Merhaba herkese…

Son zamanların trend diyetlerinden olan ketojenik diyeti hepimiz sıklıkla duymaktayız. Bu yazımda sizlere ketojenik beslenme tam olarak nedir, ne kadar süre uygulanır, kimler tarafından uygulanır ve sakıncaları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Bazı Hastalıklarda Ketojenik Diyet

Öncelerde ketojenik diyet; epilepsi ve kanser hastaları için önerilirken şuan hem hızlı kilo verme hem de yağ kütlesinin hızlı şekilde azalması için kullanılan trend diyetlerden biridir. Ayrıca obezite, diyabet ve bir çok kronik hastalığın tedavisinde kullanılabilirliği de hala tartışmalar arasında..

 

Nedir Bu Ketojenik Diyet?

Ketojenik diyet karbonhidrattan kısıtlı, yağdan ve proteinden zengin bir diyet türüdür. Günlük alınan karbonhidrat oldukça kısıtlıdır. Vücut karbonhidrat alımındaki bu azalmayla ketosiz adı verilen metabolik bir duruma girer. Ketosiz durumunda vücut gereken enerjinin çoğunun yağlardan karşılar. Yağ yıkımı hızlanır. Böylece vücut hızlı bir kilo ve  yağ kaybı yaşar.

 

Sürdürülebilirlik Zor…

Ketojenik diyetin yararları var gibi görünse de birçok yan etkisi de mevcut. Metabolizmadaki bu değişiklikler bazı sorunları da beraberinde getirir.

Öncelikle sürdürülebilirlik açısından oldukça zor bir diyettir. Günlük beslenmemizde sıklıkla yer verdiğimiz ekmek gibi tahıl ürünleri, tüm şekerli besinler, kuru baklagiller, birçok paketli ürünler ve çoğu meyve çeşitleri diyette sınırlı olur veya tüketilmez. Bu yüzden herhangi bir gereklilik yoksa ancak belirli bir süre uygulanması doğru olur.

Bunun dışında kişide böbrek taşı görülme riski artar. Karbonhidrat azlığından kaynaklı baş dönmesi, yorgunluk, sindirim ve uyku problemleri de görülmektedir. Ek olarak ketojenik diyet uygularken birçok mikro besin ögesi eksikliği de görülmektedir.

 

Kilo Vermek İçin Kullanmamıza Gerek Var mı?

Hemen hemen çoğumuz kilo vermede aceleci davranırız. Tartıda çabuk sonuçlar görmek isteriz. Bana kalırsa sağlıklı beslenmek hayatımızın belirli bir döneminde sadece kilo vermek veya almak ya da fit görünmek için değildir. Sağlıklı beslemeyi bütün hayatımıza adapte etmeli ve sürdürmeliyiz. Ketojenik diyet bu açıdan çok kısıtlı ve uzun süreli bir diyet olmadığı ve de yan etkilerinin hala daha araştırıldığı düşünülürse; bence ilk başvurmamız gereken yöntemlerden biri olmamalıdır.

Biz danışanlarımla uzun süredir fazla kilolar veren kişilerde bazen duraksamalar yaşadığımız dönemler geçiriyoruz. Hem motivasyon kaybetmemek hem de kilo veriminin devamı olması açısından ketojenik diyete bazen başvuruyoruz. Ama bunun hem kişinin sağlığı hem de sürecin zorluğu açısından en fazla 2-3 hafta devam ettiriyoruz.

Hayatımızda sürekli kilo alıp vermeyle uğraşmamak, vücudumuzu da bu şekilde yormamak adına ketojenik beslenmeden önce başvuracağımız başka yöntemler olduğu aşikar. Unutmayalım..

Bu ve buna benzer birçok bilgiyi instagram profilimden inceleyebilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler diliyorum..

 

Önceki yazılarımı okumuş muydunuz?

Duygusal Açlık

Ramazanda Beslenme Önerileri

 

#ketojenikdiyet #ketojenikbeslenme #ketojenik

Facebook Yorumları