NEDİR KKMM? 

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ

 

   KKMM meme kanserinin erken teşhis edilebilmesinde önemli bir tarama ve tanı yöntemidir. 

   Tek başına, kendi evinde ve istediği zaman uygulanan kolay bir muayene yöntemidir. Bu muayene yöntemini etkin bir şekilde kullanabilmek için yeterli eğitime sahip olmak ve bu  öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamak gerekmektedir. Eğitim almak için KETEM (Kanser Erken Teşhis ve Tanı Merkezleri) başvurulması yeterlidir.

20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesi yapılmalı.

İki aşamalıdır. Gözle muayene ve elle muayene.

İncelenen bölümler meme başı, memenin kendisi, koltuk altı ve meme altı dokudur.

Bu muayene sırasında ayna karşısına geçilerek her iki memenin görüntüsünün simetrik olup olmadığına bakılır. Meme başı ve derisinde çökme veya çekilme, deride kızarıklık ve ödem varlığı incelenir. Bu muayene ile özellikle deriye ve meme başına yakın tümörler kadının kendisi tarafından erken evrede fark edilebilir. 

Elle muayene; ayna karşısında, duşta ve yatakta yapılabilir. Eğitimlerde gösterilen şekillerde elle muayene tamamlanır. 

Kendini düzenli olarak muayene eden bir kadın, yeni gelişen bir kitleyi, meme derisi veya meme başındaki çekintiyi veya renk değişikliğini, asimetrik görünümü ayırt edebilir. Kanser şüphesi uyandıran kitleler diğer meme dokusundan daha sert yapıda (ceviz sertliğinde), sınırları net ayırt edilemeyen, hareketi kısıtlı ve genellikle ağrısızdırlar. Memesinde bir kitle fark eden kadının hemen doktoruna başvurması gereklidir.  Ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmelidir.

40-69 yaş arası kadınlarımızın ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalı, yılda bir kez de doktora meme muayenesi için gitmelidir.

 

Facebook Yorumları