Tekirdağ eşleşti. Maçlar İnegöl’de oynandı. İlk Ayvalık ile Tavşanlı ile eşleşti. 1-1 biten maçta birer puan edindiler. İkinci maç Ayvalıkgücü ile Tekirdağ orasında oynandı. Ayvalık, 2-0 kazanınca iki maçta toplam puanını dörde çıkarttı. Tekirdağ’ın bir maç eksiği var ama önünde de bir maç kaldı. Tavşanlı’yı yense de yenmese de 3’ncü Lig’e çıkamayacağı, BAL’da kaldığı kesinleşti. İnegöl’de iki gün daha hikâyeden kamp yapıp son maçta Tavşanlı’yı 2-1 mağlup etti. O an orada olup fotoğraflamayı çok isterdim. Statta tablo şu muhtemelen:

Tavşanlı’nın futbolcuları maç bitiminde ellerini iki başının arasına koymuş, kaçan fırsata yakınıyor.

Tekirdağ’ın futbolcuları aynı dramı bir önceki maçta yaşadıkları için ne gam!

Bu tür final maçları bitiminde sahada sevinen bir takım olurdu hâlbuki.

O nerede..

Tribünde göbek atıyor.

İkinci örnek daha da vahim..

Kaldı ki mesleğe spor muhabiri olarak başlayıp bilmem kaçıncı “Sakıncalı piyade” döneminde bir dönem daha spor muhabirliği yapmış olsam bile spor muhabirlerinin, işi spor gazeteciliği olanların olduğu yerde susarım.

Onlardan biri, Tunç Kayacı geride kalan sezonun BAL statü garabetlerinden birini nasıl yorumlamış. Bugünkü yorumun bu alıntısı da linkini vererek olsun.. (Tunç Kayacı; Bal Statüsü Kafaları Karıştırdı)

**

15 Dakikada Bitirin Diye…

Geçen haftaki ilk yorumum, foto altları hariç yani brüt bin 271 kelime etti. An itibariyle 1400’lerde seyrediyor.

BAL’da acıların takımı/takımları kim? “Siz onların neler çektiğini, nereden bileceksiniz”

Hangi İstanbul takımı Çayırova’da stadı “bulamayıp” maça çıkamayınca, bir başka İstanbul takımının ligden direk düşmesine statünün hangi maddesi üzerinden etken oldu?

Aslında dramatik bir roman haline dahi gelebilecek birbirinden ilginç BAL vakalarından bir demeti haftaya saklayım artık.

Geçen haftaki yazımın okuma süresini ortalama 13 dakika olarak tespit etmiş birikiyorum.net yönetimi.

Okumayı lütfedecek olursanız bu haftaki 15-17 dakikada bitsin diye…

Haftaya sürdürmeyi planladığım mevzunun bu haftaki bölümünü başlıkla bağlamak gerekirse, Avrupa başta olmak üzere dünyanın hiçbir ülkesi BAL modelini uygulamıyorsa, tek sebep kıskançlıklarından ötürüdür balam (Azerice bebeğim, yavrum) diyorum.

Başka da bi’şi demiyorum, demeyeceğim. Malum…

Dipnot: Kaynak belirtmediğim tüm fotolar, şahsımın kişisel çekimi ve arşivindendir.

**

SAL’DAN BAL’I HEDEFLEYEN TAKIM SATIN ALABİLİR:

3’ncü Lig hedefleyen BAL takımlarına varsa satılığa çıkan takım, satın almalarını önermem öylesine değil. Hatta BAL’ı hedefleyen SAL takımları da öyle yapabilir. Didim Belediyespor öyle yaptı.

(Foto: aydindetay.com haber sitesinden alınmıştır. Detaylı haberi burada)

CELAL TER, İLKER ÇAKIR’A NAZİREDE BULUNDU:

BAL ilimiz temsilcilerinden Gebzespor’da İlker Çakır dönemi yanılmıyorsam üç sezon sürdü. BAL’da yabancı yasağı olmayan yıllarda Jaba, Babacar gibi futbolcular, “sevabına” top koşturdu. Bu sezon 3’ncü Lig hedefleyen Celal Ter başkanlığındaki Bursa temsilcisi İnegöl Kafkasspor, 3’ncü Lig ekibi Iğdır FK’dan 36 yaşındaki, 10 numara mevkiinde top koşturan Umut Pusat’ı 1.2 milyon TL bedelle transfer etti. Linkini verdiğim haberde de yer alıyor. Geçen sezon 14 maça çıkmış: 1 gol, 1 asist. Başka da sözüm yokturdur…

Foto: inegolonline.com sitesinden alınmıştır. Ayrıntılar burada

İKİ KENTİ BİRDEN NASIL TEMSİL ETTİLER:

Fotoğrafı Küçükçekmece Sinopspor’un Facebook sayfasından edindim. Bu fotoğrafı seçmemdeki etken, yorumumun içinde de yer alan bir detayın canlı örneği. “LGS sınavı” demek, “Liselere giriş sınav sınava” demektir. Doğrusu, LGS’ye… olmalıdır.

Bu sezon ilimiz temsilcilerine 7’nci Bölge 3’ncü Grup’ta rakip olup grubu lider tamamlayan sarı lacivertliler sezona İstanbul Sinopspor olarak başladı. Küçükçekmece Sinopspor olarak tamamladı. Bir takımın biri il diğeri ilçe iki kenti temsil etmesi mümkün mü? Artık ülkemizde ve ilimizde suyu çıkan, köy derneklerine kadar yayılan hemşericiliğin, mikro milliyetçiliğin SİAD’lardan sonra spor kulüplerinde ete kemiğe bürünmüş hali.

İFA” DEYİP GEÇMEMELİ:

Bu sezon İstanbul SAL’da şampiyonluğu hedefleyen Küçükçekmece ekiplerinden İFA Spor’un isminin ne anlama geldiğini, Gebzespor ile aynı gruba düştüklerinde sitelerinden araştırdım. (Site şimdi yok galiba) 12 Eylül 1980 döneminde bazı kulüp yöneticileri tutuklu yargılanan bir kulüp. Vikipedi kaynaklarına göre, “İFA burada icra etmek, yerine getirmek anlamında değil İslam, fazilet, Allah kelimelerinin kısaltması olarak kullanılmıştır. Bir tarikat, cemaat takımını çağrıştırıyor. Üst düzey agresif, İslam’ı çağrıştırsa dahi hayli ağır argolu taraftar grubu var. Sözünü ettiğim sezon iki maç seyircisiz oynama cezası almış ve Gebzespor dahil iki iç saha maçını Adapazarı’nda oynamıştı.

TFF BAL

14 Ağu 2022 - 09:00 - ÖğreniYorum

Mahreç  Aktan Uslu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.