İNSANIN ANLAM ARAYIŞI

 

.. insanı en çok yaralayan şey (ki bu hem yetişkinler hem de cezalandırılan çocuklar için geçerlidir) fiziksel acı değil, haksızlığın, mantıksızlığın verdiği ruhsal ıstıraptır.

İNSANIN ANLAM ARAYIŞI – TANITIM BÜLTENİNDEN

20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı’nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.
Okurlar, Frankl’ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. Gasset, Heidegger ve Sartre’dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında “anlam”ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan Frankl, “İnsanı insan yapan nedir?” sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor.

“Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yaşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir.”

ALTINI ÇİZDİKLERİM

Bitirilecek ne kadar çok acımız var.. 

.. Ama gözyaşlarından utanmamız gerekmiyordu. Çünkü gözyaşları, bir insanın, cesaretlerin en büyüğüne, acı çekme cesaretine sahip olduğuna tanıklık ediyordu..

Detaylar

^

KİTABIN ADI

Man’s Search For Meaning – İnsanın Anlam Arayışı

^

YAZAR

Viktor E. Frankl

^

KİTABIN TÜRÜ

Felsefe-Düşünceİnsan ve ToplumPsikoloji

^

YAYINEVİ

Okuyan Us Yayın

^

Çevirmen

Selçuk Budak

Sayfa

 

  • Baskı tarihi: 2019
  • Format: Karton kapak
  • ISBN:9786054054206

İnceleme notlarım

Toplama kampları …

Her şeyini mi kaybeder insan; ailesini, gülümsemesini, kıyafetlerini, açlığını.. Ya kaybettikten sonra hayatta kalırsa..

Yaşamında anlam bulamayanlar için çok derin satırlar içeriyor.

 

İnsanın anlam arayışı kitabını mutlaka okumalısınız. Hem de umudunuzu kaybettiğiniz ya da “bunaldığınız” her anda.

 

Fiyat bilgisi için bknz

Viktor Emil Frankl biyografisi için bknz.

 

Facebook Yorumları