Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Önceki İçerikSavaşa Hayır !
Sonraki İçerikSavaşma! Seviş

Hijyenik Ped Sorunu

Hijyenik ped sadece kadınlar için bir sorun değil elbette. Üretiminden, atıklarına ve hatta yüksek fiyatları nedeniyle ekonomik bir sorun.


2 minutes


Hijyenik ped sadece kadınların, genç kızlarımızın sorunu değil aslında. Genel bir sorun çünkü üretiminden atık sürecine kadar bir çok soru işaretini de içinde barındırıyor. Hatta ekonomi haberlerinde, politikalarda bile yer almaya başladı.

Aslında perşembe günü bizim Sıfır Atık günümüz. Sıfır Atık dosyalarımızı Doğa Dostu köşemizden okuyabilirsiniz. Bugünkü konumuz da bir yönüyle doğa dostu, başka bir yönüyle de kadına dair. Bugün üretimde kullanılan materyallerden, o materyallerin kadına ve doğaya zararlarından, fiyatına olan itirazlardan ve nihayetinde atıklarından bahsedeceğim.

Hijyenik ped

Canlıların üreyebilmesi, neslini sürdürebilmesi için gerekli iki cinsten biri dişi. Ve bu amaca hizmet etmek için yumurta üretir. Bu yumurta döllenmezse dışarı atılır. Sonuç olarak kanama gerçekleşir. Bu kadar basit bir fizyolojik olay. Fakat nedense bir tabu haline gelmiş. Kadın bu dönemde bazı şeyleri yapmaktan kısıtlanır, bu dönem hakkında konuşmaz vs vs… Hatta hijyenik ped temel ihtiyacı olmasına rağmen saklı saklı satın almak zorunda kalır. Son zamanlarda özellikle son otuz yıldır biraz daha rahat ancak hala utana sıkıla gider alırız. Ne yazık ki… Oysa televizyonda eğlenceli reklamlarıyla iyice alışmıştı herkes. Nil Karaibrahimgil‘in dediği gibi kanatlanarak çocuk da kariyer de yapabiliriz.

Hijyenik pek tarihi

İnsanlığın ortaya çıktığından beri kadınlar bu soruna farklı farklı ve yaşadıkları bölgelere uygun yöntemler geliştirmişler. Eski Yunan’da ve Roma’da kadınlar ipliklerden toplar yapmışlar. Ve tampon şeklinde kullanmışlar. Antik Mısır’da ve Kızılderili kadınlar bazı yaprakların içine kimi zaman toprak kimi zaman ağaç kabukları doldurarak çözmüşler bu işi. Eskimolar tavşan tüylerinden, Asya’daki kadınlarsa pirinç yapraklarından faydalanmışlar. Sonra kumaşlar kullanmaya başlamışlar. İç çamaşıra dikilen, fanilalara iplerle bağlanan bezleri kullanmışlar.

Ta ki savaş yıllarına kadar. Amerika’da hemşireler arasında posa haline getirilmiş ağaç parçalarını kullanmaya başlamışlar. Hem çok emici hem de ucuz bir malzeme olduğu için kolaylıkla tek kullanımlık hale gelmiş. Ve sonunda Amerika’da 1886 yılında çıkmış ortaya beze sarılı pamuk “Bir Kadının Mahremi” adıyla.

Hemen ardından da kadınların hayatın içinde yer almasıyla daha büyük önem kazanmış. Her geçen gün çalışan kadın artmış ve bu da ihtiyacı artırmış doğal olarak. Ve tabii ki bunu fark eden tüccarlar seri halde üretime geçmişler. Şimdi renk renk, çeşit çeşit marketlerin raflarını doldurur hale gelmiş. Şimdi bu hijyenik ped kolaylıkla diğer ürünlerle birlikte kasadan geçiyor. Fakat ilk satıldığı yıllarda tezgah altına saklanmış. Böylesine zormuş satın almak. Tabii alacak parası olan için.

Ya hijyenik pek kullanamayan kadınlar?

