Pazar, Ekim 2, 2022
Ana SayfaYaşıYorumMemleket MeselesiKarabağ Kahramanı Doktorlar
Önceki İçerikKarantina: Film Önerilerim
Sonraki İçerikAçık ve Kapalı

Karabağ Kahramanı Doktorlar

“Karabağ Azerbaycan halkının yüreğindeki yaraydı ama artık iyileşti.” diyor Dr Vugar Alakbarov. Gurur duyuyor ve tebrik ediyoruz.


5 dakika


Karabağ Azerbaycan halkının yüreğindeki yaraydı ama artık iyileşti.” diyor Dr Vugar Alakbarov.

Karabağ’a Türkiye’den giden Azerbaycanlı doktorların kahramanlığını anlatmak istedim.

Aldığı karar, orada yaptıkları o kadar etkileyiciydi ki vakit kaybetmeden hem zaferlerini paylaşmak hem de neler yaşandığını sormak istedim.

Dr Vugar Alakbarov
Dr Vugar Alakbarov

Ayağının tozuyla iki üç gün önce Türkiye’ye dönen Dr Vugar Alakbarov evinde ailesiyle dinlenirken gönderdiğim soruları içtenlikle cevapladı.

Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bu söyleşiyi yapmak Vugar Bey için de, benim için de çok zor oldu. Klavyenin başında sorularımı cevaplarken O’nu, o cevapları okurken beni gözyaşlarına boğdu.

Ama artık bunun bir önemi yok, artık Karabağ ve Azerbaycan için aydınlık günler gelecek.


ZAFERİNİZ MÜBAREK OLSUN

Biz sizi plastik cerrah olarak tanıyoruz, Azerbaycanlı bir hekimsiniz. Ama bir baktık siz asker kıyafetleri içinde cephedesiniz. Aslında bu bir kahramanlık hikayesi. Dinlemek istiyorum sizden.

Nasıl aldınız bu kararı? Türkiye’de çalışıyorsunuz, eşiniz yeni işine başladı. Burada bir aileniz var. Zor olmadı mı karar vermek?

Benim babam da Beyin cerrahi doktoru ve 1. Karabağ savaşında hep ön cephede oldu. Ben hep onunla gurur duyardım ve işgalde olan topraklarımızı kurtaracağımız 2. Karabağ savaşının olacağı günü bekliyordum gitmek için. Şükürler olsun ki, o günü görmek bana nasip oldu. Savaş çıktığı 27 ağustos günü gitmek istiyordum fakat eşimin acil bir ameliyat geçirmesi gerekiyordu, çocuğumuz da küçük olduğundan dolayı ameliyattan sonra eşime ve çocuğa bakacak biri yoktu. 10-15 gün devam eden bu süreç benim için hayatımın en gözü yaşlı günleriydi.

Alakbarov;
Alakbarov; “Eşimle helalleşip gittim. “
İlk fırsatı bekliyordum gitmek için.

Bu zaman zarfında Türkiye’de çalışan Azerbaycanlı doktorlarla organize olduk. Gereken malzemeleri aldık her ihtimale karşı. Çünkü savaş bölgesine gidiyorduk eksik olabilirdi, her şeyi garanti altına almamız gerekiyordu. Hangi yaralarla karşılaşacağımız belli değildi. Ben kendim için ameliyat setleri, dikiş iplikleri, ilaçlar, kan durdurucu malzemeler vs aldım. Birçok alet ve malzemeyi parasıyla almayı teklif etsem de Türk firmaları para almadılar savaşta kullanılacağını öğrendikleri zaman. Bu büyük yürekli insanları unutmayacağız! Oraya vardığımda benimle birlikte 14 doktor olarak savaş bölgesindeki hastaneyi yaralılarla birlikte devraldık ve işe koyulduk. İlk gittiğim zaman 40 saat hiç uyumadık sonrasında günde sadece 2 saat uyuyarak 22 saate yakın çalıştık her gün. Yaralı kardeşlerimizi bekletemezdik çünkü. Ekibimizde anestezi, ortopedi, plastik cerrahi, genel cerrah, dahiliye, enfeksiyon, çocuk cerrahı, nükleer tıp doktorları vardı. Hepsinin isimlerini yazacağım en sonda.

Karabağ ne ifade ediyor Azerbaycan için?

Karabağ Azerbaycan halkının göğsünün içinde iyileşmeyen bir yaraydı ama iyileşti. Tarihi vatan topraklarımızdır. En meşhur sanatçılar, bilim adamları hep Karabağ’dan çıkmıştır. Dünyaca meşhur Karabağ atları vardır. Herkesin ailesinin bir anısı vardır Karabağ’la.

Cephede miydiniz sahiden? Nasıl bir ortamdı olduğunuz yer?

İlk gittiğimizde top ve roketler çok yakında patlıyordu. Ama kardeşlerimiz soğukkanlılıkla her şeyi göze alırken biz de onlara hizmet etmeyi her koşulda göze almıştık! Ben gitmeden önce borçlarımı ve kredimi kapatıp, arabamı satıp, eşimle helalleşip öyle gitmiştim.

