1 share

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ

Birleşmiş Milletler 2012 yılında Türkiye, Peru ve Kanada’nın girişimiyle 11 Ekim’i Dünya Kız Çocukları Günü olarak ilan etti. Kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması günü amacı. Eğitim hakkı, beslenme, yasal haklar, kadına yönelik şiddet ve zorla evlilik konuları bugün gündemde olacak. En önemli olan konuysa tabii ki kızların eğitimi. 

UNICEFUN WomenUNFPA işbirliğiyle bu yıl yedincisi gerçekleştirilecek olan bir konferans var. Bu konferansı buradan takip edebilirsiniz.

Bu yılki tema; “Artık Zamanı Geldi! Dijital Çağda Kız Çocuklarının Liderliği”

BENİM HİKAYEM

Annemi defalarca anlattım sizlere. Okumaya ne kadar düşkün olduğunu, sürekli araştırıp kitap okuduğunu yazdım defalarca. Hep öğretmen olmak istemiş, sınavını da kazanmış. Ancak sevgili dedem o zamanlar çiftçi, yokluk var. Diğer taraftan kızların okumasına, çalışmasına hala tepkilerin olduğu yıllar. Anneciğim öğretmen okulu sınavlarını kazanmış olmasına, öğretmenlerinin gelip ricacı olmalarına rağmen dedem göndermeye razı olamamış. Ya da cesaret edememiş demek daha doğru.

Sonra yıllar geçti, ben bu kez yatılı okul sınavlarını kazandım. Bir tanecik kızını öğretmen okuluna gönderemeyen dedem benim için şöyle demişti:

“Kız çocuğu mutlaka okumalı, bir mesleği olmalı. Ayaklarının üzerinde dursun. Erkek taş taşır ekmeğini çıkarır ama kız çocuğu mutlaka altın bileziğini koluna takmalı.”

Kim bilir belki pişmanlık yaşamıştı yıllar içinde, belki gerçekleri fark etmişti. Ve sonuç olarak benim okuyup bir meslek sahibi olmamı çok istemişti. Her Kız Çocukları Günü geldiğinde yaşadığımız bu eğitim eşitsizliği gelir aklıma. Ne yazık ki annem öğretmen olamadı ve kendisi gibi aydınlık binlerce çocuk yetiştirebilecekken bu hayali gerçek olamadı. Maalesef.


GÜNER KİZİR VE MAZİM 

Evet şimdi sizlere şahane bir insanı tanıtmak istiyorum. Güner Kizir. İlk işe başladığım dönemlerde kesişti yolumuz kendisi ile. İçindeki çalışma aşkına hayran olduğum, çalışma ortamındaki ekip arkadaşlarına tutumunu örnek aldığım büyüklerimden.

Bir kitap yazdığını ve bu kitabın tüm gelirini kız çocuklarının eğitimine vakfettiğini öğrendiğimde inanılmaz heyecanlandım. Benim gözümde yaptığı iş gerçekten inanılmaz büyük ve güzeldi. Ama o kadar naif ve alçakgönüllüydü ki takdir edildikçe mahçuplaştı.

Kitabı ile ilgili konuşmak ve tanıtmak istediğimi söylemek için çalıştığı Özel Güven Sağlık RTA OSGB’de ziyaret ettim. O ve ekibi çok güzel karşıladılar beni. Emine Hanım’ın misafirperverliğine de teşekkür etmek isterim tam da burada. Sonra oturduk başladık sohbete. Hayatının bir dönemine şahit olduğum Güner Kizir Mazim kitabını şöyle anlattı.

Mazim - Güner Kizir
Mazim – Güner Kizir
Bugün Dünya Kız Çocukları Günü. Ve Mazim Bugün Bin Kat Değerli. Kız Çocukları Adına Teşekkür Ediyoruz.

“Özellikle kitabımın tanıtımı için bugünü seçmenden dolayı iki kat mutlu oldum Figen. Kadınların uğradıkları haksızlıklar karşısında sessiz kalmalarını anlayamıyorum. Gelecek nesiller için eşitsizlikler çözümlenmeli. Bu eşitsizliklerin giderilmesi özellikle eğitim sorunlarının çözülmesi çok önemli. Bu yüzden de kitabımın tüm gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği aracılığı ile kız çocuklarının eğitimine bağışladım. Sağ olsun dernekten Meral Hanım bu konuda bana çok değerli destekler verdi. Bu kitabımla ve bundan sonra yapacağım çalışmalarla kız çocuklarının okumasına destek sağlamak istiyorum.”