Aradan geçen onca yıla rağmen hala dünyada ve ülkemizde satın alamadığı için yani yoksulluk yüzünden bu ürünleri kullanamayan kadınlar var.

Aslında bu tür ürünlerin ücretsiz olarak dağıtılması kadınların bağımsızlıklarını sağlamak için bir adım olacak. Hepsine değilse bile en azında lise ve üniversite okuyan genç kızlara ücretsiz vermek bizim de temennimiz. Bu da yapılamıyorsa bu ürünün lüks tüketim ürünleri arasından çıkarmak gerekir.

Ve tabii bazı yanlış inanışlar, gelenekler de hijyenik ped kullanımı önündeki diğer engeller. Tam oranları bilemiyoruz. Çünkü bu konu dediğimiz gibi hala bazı toplumlarda tabu halinde.

Kadınların ömürlerinin çok uzun bir dönemini kapsayan adet görme sırasındaki hijyene dikkat çekmek isteyen Almanya’daki bir sivil toplum kuruluşu bir gün belirlemiş. 28 Mayıs tarihinde Adet Hijyeni Günü olarak belirlemişler. Bu gün ile ilgili bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Ücretsiz olarak dağıtmayı başaran ülkeler yok değil.

İsviçre 2020 yılında ped ve tamponu ihtiyacı olan herkese ücretsiz sağlayan ilk ülke oldu. Yeni Zelanda Başbakanı Şubat 2021’de tüm okulların ücretsiz ped ve tampon sağlayacağını duyurdu. ABD’de bazı eyaletlerdeki devlet okullarında tampon ve pedler ücretsiz veriliyor. Fransa’da da bazı bölgelerdeki liselerde organik regl ürünleri ücretsiz. Kenya da devlet okullarındaki kız öğrencilere pedleri ücretsiz veriyor. Güney Afrika da tampondan alınan vergileri kaldırdı ve okullarda pedler ücretsiz dağıtılıyor. Botsvana tüm kız öğrencilere ücretsiz ped veriyor. Güney Kore ücretsiz dağıtıma 2018 yılında 10 pilot bölge ile başlamıştı. Uganda da tüm okullarda ücretsiz veriyor. Zambiya’da özellikle kırsal bölgelerdeki kızlara ücretsiz ped veriyor. Ve Kanada bir çok eyaletinde kız öğrencilere ücretsiz dağıtıyor bu ürünleri.

Hijyenik ped zararları

İki yönüyle ele almak istiyorum. Birincisi kadın sağlığı açısından zararları, diğeri ise doğaya zararları.

Kadın sağlığına zararları

Aslında bu ürünlerin zararlarına yönelik bir çalışma yok gibi. Fakat hijyen açısından yapılan araştırmalar gösteriyor ki onca çalışmaya rağmen hala kullanmayan, yoksulluk nedeniyle kullanamayan ya da aldığı halde doğru kullanmayan kadın sayısı çok fazla.

Öncelikle bilmek gerekir ki bu ürünlerin bir çoğunun içeriğinde plastik var. Plastik de bildiğiniz üzere kanserojen. Bunun dışında kullanılan boya ve parfüm gibi içeriklerde vajinanın çok geçirgen yüzeyi sayesinde kan dolaşımına geçerek zararlara sebep olabiliyor.

Bir diğer konu ise iç çamaşırına yapıştırmak için kullanılan maddeler hava geçirgenliğini azaltır. Dolayısıyla adet döneminde vajinayı ıslak tutarak mantar başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir.

Ve tabii ki aslında değişim sıklığı hem hijyenik ped hem tamponlar için önemli. Fakat özellikle ülkemizde maalesef yeteri kadar sık değiştirilmediği için de geri dönüşü olmayan kısırlık gibi hastalıklara ve sorunlara neden olabilir. Pedler ve tamponlar 3-4 saatte bir mutlaka değiştirilmelidir.

Çevreye zararları

Bazı pedlerde plastik miktarı yüzde doksanlara varacak değerlerde fazla. Bu miktarda plastik poşet atıklarını düşününce 1 hijyenik ped 4 plastik poşete eşdeğer. Yani zararı o derece büyük. Ve normal bir kadın hayatı boyunca 6 bin ila 10 bin adet arasında kullanıyor, zararı varın siz hesaplayın. Okyanus çevrelerinde ve denizlerde araştırma yapan çevreciler maalesef bu atıklara da çok sık denk geliyorlar.

Peki plastiksiz bir adet dönemi mümkün mü? Bir sonraki paragrafta bu soruya yanıt arayacağız.

Yerine ne kullanabiliriz?

Adet döneminde hijyenik ped ve tamponlar yerine menstrüel kap (adet kabı ya da kupası), sünger ve emilebilir külotlar gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Ve yeniden yıkanabilir bezler de gündemde. Bu ürünlerin ilk alış fiyatları yüksek olsa bile yeniden kullanılır ürünler olduğu için kesinlikle daha hesaplı ve çevreye dost.

Menstrüel kapları artık ülkemizde rahatlıkla bulabilirsiniz. Medikal silikon malzemeden üretilirler. Vajinanın içine yerleştirerek kullanılır. Boşaltıp temizlenir. Bazı markalar 10 yıl kadar uzun süre kullanmaya uygun.

Deniz süngerleri maalesef ülkemizde yok. Ya da ben rastlamadım. Kaplarla aynı mantık aslında. Tamponlara benzer kullanımları. Ancak yeniden kullanabilmek büyük avantaj.

Emici külotlar da henüz burada yok. 4 tampon gücünde 🙂 Koku üretmiyor ve diğer çamaşırlarla birlikte yıkanabiliyor. Yurtdışında epey popüler

Yıkanabilir pedler de bizim eskilerde kullandıklarımıza benziyor. Sık değiştirmek, doğru yıkamak ve kurutmak önemli.

Organik tamponlar ve bambu pedler de alternatif.

Aklınızda bulunsun.

İllaki hijyenik ped kullanacaksanız;

  • Sık sık değiştirmelisiniz.
  • Alacağınız ürünlerin pamuk içerikli olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Vajinal bölgenin temiz ve kuru kalması konusunda hassasiyet göstermelisiniz.
  • Dar giysilerden ve sentetik iç çamaşırlarından uzak durmalısınız.
  • Vajinal duş önerilmedikçe kullanmayın, zira vajina kendini temizleyebilen bir organdır. Duş bölgenin ph dengesini bozarak problemlere neden olacaktır.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Potin Satarım

Potin satarım, güzel Cumhuriyet kadını Adile'nin öyküsü. Avukat Adile Hanım'ın. Takılı kaldığı geçmişindeki çocuk Adile'nin desek daha mı doğru? Sizleri çok eskilere, çocukluğunuza götürecek bu hikayede belki de eksik parça sizdedir. Kim bilir?

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Büyülendiğim çiçek: LEYLAK

Leylak; kokusundan rengine büyülü çiçek. Üstüne yazılmış şiirlerden şarkılara, baharın tüm canlılığıyla konuk oluyor yazımıza...

Havlu Kağıt Geri Dönüştürülemeyenlerden

Bugün konumuz havlu kağıtla. Sıfır Atık dosyamızda hep geri ve ileri dönüştürdüklerimizden bahsettik. Birde geri dönüştürülemeyenler var. Tıpkı kağıt havlular gibi... Sadece çöp! Üstelik yığınlarca...

Hormonlar ve Mutluluk

Hormonlar ve mutluluk... Bahar da geldi içimiz kıpır kıpır... Bugün gündemimizde bu ikili arasındaki ilişki var

Bahar Temizliği İçin Doğa Dostu Tüyolar

Bahar temizliği için bayram öncesi tam zamanı. Sıvansın kollar, dolsun kovalar. Belki de bilmediğiniz tüyolar geliyor. Hem de doğa dostu.