Pazar, Ekim 2, 2022

Kaçamak Yapalım

Kaçamak

O göçmenlerin tüm yokluğa rağmen hesaplı ve en özel yemeği. Biraz mısır unu, az biraz su. Mamaliga, abıst, paste.. Afiyetle.


5 dakika


Göçmen Lezzeti

Kaçamak Yapalım

Cumartesi klasiği “Yemek Zamanı” köşemizden herkese merhaba.. Bu hafta QChef gelemedi. Yerine yamak olarak beni bıraktı..

Yakın zamanlarda gün yüzene çıkmış Bulgaristan yazımın henüz dumanı tütmeye devam ederken; tüm göçmenlere ait özel bir yemeği paylaşmak istedim bende sizlerle..


Mısır Unu ve Bereketi.. Kaçamak Yemeği

Göçmenlerin; Balkan ve Kafkas’tan gelen tüm göçmenlerin en özel yemeği. Genel adı “Kaçamak“. Balkan taraflarında “Mamaliga“, Manavlarda “Malay, Malak” Abhazlarda “Abıst” Çerkeslerde “Paste” olarak da geçiyor. 

Malum göçmen demek zorluklarla mücadele etmek demek. Kuvvet lazım ama serde her şeyi bırakmışlık yani fakirlik de var. O zaman en kıymetli malzeme mısır unu.. 

Zaten yemeğimizin en önemli malzemesi de o. 

Haydi başlayalım.. 

Ocaklık ve Saç Ayağı

Bayram Sabahları

Daha önce söylemiş miydim bilmiyorum. Babaannemin 6 çocuk, 18 tane torunu var. Çocukluğumun bayram sabahlarını hatırlıyorum. Köy evini, tütün kuyusunu, kileri.. Hep bir arada kahvaltıları..

O denli şenlikli ve kalabalık olurdu ki; bu ayrı bir yazının konusu olsun. Üç ayrı sofranın bir arada kurulduğunu, tekerlek boyutunda ev ekmeğinin dedem tarafından kesildiğini uzun uzun fotoğraflarıyla anlattığım bir yazı..

Kaçamak Kuvvet İster..

İşte öyle kalabalık sofraların baş tacıdır bu yemek. Babaanne ve dede erken saatte mutfağa girer. Evin mutfağında normal ocak, kuzine soba bir de üstteki gibi özel ocaklık bulunur. Bu kaçamak bu ocaklıkta; neredeyse bileğim kadar kalın saplı kaşıklarla karıştırılır. 

Mısır ununun koyulaşması, suyunu çekmesi ama dibinin tutmaması için de sürekli karıştırılması gerekir. Dede bu görevi kahramanca yerine getirirken babaanne de kuzinede kendi özel lezzetlerini hazırlar.. 


Ve Malzeme Listesi
 • Mısır Unu
 • Tuz
 • Su
 • Tereyağı

Üzeri İçin

 • Ekşimik (Lor Peyniri)
 • Pekmez
 • Kavurma Et (Mümkünse Kuzu Kavurma)

Kaçamak Yapılışı 

En hızlı ve en kolay tarifi, güzel bir kadından video olarak paylaşacağım. Ama önce unutulmaması gerekenler

 • Kaçamak yayvan bir tepsiye konulur. Ve ortadan çala kaşık yemesi daha tatlı, daha makbuldür. Bereketi ve keyfi bu şekilde çok daha güzel olur.
 • Tepsiye konulan kaçamak düzlendikten sonra kaşıkla havuz benzeri oyuklar, kesikler açılır. Ve kızdırılmış tereyağı üzerinde gezdirilir.
 • Kahvaltı sofrasında peynir; diğer öğünlerde pekmez ve et daha çok yakışır.
 • Genelde sade sunulup; pekmez, peynir ve et ayrı servis edilir. Artık gönlünüz o an hangisi ile isterse..

İlknur Chef’in Önerisi ?‍??

– Aslında hiç bir önerim yok. Tamamen QChef standartlarını yerine getiriyorum 🙂 Şaka şaka

Önerim; kaçamak ruhu, bayram sabahı gibi gönlünüze insin.. Size öyle geçmiş güzel günleri hatırlatan sofralarınız olsun, iyi hissettiren..

Afiyet” hep hayatınızda olsun.

Hepinize neşe olsun, bereket olsun ❤️ Diğer tariflerimizi incelemeyi unutmayın.


Önerilen Yazı -> Türk ve Anadolu Mutfağı’nın Zamanda Yolculuğu

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Malatya Kayısı Festivali

Dünya kayısı başkenti Malatya; Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehri... Malatya Kayısı Festivali ise uluslararası ve geleneksel bir organizasyon.

Aytekin Erdoğan Bir İmza Şefi

Aytekin Erdoğan bir lezzet ustası. Avrupa'da restoranları olan Türk şef. Kitabı, ödülleri ve gündemi üzerine "SöyleşiYorum" konuğumuz.

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.