Askerleri anlatır mısınız biraz? En çok etkilendiğiniz olay neydi?

Yaralı olarak gelen askerlerin kulakları duymuyordu. Patlamalardan kulak zarları patlamış ya da hasar görmüştü. Canavar gibi dövüşen o askerler adrenalin dolu o ortamdan gelince iyileşip bir daha dönmek istiyorlardı. Hafif yaralı bazı askerleri gönderdik bir hafta sonra yine yaralandı geldi. “İyi ki, gitmişim” dedi “kardeşlerime yardım ettim.” Biz doktorlar, hemşireler ve hastane personeli o asker kardeşlerimize öyle baktık ki, sanki ailesi yanındaydı. Tedavi ettik, yemek yedirdik, yıkadık, sakallarını tıraş ettik, konuştuk güldürdük. Ben kendim de ameliyat aralarında bunları yapardım.

Kardeşlerimize ailesinin yanındaymış gibi çok iyi baktık
Kardeşlerimize ailesinin yanındaymış gibi çok iyi baktık
Sağlıkçılar en önde hep. Savaşta da en ön cephedeyiz. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz şimdi bu zaferin ardından.

Sağlıkçı demek yardım etmek demektir. Bir de Vatan söz konusuysa… Kendimizi vicdanı rahat hissediyoruz. İyi ki, bu dönemde yaşamışız ve o kahramanlara hizmet etmişiz.

Genç meslektaşlarınızla diyaloglarınıza şahit oldum sosyal medya paylaşımlarınızdan. Onlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Gençlik daha da vatansever olacak. Türkün uyanışı başladı bütün dünyada. Bunun devamlı olmasını dilerim. Yüce Türk Milleti inşallah bir daha böyle günler görmez.

Peki ya şimdi Karabağ’da Azerbaycan’da durum ne sizin açınızdan?

Şimdi Azerbaycan’da insanlar çok mutlu. Karabağ’dan mecburen göç eden 1 milyona yakın insan yurtlarına dönecekleri günleri bekliyorlar. Türk inşaat şirketlerinin de yardımıyla birkaç ay içerisinde yollar, elektrik, doğalgaz vs temin edildikten sonra Karabağ’da da güzel ve renkli bir hayat başlayacaktır. O zaman bütün dünya görecek Karabağ kimin vatanıdır. Biz orayı gülistana çevireceğiz.

ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARINDAN TEŞEKKÜRLER

“Mehemmed Emin Bey, men dünyaya senden üç sene erken göz açmışam. Ancag bütün Türk aleminde Türkün istiglal bayrağını sen galdırmışsan ve bayrag enmesin deye, men senin elinden alıb Türkiye üzerinde dalğalandırmışam. Enmez demişsen bu bayrag, enmeyecektir.“

(ATATÜRK’ÜN 28 MAYIS 1918’DE AZERBAYCAN DEMOKRATİK CUMHURİYETİ’Nİ KURAN MEHMET EMİN RESULZADE’YE AZERBAYCAN TÜRKÇESİ İLE GÖNDERDİĞİ TARİHİ MESAJI)
Kahraman Kardeşler
Kahraman Kardeşler

Atatürk’ün dediği gibi bu bayrak inmeyecektir. Türkiye’de çalışan Azerbaycanlı hekimler hepsi birer kahraman artık. Toprağı vatan yapan askerlere hizmet etmek kutsaldır. Bu zafer Karabağ’ın olduğu kadar onlarındır da. Hepsine en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz BİRİKİYORUM ailesi olarak.

İşte o kahraman doktorlarımız:

Dr. Vugar Alakbarov
Dr. İftihar Qurbanov
Dr. Vagif Veliyev
Dr. Adil Cümşüdov
Dr. Vüsal İsmayılov
Dr. Celal Hasanov
Dr. Ehmed İbrahim
Dr. Sexavet Aslanov
Dr. Cemil Elesov
Dr. Pervin Mirzalıyev
Dr. Farid Hacıyev
Dr. Fuad Ağazade
Dr. Elgun Veliyev
Dr. Seymur Memmedov

Karabağ Kahramanı Doktorlar
Karabağ Kahramanı Doktorlar
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Tarihimizde Bilinen İlk Türk Kadın Mitingi

İlk Türk Kadın Mitingi 10 Aralık 1919 tarihinde düzenlendi. Kahraman Türk Kadını Kastamonu'dan tüm vatana, tüm dünyaya sesine yankı buldu.

Yörük Ali Zeybeği, Türküsü, Müzesi… Efelerin Efesi

Yörük Ali; O Efelerin Efesi.. Dillere destan olan kahramanlığı türkülere zeybeğe sığmayan yiğit.. Efe, Efelerin Efesi. Türküyle, zeybekle..

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)

Atatürk Orman Çiftliği 1925 doğumlu; hayal değil gerçek. Ve günümüz teknolojisinde dahi MİLENİUM PROJE olarak adlandırılmaya layık hediye.

Köy Enstitüleri Yeniden Varoluş Hareketi

Köy Enstitüleri 'nin kuruluş amacı ile birlikte eğitimdeki yeri, tarımın iyileştirilme sürecindeki önemi ve halkın azminin zaferi.