Peki Bu Kitap Fikri Nasıl Çıktı Ortaya? Hayatının Dopdolu Geçtiğini Biz Biliyoruz Ama Okuyucularımız Da Öğrensin.

“Sağlık Koleji ile başlayan eğitim, farklı farklı yerlerde devam eden bir iş hayatı… Sonra sendikacılık ve biraz siyaset eklendi üzerine. Bu arada hala okumaya çalışan, iş sağlığı ve iş güvenliği bölümü öğrencisiyim. Acılı insanların acısı ile, sevinçli insanların sevinçleriyle buluşmayı seviyorum. Belki tuhaf ama hüznü de seviyorum. Ama hep insanlarla iç içeydim. Yıllardır iş hayatının içindeyim. Haksızlıklara, eşitsizliklere karşı daima mücadele verdim. Bu mücadele dolu yıllarda tatlı acı çok anı biriktirdim. Bir çok dostluk edindim. Hep insanlarla iç içe olunca ve bu kadar anı biriktirince de anlatıyorum. Çünkü başka insanlara da yol açsın istiyorum yaşadıklarım.

Bir gün bir dostumun kızı Merve (Özışık) “bu anlattıklarını yazmalıyız Güner Amca” dedi. Ben de tam o sıralarda Deniz Bayramoğlu ile Doğan Cüceloğlu’nun yaptığı sohbetlerden oluşan Var mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler kitabını okuyordum. “Neden olmasın.” dedim ve böylece çıktı ortaya. Pandemi döneminin bana kattıklarından diyebilirim. Sevgili Merve ile dört aydan fazla çalışarak çıkardık kitabımızı. 

Sonrasında ilk baskımızı yaptık. Eş dost o kadar çok beğendi ki 2. baskımızı da yaptık. Şu an çok güzel tepkiler alıyorum. Geçtiğimiz günlerde kitabın tanıtımını yaptık. Hava yağmurlu olmasına rağmen epey dostumuz vardı. Önümüzdeki günlerde söyleşi tarzında bir okuma etkinliği de planlamak istiyoruz.

Bana bu yolculuğumda destek olan tüm dostlarıma ve kitaba yoğun ilgi gösteren tüm okuyuculara teşekkür ediyorum sizin aracılığınızla yeniden.”

İlknur Ve Ben İmzalı Kitapların İçin Ve De Bu Sıcak Sohbet İçin Sana Ve Ekibine Teşekkür Ediyoruz.

“Başta da söylediğim gibi Dünya Kız Çocukları Günü vesilesi ile bir araya gelmekten çok büyük keyif aldım. Sizler aracılığı ile bir kez daha vurgulamak isterim ki; kız çocukları okumalı. Çünkü eğitilen her kız çocuğu yarının annesi. Eğitim alan her kız çocuğu yarın iyi yetişmiş bir neslin temelidir. Ben şahsım adına her zaman bu konuda kız çocuklarına desteğimi sürdüreceğim. Ve siz de İlknur Hanım’la birlikte çok güzel farkındalıklar yaratıyorsunuz. Sizleri böyle güzel işlere imza attığınız için takdir ediyorum. Aferin. Genç kızlarımıza da örnek oluyorsunuz. (❤) Ve kitabımı böyle bir günde tanıtmaktan onur duyuyorum. Teşekkür ediyorum sizlere.”

Güner Kizir
Güner Kizir

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN

Ay Dili Sanat Derneği Yayınları (ISBN: 978-605-70531-1-4)’ndan çıkan kitabı satın almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

YAŞASIN DÜNYANIN TÜM KIZ ÇOCUKLARI!

Kadın konulu çok yazımız var. Kadının tüm dişil enerjisiyle birlikte bastırılmasının, eşitsizliklerin, şiddetin karşısındayız. Özellikle ve öncelikle kız çocuklarının eğitim eşitliğine kavuşması, erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önüne geçilmesi, tüm dünyada kız çocuğu sünnetinin önlenmesi için sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz.

Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun diyoruz ama bunun bir kutlama günü değil eşitsizliklerin farkına varılması gereken bir gün olduğunu yeniden vurguluyoruz.

Yaşasın Dünyanın Tüm Kız Çocukları!


Like it? Share with your friends!

1 share
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments