Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaGündem ÖzelKetojenik Diyet
Önceki İçerikHızır Günleri
Sonraki İçerikStres Yönetiminde Nefes Önemli

Ketojenik Diyet

Son zamanların trend diyetlerinden olan ketojenik beslenme kilo vermede etkili mi? Kimler tercih edebilir? Ne kadar süre uygulanır?


7 dakika


Merhaba herkese…

Son zamanların trend diyetlerinden olan ketojenik diyeti hepimiz sıklıkla duymaktayız. Bu yazımda sizlere ketojenik beslenme tam olarak nedir, ne kadar süre uygulanır, kimler tarafından uygulanır ve sakıncaları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

BAZI HASTALIKLARDA KETOJENİK DİYET

Öncelerde ketojenik diyet; epilepsi ve kanser hastaları için önerilirken şuan hem hızlı kilo verme hem de yağ kütlesinin hızlı şekilde azalması için kullanılan trend diyetlerden biridir. Ayrıca obezite, diyabet ve bir çok kronik hastalığın tedavisinde kullanılabilirliği de hala tartışmalar arasında..

 NEDİR BU KETOJENİK DİYET?

Ketojenik diyet karbonhidrattan kısıtlı, yağdan ve proteinden zengin bir diyet türüdür. Günlük alınan karbonhidrat oldukça kısıtlıdır. Vücut karbonhidrat alımındaki bu azalmayla ketosiz adı verilen metabolik bir duruma girer. Ketosiz durumunda vücut gereken enerjinin çoğunun yağlardan karşılar. Yağ yıkımı hızlanır. Böylece vücut hızlı bir kilo ve  yağ kaybı yaşar.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ZOR…

Ketojenik diyetin yararları var gibi görünse de birçok yan etkisi de mevcut. Metabolizmadaki bu değişiklikler bazı sorunları da beraberinde getirir.

Öncelikle sürdürülebilirlik açısından oldukça zor bir diyettir. Günlük beslenmemizde sıklıkla yer verdiğimiz ekmek gibi tahıl ürünleri, tüm şekerli besinler, kuru baklagiller, birçok paketli ürünler ve çoğu meyve çeşitleri diyette sınırlı olur veya tüketilmez. Bu yüzden herhangi bir gereklilik yoksa ancak belirli bir süre uygulanması doğru olur.

Bunun dışında kişide böbrek taşı görülme riski artar. Karbonhidrat azlığından kaynaklı baş dönmesi, yorgunluk, sindirim ve uyku problemleri de görülmektedir. Ek olarak ketojenik diyet uygularken birçok mikro besin ögesi eksikliği de görülmektedir.

KİLO VERMEK İÇİN KULLANMAMIZA GEREK VAR MI?

Hemen hemen çoğumuz kilo vermede aceleci davranırız. Tartıda çabuk sonuçlar görmek isteriz. Bana kalırsa sağlıklı beslenmek hayatımızın belirli bir döneminde sadece kilo vermek veya almak ya da fit görünmek için değildir. Sağlıklı beslemeyi bütün hayatımıza adapte etmeli ve sürdürmeliyiz. Ketojenik diyet bu açıdan çok kısıtlı ve uzun süreli bir diyet olmadığı ve de yan etkilerinin hala daha araştırıldığı düşünülürse; bence ilk başvurmamız gereken yöntemlerden biri olmamalıdır.

Biz danışanlarımla uzun süredir fazla kilolar veren kişilerde bazen duraksamalar yaşadığımız dönemler geçiriyoruz. Hem motivasyon kaybetmemek hem de kilo veriminin devamı olması açısından ketojenik diyete bazen başvuruyoruz. Ama bunun hem kişinin sağlığı hem de sürecin zorluğu açısından en fazla 2-3 hafta devam ettiriyoruz.

Hayatımızda sürekli kilo alıp vermeyle uğraşmamak, vücudumuzu da bu şekilde yormamak adına ketojenik beslenmeden önce başvuracağımız başka yöntemler olduğu aşikar. Unutmayalım..

Bu ve buna benzer birçok bilgiyi instagram profilimden inceleyebilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler diliyorum..


Önceki yazılarımı okumuş muydunuz?

Duygusal Açlık

Ramazanda Beslenme Önerileri

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Beslenme ve diyet uzmanı. Eskimeyen Voleybolcu. Film ve seyahat aşığı.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Beslenme ve diyet uzmanı. Eskimeyen Voleybolcu. Film ve seyahat aşığı.

İlgili Yazılar

Vicdansız doktorlar emi?

Doktorlar... Kolay kolay yetişmeyen, gününün hiç bir saati mesleğini bırakamayan, kıymetli! insanlar. Peki gerçekten vicdansızlar mı?

Hormonlar ve Mutluluk

Hormonlar ve mutluluk... Bahar da geldi içimiz kıpır kıpır... Bugün gündemimizde bu ikili arasındaki ilişki var

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Yaşlanmak ve Yaşamak

Yaşlanmak ve yaşamak. Kelimeler benzese de anlamları ne kadar farklı. Nasıl bir yaşlı olduğumuza yaşadıklarımız karar versin mi? Nalan Ağdaş yazdı.