Kaçamak Yapalım

3
1215
Kaçamak
Kaçamak

Kaçamak

O göçmenlerin tüm yokluğa rağmen hesaplı ve en özel yemeği. Biraz mısır unu, az biraz su. Mamaliga, abıst, paste.. Afiyetle.


2 dakika


Göçmen Lezzeti

Kaçamak Yapalım

Cumartesi klasiği “Yemek Zamanı” köşemizden herkese merhaba.. Bu hafta QChef gelemedi. Yerine yamak olarak beni bıraktı..

Yakın zamanlarda gün yüzene çıkmış Bulgaristan yazımın henüz dumanı tütmeye devam ederken; tüm göçmenlere ait özel bir yemeği paylaşmak istedim bende sizlerle..


Mısır Unu ve Bereketi.. Kaçamak Yemeği

Göçmenlerin; Balkan ve Kafkas’tan gelen tüm göçmenlerin en özel yemeği. Genel adı “Kaçamak“. Balkan taraflarında “Mamaliga“, Manavlarda “Malay, Malak” Abhazlarda “Abıst” Çerkeslerde “Paste” olarak da geçiyor. 

Malum göçmen demek zorluklarla mücadele etmek demek. Kuvvet lazım ama serde her şeyi bırakmışlık yani fakirlik de var. O zaman en kıymetli malzeme mısır unu.. 

Zaten yemeğimizin en önemli malzemesi de o. 

Haydi başlayalım.. 

Ocaklık ve Saç Ayağı

Bayram Sabahları

Daha önce söylemiş miydim bilmiyorum. Babaannemin 6 çocuk, 18 tane torunu var. Çocukluğumun bayram sabahlarını hatırlıyorum. Köy evini, tütün kuyusunu, kileri.. Hep bir arada kahvaltıları..

O denli şenlikli ve kalabalık olurdu ki; bu ayrı bir yazının konusu olsun. Üç ayrı sofranın bir arada kurulduğunu, tekerlek boyutunda ev ekmeğinin dedem tarafından kesildiğini uzun uzun fotoğraflarıyla anlattığım bir yazı..

Kaçamak Kuvvet İster..

İşte öyle kalabalık sofraların baş tacıdır bu yemek. Babaanne ve dede erken saatte mutfağa girer. Evin mutfağında normal ocak, kuzine soba bir de üstteki gibi özel ocaklık bulunur. Bu kaçamak bu ocaklıkta; neredeyse bileğim kadar kalın saplı kaşıklarla karıştırılır. 

Mısır ununun koyulaşması, suyunu çekmesi ama dibinin tutmaması için de sürekli karıştırılması gerekir. Dede bu görevi kahramanca yerine getirirken babaanne de kuzinede kendi özel lezzetlerini hazırlar.. 


Ve Malzeme Listesi
 • Mısır Unu
 • Tuz
 • Su
 • Tereyağı

Üzeri İçin

 • Ekşimik (Lor Peyniri)
 • Pekmez
 • Kavurma Et (Mümkünse Kuzu Kavurma)

Kaçamak Yapılışı 

En hızlı ve en kolay tarifi, güzel bir kadından video olarak paylaşacağım. Ama önce unutulmaması gerekenler

 • Kaçamak yayvan bir tepsiye konulur. Ve ortadan çala kaşık yemesi daha tatlı, daha makbuldür. Bereketi ve keyfi bu şekilde çok daha güzel olur.
 • Tepsiye konulan kaçamak düzlendikten sonra kaşıkla havuz benzeri oyuklar, kesikler açılır. Ve kızdırılmış tereyağı üzerinde gezdirilir.
 • Kahvaltı sofrasında peynir; diğer öğünlerde pekmez ve et daha çok yakışır.
 • Genelde sade sunulup; pekmez, peynir ve et ayrı servis edilir. Artık gönlünüz o an hangisi ile isterse..

İlknur Chef’in Önerisi ?‍??

– Aslında hiç bir önerim yok. Tamamen QChef standartlarını yerine getiriyorum 🙂 Şaka şaka

Önerim; kaçamak ruhu, bayram sabahı gibi gönlünüze insin.. Size öyle geçmiş güzel günleri hatırlatan sofralarınız olsun, iyi hissettiren..

Afiyet” hep hayatınızda olsun.

Hepinize neşe olsun, bereket olsun ❤️ Diğer tariflerimizi incelemeyi unutmayın.


Önerilen Yazı -> Türk ve Anadolu Mutfağı’nın Zamanda Yolculuğu

Facebook Yorumları

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz