Kış Çayı. İçinizi ısıtacak sıcacık şifa kaynağı. Hazırlaması kolay, demlenmesini beklemek keyifli. Üstelik bitkilerin şifası cabası.


5 dakika


Karışık Bitki Çayı

Karışık Bitki Çayı

Kışın En Sıcak Hali;

Karışık Bitki Çayı ☕

Karışık Bitki Çayı. İçinizi ısıtacak sıcacık kış çayı. Hazırlaması kolay, demlenmesini beklemek keyifli. Üstelik bitkilerin şifası cabası.

İçine birden fazla bitkinin katıldığı karışık bitki çayı hem lezzeti hem de faydaları sayesinde tercih ediliyor. Karışık bitki çayının malzemeleri arasında; 

Karışık Bitki Çayı
Karışık Bitki Çayı

İçindekiler

 • 2 yemek kaşığı kuşburnu
 • 2-3 yemek kaşığı ıhlamur
 • 1 yemek kaşığı adaçayı
 • 3 adet okaliptüs yaprağı
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 4-5 adet karanfil
 • yarım elmanın kabuğu
 • 5-6 adet papatya
 • 2 adet zencefil
 • 1 yemek kaşığı hibiskus
 • 1 tatlı kaşığı Ekinezya
 • 5 afet Papatya

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra üzerine kaynattığınız suyu eklemelisiniz. 5 dakika demlenen çayı bal ya da limon ile tatlandırarak içebilirsiniz. Grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelen bu çayı hastalık döneminde ya da öncesinde afiyetle içebilirsiniz.

İlk Olarak Ekinezya

Üst solunum yolları için oldukça etkili olan ekinezyanın, yapılan araştırmalara ve klinik çalışmalarına göre soğuk algınlığı etkenlerine karşı, bağışık sistemini desteklediği ve koruduğu ortaya konmuştur. Soğuk algınlığına neden olan virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunur.

Ihlamur

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaya devam eden ıhlamurun faydaları saymakla bitmiyor. Ataş düşürücü, öksürük kesici, grip ve nezle önleyici, terletici, kan basıncını düşürücü, sindirim sistemini çalıştırıcı, damar sertleşmesini önleyici ve boğaz ağrısını azaltıcı etkisi  vardır.

Adaçayı

Oldukça lezzetli ve yumuşak bir tadı olan adaçayı, sadece kış döneminde değil, hayatınızın her anında sağlıklı olmanızda etkin bir rol oynuyor. Adaçayının faydaları arasında; zararlı toksinleri atmak, karaciğeri temizlemek, aşırı terlemeyi azaltmak, stresi azaltmak, boğaz ağrısını azaltmak, safra kesesini çalıştırmak, boğaz ağrısını yok etmek, kan şekerini düşürmek ve ağız yaralarında etkili olmak yer alıyor.

Zencefil

Ana vatanı Asya olan zencefil çayı, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ekildikten 6-20 ay sonra hasat edilen zencefilin pek çok faydası bulunuyor. Bu çayın faydaları arasında; solunum yollarını açmak, sindirimi hızlandırmak, soğuk algınlığını hafifletmek, kan şekerini düşürmek, hazımsızlığı ortadan kaldırmak, boğaz ağrısını hafifletmek ve kas ağrılarını hafifletmek yer alıyor.

Sonrasında Kuşburnu

Limondan 60 kat daha fazla C vitamini içerir. Yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu zengin vitamin ve minerallere sahip. Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor. Kansızlığa, gözlere, kabızlığa, kolesterole iyi gelir ve kansere karşı koruyucudur.

Okaliptüs Yaprağı

Stres azaltma, sakinleştirme ve ağrıları hafifletme özelliğine sahiptir. Ancak fazla tüketimi halinde ciddi rahatsızlıklar oluşabileceği için mutlaka doktor kontrolünde tüketmek gerekir.

Kabuk Tarçın

Şeker hastalığını önleme konusunda yardımcı olmaktadır. Romatizmaya karşı önleyici bir rol oynar. Kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Faranjite karşı direnç sağlamaktadır. Yorgunluğu giderir.

Gerginliği alır. Sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltmaktadır. Tarçın doğal antibiyotik etkisi göstermektedir. Deri hastalıklarının oluşumuna karşı diren kazandırır. Mide koruyucudur.

Elma Kabuğu

Elma, kolesterolü ve kan şekerini düşürücü etkisiyle vücut direncini sağlar. E ve C vitamini, folik asit, pektin, flovonoid bileşenlerini bulunduran elmanın tüketilmesi veya elma çayının içilmesi insanları hastalıklara karşı korumaktadır. Elma çayı, C vitamini açısından epeyce zengindir. Bu özelliği sayesinde kişileri soğuk dönemlerde grip, soğuk algınlığı, nezle, grip vb. pek çok rahatsızlığa karşı koruma sağlar. Ayrıca bunlara bağlı şekilde meydana gelen öksürük gibi rahatsızlıklarını da gidermeye yardımcıdır.

Hibiskus

İştah azaltıcı özellikleri vardır, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Vücuttaki kötü kolesterol seviyesini azaltır, iyi kolesterolü dengede tutar. Kolesterolü dengede tuttuğu için kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür.

Hibiskus çayı hipertansiyonu da dengede tutar. Karaciğer dostudur. Karbonhidrat emilimini yavaşlatır ve kan şekerini dengeler. Antidepresan özellikleri mevcuttur. Bu sayede uykusuzluğa ve strese karşı da etkilidir. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece diyabet riskini azaltır. Yapılan bir çalışmaya göre kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Regl ağrılarına iyi gelir. Adet döneminde görülen sancı ve krampların azalmasına yardımcı olur. Zengin C vitamini içeriği sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı da etkilidir. Fiziksel ve zihinsel olarak rahatlama sağlar. Sinir sistemini sakinleştirir. Vücuttaki serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olan hibiskus çayı, yaşlanma etkilerini de geciktirir. Bağırsak hareketlerini arttırır. Bu sayede sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Vücut direncini arttırır. Kış hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Antibakteriyel özelliği sayesinde vücudun temizlenmesine de yardımcı olur.

Papatya

Güçlü bir antidepresan etkisi bulunması ile sinirleri yatıştırma ve sakinleştirme rolü üstleniyor. Regl dönemlerinde sancıları yatıştırıyor. İçerisinde yer alan “alfa bisabolol” maddesi ile mide ülserine iyi geliyor. Ayrıca içerisindeki “arzulene” maddesi ise mide yanmalarını hafifletiyor.

Diyabet hastalarının iyileşmelerine katkıda bulunuyor. Kemik erimesini yavaşlatabildiği gibi önlemeye de yardımcı oluyor. Boğaz ağrısını hafifletiyor. Diş etlerini güçlendiriyor. Gaz, hazımsızlık ve idrar söktürücü etkileriyle de rahatlama sağlıyor.

Son Olarak Karanfil

Diş etlerinde meydana gelen mikroba bağlı enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan ağrıların azalmasına yardımcı olur. Ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Sindirim sisteminde sorun yaşayanlar için düzenleyici etki gösterirken, hazımsızlık ve şişkinlik yaşayanların da yardımına koşar. Gaz sebebiyle yaşanan sancıların giderilmesine yardımcı olurken, mide bulantılarına ve kusmaya da iyi gelmektedir. Balgam sökücü özelliğe sahip olan karanfil çayı, öksürüğü gidermeye yardımcı olur. Gün içinde fazla yorulan ve baş ağrısına sebep olan zihinsel yorgunluğun giderilmesinde büyük etkisi vardır. Ateş düşürücü etkisini görebilmek için karanfilin çiçeklerini kaynatmak yararlı olacaktır; bir nevi şurup görevi görür.

Kan dolaşımını hızlandırır. İktidarsızlık problemi yaşayan kişilerde karanfil çayını balla tüketmeleri tavsiye edilir.

Afiyet, şifa, mutluluk olsun.

Takip Et

Tariflerimize göz atmayı, ve bizi takip etmeyi unutmayın.


Like it? Share with your friends!

Kübra Sarı Demirtaş
Bir Mete'or Annesi. Sağlıktan lezzete uzanan yolda bir Chef. Yemeyi, yedirmeyi, gezmeyi keşfetmeyi çok seven bir hayvansever. Vazgeçilmezi Kedi Mabel.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments