Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaArt'ıYorumAnıYorumİbrahim Çallı Eserleri

İbrahim Çallı Eserleri

İbrahim Çallı eserleri.. Türk resim sanatının öncülerinden; Osman Hamdi Bey’in en önemli öğrencilerinden olan sanatçıyı eserleri ile AnıYoruz


8 dakika


1960 yılının 22 Mayıs tarihinde sonsuza giden büyük resim üstadı İbrahim Çallı ‘yı anma etkinliğimizin haricinde; bir de eserleri ile  “AnıYorum”

İbrahim Çallı

İbrahim Çallı

Ressam ve eğitmen olarak Türk resminin öncü isimlerinden biridir. Sanayi-i Nefise Mektebi’nde Osman Hamdi Bey’in öğrencisi olmuş olan Çallı, Paris’te de eğitim görmüş. 1914’te yurda döndükten sonra hocalığa başlamış ve 1947 yılında emekli oluncaya kadar Güzel Sanatlar Akademisinde devam etmiştir.

1914 kuşağının temsilcisi olarak Çallı empresyonist resim anlayışına sahiptir. Resimlerinde kullandığı ışık, renk ve hareket, seyrek fırça darbeleriyle birleşince incelikli çalışmalar ortaya çıkmıştır.

Manolyalar

Manolyalar

İbrahim Çallı’nın bilinen eserlerinden biridir. Bu eserde kullandığı renk skalası ve ışık, çiçeğin canlılığının izleyiciye geçmesini sağlamakla birlikte yaşamsal bir tutkunun izlerini aktarmaktadır.


Portreler

Atatürk

İbrahim Çallı, Atatürk’ün portresini birçok defa ve başarılı bir şekilde yapan ressamlardan biridir. Devlet ve özel çeşitli koleksiyonlarda bilinen 15 adet Atatürk portresi bulunduğu gibi bilinmeyenler de olduğu düşünülmektedir.

En ünlülerinden bir tanesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde bulunan 1935 tarihli olandır. Müzenin açılışında bu portreyi gören Atatürk ‘Fena değil, ama bunun gözlerinden biri sağa, biri sola bakıyor o neden?’ diye sorunca Çallı,  ‘Paşam, siz hem sağı, hem solu, hem de uzağı gören insansınız. İmkânım olsaydı bir de arkaya baktırırdım.” diye cevaplamıştır.

Çallı yaptığı portrelerde Cumhuriyet dönemi kadının şık ve güçlü duruşunu tuvaline yansıtmıştır. Modellerin karakterleri yüzlerinden okunurken arka plandaki yumuşak fırça darbeleri empresyonist izler taşımaktadır.


Zeybekler

Zeybekler

İbrahim Çallı, Cumhuriyet döneminden sonra Kurutuluş Savaşı ve devrimlerle ilgili resimler de yapmıştır.

Bunlardan biri de Zeybekler isimli tablosudur. Ankara Etnografya Müzesi açılışında sergilenen bu eseri gören Atatürk “Biz Kurtuluş Savaşı’nda ekmek zor buluyorduk, açtık, senin resimdeki atlar nasıl da semirmiş böyle” der. Bunun üzerine Çallı, boya ve birkaç fırça darbesiyle atı bir deri bir kemik haline getirir. Zeybekler tablosu Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilenmektedir.


Otoportre

İbrahim Çallı eserleri hakkında şöyle demiş.

“Hayatımda yaptığım resimler hep eğri büğrü, tuhaf renkli şeylerdi. Nedense bunlar çok beğenildi, mesele cesaret ve bir defa başlamaktır”

Sanat tutkusu ve yaşam biçimiyle sıcak ve nüktedan kişiliği ile öğrencilerinin resim eğitiminde etkili bir hoca olmuştur.

22 Mayıs 1960’da ölen Çallı, yaşadığı döneme hem ressam hem de eğitmen olarak damga vurmuş biridir.

Öyle ki 1914 kuşağı onun adıyla anılarak Çallı kuşağı olarak da bilinir. Renkleri ve ışığı ustalıkla kullanan ressam,  döneminin ve çağdaş Türk resminin öncülerinden olmuştur.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

Anka Atölye by Ayşın Aksu

Anka Atölye ve kurucusu Ayşın Aksu. Kültürel miras, zeytin ağaçları, sanat, hayal ve nicesi için "TanıYorum" köşemizin baş konuğu...

Fotoğraf Çekmecesi

Fotoğraf çekmecenize baktınız mı? Hazır da sıcaklar bu kadar hissedilmeye başlamışken hiç bir şey yapmasak mı? Belki biraz fotoğraf keyfi...

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Bora Gencer ile…

Bora Gencer. Babadan oğula, sanatın her dalından aktivizme kadar, her yönüyle bir doğum günü sohbeti. Bir2Yorum da SöyleşiYorum zamanı.