Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla ilan edilen uluslararası bir gün bugün. Ve biz bir kez daha Toprakla Ağıt yakıyoruz kayıplarımıza.


5 dakika


Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla uluslararası çapta farkındalık yaratma günü bugün. Keşke ama keşke defalarca konuşmak zorunda kalmasak ne bugünden ne de kayıplarımıza isyan etmesek. Ağıt yakmasak kaybettiğimiz kadınlarımızın arkalarından.

Kadına yönelik şiddetle mücadele etkinlikleri bu yıl 16 gün sürecek!

Birleşmiş Milletler 2020 yılında “Orange the World: Fund, Respond, Prevent, Collect” yani “Dünyayı Turuncuya Boya: Kaynak Sağla, Tepki Göster, Engel Ol, Bilgi Topla” sloganını kullanmıştı. Ve böylece devam ediyor çalışmalar. Bu yıl da UN Women Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım 2021 tarihinden İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık 2021 tarihine dek tam 16 gün etkinliklerle ses getirmeye çalışacak.

Harekete geçin: Kadına şiddete hemen son verin!

Neredeyse her 3 kadından 1’i hayatı boyunca istismara uğradı. Dünyada yaşanan krizler, COVID-19 salgını, savaşlar, çatışmalar ve iklim felaketleri ile kadına şiddet rakamları hızla artıyor. Şiddete maruz kalan kadınlar polise gitmekten çekiniyorlar. Elde edilen istatistiklere göre sadece 10 kadından 1’i şikayetçi olabiliyor.

Bir an önce harekete geçmek gerekiyor. Farkındalık yaratmak gerekli. Sosyal medyada bu yıl bu etiketlerle kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sesimizi çıkaralım; #orangetheworld #16days


Toprakla Ağıt

“Dilimizde Sanat, Elimizde Toprak, Toprağa Verdiklerimizi Toprak İle Anıyoruz.”

demişti bize fikrin sahibi Seramik Sanatçısı Seçil Nebioğlu Kadın Elbiseleri’ni konuşurken. Ceramineclay Seramik Atölyesi’nden Emine Keskin de şöyle söylemişti bu proje için kolları sıvarken:

“Şimdi Bizim Atölyede Yaptığımız Bu Kadın Elbiseleri Belki De Dünyanın Başka Bir Yerinde Yankı Bulacak”

Ve bu güzel insanlar, bu güzel kadınlar haykırışlarını dünyayla buluşturuyorlar artık. Bize de gururla onların yanında bulunmak, bu çığlığı olabildiğince duyurmak amacındayız. Kadına yönelik şiddetle mücadele adına dikkat çekmek için yakılan bir ağıt bu.

Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla sergi başlıyor!

Bu şiddete dur demek amacıyla bu seramik sergisi. Adı Toprakla Ağıt. 126 gönüllü çalışmış sergi için. 1260 eser yer alacak. 126 gönüllü seramik sanatçısı dışında onlara yardım eden fotoğrafçısından lojistik sağlayıcısına kadar yüzlerce insan var kadının sesi duyulsun diye.

Ve ilk sergi 25 Kasım-31 Aralık 2021 tarihleri arasında UNIQ Expo‘da sizlerle buluşacak. Sonrasında bu ağıt ülkemizde ve dünyada başka şehirlerde yankı bulmaya devam edecek.

Serginin mimarı Seçil Nebioğlu’na, 126 gönüllü seramik sanatçısına, canım arkadaşım Ceramiclay Atölyesi’nden Emine Keskin’e, fotoğraflarıyla gündeme taşıyan ANAFOD ekibi adına Aydanur Hanım’a sonsuz teşekkürler.

Hepinizi bu sergiye davet ediyoruz. Toprakla Ağıt hepimizin, tüm kadınların çığlığı olsun.


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments