Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarHasta Hakları Hakkında...

Hasta Hakları Hakkında…

Hasta olarak haklarımızı bilyor muyuz? Hasta Hakları sağlık sektöründe en dikkat edilmesi ve uyulması gereken davranışlardan.


3 dakika


Görsel | Anna Shvets

Hasta Hakları Günü

Hasta Hakları Günü ilk kez 1981 yılında Tabipler Birliği’nin toplantısında benimsendi, sonrasında biraz düzeltildi.  1998 yılından itibaren de ülkemizde bazı yasal düzenlemelerin ardından 26 Ekim “ Hasta Hakları Günü ” olarak kabul edilmiştir.

Peki ama hak neydi? Neden hasta hakkı vardı? İnsanın doğuştan gelen ve sonradan da hukuğun tanıdığı maddi-manevi yetkilerdir haklar. Hasta hakları da yakın zamanlarda konuşulan bir konu aslında. 

Hepimiz hasta yada hasta yakını adayı olarak bu haklardan faydalanmak isteriz. Bir kere bu haklar aslında insanlığın getirdiği doğal haklar bana göre. 

Hasta Hakları Nedir? Şikayet mi, ticaret mi, eşitlik mi?

Ancak Hasta Hakları tartışılırken, hastalara sürekli haklarından bahsederken durumun “müşteri daima haklıdır” lafına kadar indirgenmemesi gerekir. Neden? Çünkü hastalar müşteri değildir. Çünkü yapılan iş sadece hizmet değildir. Hayatla ilgilenir sağlık profesyonelleri. 

Beş dakika muayene randevusu geciktiği için ortalığı birbirine katmadan önce o hekimin yada hemşirenin yapabileceği acil durumları bilmek gereklidir diye düşünüyorum. Acil doğumu olan bir kadın doğum uzmanını elbette beklemelisiniz. Yada o sırada ateş takibi yapılan bir hastanın başına giden hemşire sizin yemekle ilgili şikayetinize sonra bakacaktır. 

Özellikle yaşadığımız afetlerde ve son olarak bu pandemi günlerinde görüyoruz sağlık sektörünün nasıl çalıştığını, maalesef bu hastalıktan en çok kaybettiklerimiz de onlar. Ve maalesef yine üzülerek bu dönemde bile sağlıkta şiddete şahit oluyoruz.

Tüm bu hakların birbirimize saygı ile çok daha anlamlı bir hale geleceğini düşünüyorum ben. Empati yeteneğinden uzaklaştıkça aslında insanlıktan da uzaklaşıyoruz işte.

Haklardan önce saygı. Birbirimize saygı duyabildiğimiz, hasta memnuniyetinin çok daha fazla yükseldiği ve çalışanlara şiddet uygulanmadığı günleri kutlamak üzere bugün de kutlu olsun.

Hasta hakları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle