Salı, Ekim 4, 2022

Hem Nezaket Hem Zarafet

Nezaket ve Zarafet kurtaracak bu tahammülsüzlükten bizi.. Nacizane amacımız ahkam kesmek olmayıp, sadece içine sanatla dokunulmuş, özenle seçilmiş kelimelerin; okuyanın yüreğinde daha güzel yer edebilmesi ve toplumsallaşabilmesidir.


5 dakika


Nezaket

  1. (ad) başkalarına karşı incelikli ve saygılı davranma, incelik, naziklik.
  2. (MEC.)(bir durum ya da iş için) dikkatli, özenli davranmayı gerektirme, önemli olma, önemlilik.

Zarafet

  1. (ad) hoşluk, güzellik, incelik.

Görgü

  1. (ad) bir toplumda öteden beri var olan ve uyulması gereken saygı, incelik gerektiren davranış kuralları, insan davranışlarının dış biçimlerini denetleyen kuralların tümü, toplum içinde davranış bilgisi.

Nazik

sıfat

  1. başkalarına karşı incelikli, saygılı davranan (kimse).
  2. ince yapılı, ince.
  3. dikkat ve özen gösterilmezse kırılabilen, bozulabilen.
  4. özen gerektiren, özen isteyen.

Adab-ı Muaşeret

Görgü Kuralları demektir. Bu kurallar toplumdaki uygarlık düzeyinin de göstergesi olabilir. İnsanın bencil, kaba düşüncelerden sıyrılarak, başkalarına karşı davranışlarını bir düzene koyması, onun duyarlı ve nazik olmasını sağlar. (Mynet)

Sorumluluğumuz; Farkındalık

Aslında henüz görmediğiniz bir çok “OKULU” köşemiz var bizim. İş Okulu, Ana-Baba Okulu gibi. Bugün o okulları yayına açmaya karar vermiştim ki, daha önemli bir şeyin eksikliğini farkettim. 

Evet biz “farkındalık” yaratmak isteyen, başka bir deyişle “bilinçlendirmeye minicik bir katkı” yapmaya çalışan, ufacık bir internet sitesiyiz. Şiddetin her türüne karşıyız. Yazı yazarken bile, kelimelerimizi şiddet içermesin diye defalarca gözden geçiriyoruz. 

Tahammülsüzlüğün bu kadar yoğun yaşandığı günümüzde bizleri kurtaracak en önemli şeylerin başında nezaket ve zarafetin geldiğine inanıyorum. Konuya bu iki cümlenin anlamlarını yazarak girmemin sebebi de bu. Saygımızı kaybettik, görgümüzü, edebimizi, gülümsememizi.. Yozlaşıyoruz ve bu hiçbirimizin umurunda olmuyor.. Bunları da sosyal medyalarımızda hızlıca kınayıp geçiyoruz. 

Adab-ı Muaşeret Köşesi Açıyorum

İşte bu yüzden; sitenin ana sayfasında Adab-ı Muaşeret köşesi açıyorum. “Görgü Kuralları” yazmak bana daha ahenksiz, daha şiddet içeriyormuş gibi geliyor.

Ve tüm gerçek okullar, tüm eğitimler de davranışı öğretmek amacı ile kurulduğu olduğu için,  bizim “okulu” köşelerimizi de bu çatı altında toplamaya karar vermiş bulunuyorum.

Nacizane amacımız ahkam kesmek olmayıp, sadece içine sanatla dokunulmuş, özenle seçilmiş kelimelerin; okuyanın yüreğinde daha güzel yer edebilmesi ve toplumsallaşabilmesidir. 

Saygıyla…

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Sen ve Ben

Sen ve ben için; Zaman sözün mısraya dönüp, hayatın en orta yerinden konuşma zamanı. Derya Cesur kaleminden, güncemize en anlamlı not...

Zalim ‘in Zulmü…

Zalim gerçekten ne demek? Zulüm gördüğümüzü iddia ederken ya zalimlerden oluyorsak, fark etmeyi boş verip, önemsemeyenlerden...

Suçlu Bulundu! Kim?

Suçlu kim? Aslında çoktan bulunda da, itiraf etmeye cesaretimiz yok. Ya da biliyoruz ama kınamaktan başka talebimiz de yok.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan