Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Önceki İçerikispanya turu; dijital gezi
Sonraki İçerikYetmez! Ben Kadınım

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret


4 minutes


Hayat dersleri bugünün konusu. Bir çoğumuz hatta bana göre hepimiz geç kaldık, kalıyoruz bu dersleri öğrenmek için.

Hepimiz her şeyi çok fazla biliyoruz da konu hayatın kendi gerçeklerine gelince bakakalıyoruz. Ancak başımıza geldiğinde anlıyoruz, öğreniyoruz ama sindiremiyoruz.

Fizik, kimya, matematik ve hatta coğrafyadan bile önemli belki de bu hayat dersleri insan için. Çok geç olmadan alalım almamız gerekenleri.

Hayat Dersleri 1. Diyet Yapmak

Diyetisyen yazarımız İzel Ulutaş sağlıklı beslenme önerilerinde bulunuyor ara ara sayfalarımızdan sizlere. Diyet yapmak güzel de ya bu seferki diyet sadece yediğimiz şeylerle ilgili değilse?

Ne izlediğimiz, ne okuduğumuz, kimlerle sohbet ettiğimiz de yediğimiz yemekler kadar hatta belki de çok daha fazla önemli hayatımız için. Zihnimizi beslediğimiz şeyler bunlar. Gereksiz, boş, bizi yoran şeyleri dünyamızdan çıkararak başlamalıyız hayat derslerine. Anlamsız diziler, kavga gürültü içeren tv programları, dedikoducu mahalle komşuları ve bunun gibi bir çoğunu çıkarın gitsin hayatınızdan.

2. Ders: Hep Kendin Olmak

Bazen reddedilmekten öylesine korkar ki insan, hep diğerlerinin istediği gibi davranır. Başkaları tarafından kabul görmek, kendin olmaktan daha değerli görünür bazen. Halbuki en değerli olandır kendin olmak. Hayat dersleri içinde en vazgeçilmezidir kendin olmak.

İstediğin bambaşkadır ama sırf başkalarını memnun etmek için onların kurallarına göre davranırsın. Sonuç olarak ya kendinden ya da diğer insanlardan uzaklaşırsın. Ve bu sefer de kendin tarafından reddedilirsin. Kendini olduğun gibi kabul et, sev ve bırak başkalarının düşüncelerini.

Başkalarını hayal kırıklığına da uğratabilirsin.

Kendin olarak davrandığında bazen senin dışındaki insanları hayal kırıklığına da uğratabilirsin. Alman gereken hayat dersleri arasında belki de en önemlisidir bu. Kendini öyle çok sev ki, kendine duyduğun saygı öyle güçlü olsun ki, başkaları tarafından sevilme arzusu asla seni mutsuz etmesin. Onların isteklerini yerine getireceksin diye kendine olan sevgini, saygını tüketme. Sen değerlisin çünkü, unutma!

Bazen bazıları hayatından çıkabilir.

Bazen öyle olaylar yaşarız ki canımız saydığımız insanlar çıkıverir hayatımızdan. Yerine hiç tanımadığımız bir insan yerleşiverir. Böyle yazıvermek kadar kolay değildir bu önemli insanların gidişi. Ama acıtsa da canımızı, böyle böyle öğreniriz bu hayat dersini.

Sayılar seni ilgilendirir bu hayat dersleri içinde.

Kaç yaşına geldiğinde ne yapmak istediğin sadece seni ilgilendirir. 30 yaşına geldiğinde ilk üniversitene başlayabilirsin. Çok erken yaşta anne olabilirsin. Ya da hiç olmayabilirsin. Toplumun değer yargılarına göre oluşan takvimlere uyman kendin olmanı engelleyebilir. Bunun sonucunda da mesela eğlencenin, mutluluğun tanımı belirlenir. Herkesin yaşadığı hayat gibi olmasın zaten hayatın. Senin istediğin gibi olsun.

3. Ders Geçmiş, Gelecek ve Şimdi

Geçmişte yaşadığınız travmalar sizin eseriniz değildir belki. O yüzden geçmişi koyun bir kenara. Ancak onlarla savaşmanız gerekiyorsa bunu geleceğe taşımak yerine şimdi çözümleyin. Başınıza her ne geldiyse geçmişte bu yaşananlar yüzünden geleceğinizdeki insanları üzmemek için şimdi harekete geçin.

Geçmişin senin kontrolünde değildi asla ama gelecek senin elinde. Bunu unutmadan bugün nasıl davrandığını düşün, bugün değiş.

4. Ders Nitelik ve Nicelik Meselesi

Hayat derslerinin dördüncüsü sayıların kifayetsiz olduğudur aslında. Ömrümüzü veririz bir ev almak için. Sonra başka bir ev daha ve sonra bir başka… Halbuki uyuduğumuz sadece bir tek odadır. Hanların, sarayların olsa huzurla uyuyabildiğin bir yataktır önemli olan.

Yüzlerce arkadaşın olsa başını omuzuna koyup hıçkıra hıçkıra ağladığın bir tanedir. Sayfalar dolusu kitaptan öğrendiğiniz konuyu bir tek deneyim öğretir size, hiç unutmazsın.

Nitelik-nicelik meselesi bu kadardır işte.

5. Bazı şeyleri gizli tut!

Saklamak zorunda değilsin ama avaz avaz bağırma. Mesela aşık olduğunda, bir başarı kazandığında, ilk yatırımını yaptığında… Gizli tutmayı öğren. Zaten paylaşman gereken an gelecektir ve sen o an geldiğinde anlayacaksın.

Benden bu kadar şimdilik.

Daha çok var bu hayat dersleri. Kendim öğrendikçe, içime sindirdikçe gene yazarım. Öyle çok ki yaşarken es geçtiğimiz şeyler. Bunca yıllık yaşantımda öğrendiğim başkalarını mutlu etmek uğruna kendimizden feragat ettiğimiz. Halbuki en mutlu edilesi insan kendimizken. Mutluluğu başkalarında değil kendimizde….

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Gümüş – Hane

Gümüş - Hane... O beyazımsı parlak metali MÖ 4000 yıllarından bu yana hayatımızın en süslü köşelerinde taşıyoruz. Peki adıyla özel Gümüşhane.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.

Erteleme Hastalığı Olanlara 10 Tavsiye

Erteleme hastalığı gelişen teknolojinin de etkisiyle yaygınlaşan bir durum. Hemen her şeyi öteleyen bu durumdan nasıl kurtulacağız bakalım.

Yerini Bilmek ve Zihinsel Mide

Yerini Bilmek Kendini Bilme yolculuğunda değerli bir basamak. Yazarımız yolculuğa zihinsel mide ile devam ediyor bu yazısında.