Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaKültür BankasıGeleneksel SanatlarKadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde Toprakla Ağıt
Önceki İçerikÖğretmenin Günü
Sonraki İçerikKaldırımlar: Nereden Nereye

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Toprakla Ağıt

Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla ilan edilen uluslararası bir gün bugün. Ve biz bir kez daha Toprakla Ağıt yakıyoruz kayıplarımıza.


4 minutes


Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla uluslararası çapta farkındalık yaratma günü bugün. Keşke ama keşke defalarca konuşmak zorunda kalmasak ne bugünden ne de kayıplarımıza isyan etmesek. Ağıt yakmasak kaybettiğimiz kadınlarımızın arkalarından.

Kadına yönelik şiddetle mücadele etkinlikleri bu yıl 16 gün sürecek!

Birleşmiş Milletler 2020 yılında “Orange the World: Fund, Respond, Prevent, Collect” yani “Dünyayı Turuncuya Boya: Kaynak Sağla, Tepki Göster, Engel Ol, Bilgi Topla” sloganını kullanmıştı. Ve böylece devam ediyor çalışmalar. Bu yıl da UN Women Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım 2021 tarihinden İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık 2021 tarihine dek tam 16 gün etkinliklerle ses getirmeye çalışacak.

Harekete geçin: Kadına şiddete hemen son verin!

Neredeyse her 3 kadından 1’i hayatı boyunca istismara uğradı. Dünyada yaşanan krizler, COVID-19 salgını, savaşlar, çatışmalar ve iklim felaketleri ile kadına şiddet rakamları hızla artıyor. Şiddete maruz kalan kadınlar polise gitmekten çekiniyorlar. Elde edilen istatistiklere göre sadece 10 kadından 1’i şikayetçi olabiliyor.

Bir an önce harekete geçmek gerekiyor. Farkındalık yaratmak gerekli. Sosyal medyada bu yıl bu etiketlerle kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sesimizi çıkaralım; #orangetheworld #16days


Toprakla Ağıt

“Dilimizde Sanat, Elimizde Toprak, Toprağa Verdiklerimizi Toprak İle Anıyoruz.”

demişti bize fikrin sahibi Seramik Sanatçısı Seçil Nebioğlu Kadın Elbiseleri’ni konuşurken. Ceramineclay Seramik Atölyesi’nden Emine Keskin de şöyle söylemişti bu proje için kolları sıvarken:

“Şimdi Bizim Atölyede Yaptığımız Bu Kadın Elbiseleri Belki De Dünyanın Başka Bir Yerinde Yankı Bulacak”

Ve bu güzel insanlar, bu güzel kadınlar haykırışlarını dünyayla buluşturuyorlar artık. Bize de gururla onların yanında bulunmak, bu çığlığı olabildiğince duyurmak amacındayız. Kadına yönelik şiddetle mücadele adına dikkat çekmek için yakılan bir ağıt bu.

Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla sergi başlıyor!

Bu şiddete dur demek amacıyla bu seramik sergisi. Adı Toprakla Ağıt. 126 gönüllü çalışmış sergi için. 1260 eser yer alacak. 126 gönüllü seramik sanatçısı dışında onlara yardım eden fotoğrafçısından lojistik sağlayıcısına kadar yüzlerce insan var kadının sesi duyulsun diye.

Ve ilk sergi 25 Kasım-31 Aralık 2021 tarihleri arasında UNIQ Expo‘da sizlerle buluşacak. Sonrasında bu ağıt ülkemizde ve dünyada başka şehirlerde yankı bulmaya devam edecek.

Serginin mimarı Seçil Nebioğlu’na, 126 gönüllü seramik sanatçısına, canım arkadaşım Ceramiclay Atölyesi’nden Emine Keskin’e, fotoğraflarıyla gündeme taşıyan ANAFOD ekibi adına Aydanur Hanım’a sonsuz teşekkürler.

Hepinizi bu sergiye davet ediyoruz. Toprakla Ağıt hepimizin, tüm kadınların çığlığı olsun.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Gümüş – Hane

Gümüş - Hane... O beyazımsı parlak metali MÖ 4000 yıllarından bu yana hayatımızın en süslü köşelerinde taşıyoruz. Peki adıyla özel Gümüşhane.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle

Polis Çocuğu; Ben Hiç Korkmam Çünkü, Benim Babam Polis

Polis çocuğu gözünden, Çocuk Bayramı Haftasında, çocuk kalbiyle; polis babası, mesleği ve hatıraları ile Nalan Ağdaş kaleme aldı...

İnsan Olma Hakkımıza Dokunmayın…

İnsan olma hakkı diye söze başlıyor Nalan Ağdaş. Derin, acı ve gerçek kesitlerle sarsıyor bizleri. Geçmiş, şimdi ve gelecek önerileriyle...