Cuma, Aralık 9, 2022
Ana SayfaKültür BankasıGeleneksel SanatlarKadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde Toprakla Ağıt
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Toprakla Ağıt

Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla ilan edilen uluslararası bir gün bugün. Ve biz bir kez daha Toprakla Ağıt yakıyoruz kayıplarımıza.


6 dakika


Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla uluslararası çapta farkındalık yaratma günü bugün. Keşke ama keşke defalarca konuşmak zorunda kalmasak ne bugünden ne de kayıplarımıza isyan etmesek. Ağıt yakmasak kaybettiğimiz kadınlarımızın arkalarından.

Kadına yönelik şiddetle mücadele etkinlikleri bu yıl 16 gün sürecek!

Birleşmiş Milletler 2020 yılında “Orange the World: Fund, Respond, Prevent, Collect” yani “Dünyayı Turuncuya Boya: Kaynak Sağla, Tepki Göster, Engel Ol, Bilgi Topla” sloganını kullanmıştı. Ve böylece devam ediyor çalışmalar. Bu yıl da UN Women Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım 2021 tarihinden İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık 2021 tarihine dek tam 16 gün etkinliklerle ses getirmeye çalışacak.

Harekete geçin: Kadına şiddete hemen son verin!

Neredeyse her 3 kadından 1’i hayatı boyunca istismara uğradı. Dünyada yaşanan krizler, COVID-19 salgını, savaşlar, çatışmalar ve iklim felaketleri ile kadına şiddet rakamları hızla artıyor. Şiddete maruz kalan kadınlar polise gitmekten çekiniyorlar. Elde edilen istatistiklere göre sadece 10 kadından 1’i şikayetçi olabiliyor.

Bir an önce harekete geçmek gerekiyor. Farkındalık yaratmak gerekli. Sosyal medyada bu yıl bu etiketlerle kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sesimizi çıkaralım; #orangetheworld #16days


Toprakla Ağıt

“Dilimizde Sanat, Elimizde Toprak, Toprağa Verdiklerimizi Toprak İle Anıyoruz.”

demişti bize fikrin sahibi Seramik Sanatçısı Seçil Nebioğlu Kadın Elbiseleri’ni konuşurken. Ceramineclay Seramik Atölyesi’nden Emine Keskin de şöyle söylemişti bu proje için kolları sıvarken:

“Şimdi Bizim Atölyede Yaptığımız Bu Kadın Elbiseleri Belki De Dünyanın Başka Bir Yerinde Yankı Bulacak”

Ve bu güzel insanlar, bu güzel kadınlar haykırışlarını dünyayla buluşturuyorlar artık. Bize de gururla onların yanında bulunmak, bu çığlığı olabildiğince duyurmak amacındayız. Kadına yönelik şiddetle mücadele adına dikkat çekmek için yakılan bir ağıt bu.

Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla sergi başlıyor!

Bu şiddete dur demek amacıyla bu seramik sergisi. Adı Toprakla Ağıt. 126 gönüllü çalışmış sergi için. 1260 eser yer alacak. 126 gönüllü seramik sanatçısı dışında onlara yardım eden fotoğrafçısından lojistik sağlayıcısına kadar yüzlerce insan var kadının sesi duyulsun diye.

Ve ilk sergi 25 Kasım-31 Aralık 2021 tarihleri arasında UNIQ Expo‘da sizlerle buluşacak. Sonrasında bu ağıt ülkemizde ve dünyada başka şehirlerde yankı bulmaya devam edecek.

Serginin mimarı Seçil Nebioğlu’na, 126 gönüllü seramik sanatçısına, canım arkadaşım Ceramiclay Atölyesi’nden Emine Keskin’e, fotoğraflarıyla gündeme taşıyan ANAFOD ekibi adına Aydanur Hanım’a sonsuz teşekkürler.

Hepinizi bu sergiye davet ediyoruz. Toprakla Ağıt hepimizin, tüm kadınların çığlığı olsun.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1925 Atıf Yılmaz (97)
- 1941 Mehmet Ali Birand (81)
Aralık 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Oil Pulling Ağızda Yağ Çekmek

Oil pulling yani ağızda yağ çekmek sabah rutinlerinize eklemeniz gereken bir adım. Nedir, neye yarar sorularına cevaplar var yazımızda.

Uzaklara Gidebilme Rehberi

Uzaklara hem de çok uzağa gidebilmenin bir rehberi var mı? Gözde Ağseren Bayır hepimiz için çok yakın ama bir o kadar uzağın rehberini yazdı.

Korumuyorsan KONUŞMA…

Korumuyorsan diye başlıyor söze Dilek Alp. Kadına karşı şiddetin konuşulmayan yüzü: "Kadının her sahada hemcinsine uyguladığı şiddeti ne yapacağız?"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Korumuyorsan KONUŞMA…

Korumuyorsan diye başlıyor söze Dilek Alp. Kadına karşı şiddetin konuşulmayan yüzü: "Kadının her sahada hemcinsine uyguladığı şiddeti ne yapacağız?"

Mahsa Amani

Mahsa Amani önce İran sonra tüm dünya kadınları için sembol haline geldi. Ölümüyle yepyeni bir özgürlük çığlığı yükseldi gökyüzüne.

Mor Kalp

Mor kalp emojisi üzerine kaleme alındı bu yazı. Anlamını bilmeden sevilerek kullanılan. Mor cepken hikayesi ile bilerek sevmeye ne dersiniz?

Tokmak ve Zil; Kapı Tokmağı

Tokmak; zil yerine kullanılan kapı tokmağı hakkında Birikiyorum. Zarafet, incelik, estetik ve mahremiyet dolu bir geleneğimizi AnıYorum.