-1.9 C
Kocaeli
Pazar, Ocak 23, 2022

Mağaza

Ana SayfaFavorilerKocakarı Değil Koca Karia

Kocakarı Değil Koca Karia

Kocakarı yaşlı, şifacı, bilge kadın. Bitkilerin dilini okuyan özel şifacılar. Kadınlardan kadınlara miras.. Kökeni Koca Karia medeniyeti..


3 dakika


Kocakarı yaşlı, şifacı, bilge kadın. Bitkilerin dilini okuyan özel şifacılar. Kadınlardan kadınlara miras.. Kökeni Koca Karia medeniyeti.

Bizim bildiğimiz koca karı. Başka bir deyişle Koca Karya… 

Benim olduğu kadar sizin de çocukluğunuz büyüklerinizi; anneanne babaanne hatta yeri geldiğinde anne, teyze ve halalarınızı özel “kocakarı” olarak düşünerek geçmiştir.

Mesela benim “ağa kızı” göçmen babaannem, bir kocakarıdır. Köyün bütün dertlileri küçüklüğümde hep ona gelirdi. Ezilmiş kol, burkulmuş bacak, ağrıyan bir yerler.. Kurt mu varmış, sülük tedavisi mi iyi geliyormuş, silik silik hatırladığım nice minik hikayeler.. Nazara karşı okunan dualar, korkuya karşı dökülen kurşunlar da cabası olsun.

Her ülkenin, her bölgenin şifacıları var. Kocakarıları. Bu genelde kadınların genetik kodlarının bir kültür aktarımı olarak süregeliyor. Ama hep kadın..

Milattan önceden bahsediyoruz; bırakın İslamiyet’i, Hristiyanlıktan bile çook yüzyıllar önce..

Şaman şifacıların kadın olduğunu hatırlayabilirsiniz, sağlık ve berekete adanmış pek çok kadın figürünü de Kibele gibi.

Ya Siz? Kocakarı mısınız?

Mesela; sizin de evinizde zencefil  var ve tatlandırıcı olmanın dışında bu baharatı kullanıyorsanız, ya da ağrılarınız için kendi kendinize uyguladığınız özel tedavileriniz varsa, sizin de kodlarınızın içine bir kocakarı dokunmuş olmalı. 🙂

Anadolu – Medeniyetlerin Zengini

Ve en güzel haber ise bu kültür cennetinin “Anadolu” olması. Bizim topraklarımız, yıllar, yüzyıllar, geriye giden yüzlerce yıllara.. 

Simi’li Balıkçı ve Koca Karia İlaçları Efsanesi

Bir gün Karia sarayının bahçesinde çığlık duyulur. Bir haykırış. Karia kralının kızıydı bu. Yörenin en zehirli yılanı sokmuştu. 1,5 metre boyunda, kurşuni renkli engerek. Genç kız acı içinde yere yığıldı.
Yüzü morarmış, ateşi yükselmiş, narin bedeni titriyordu. Kan ter içindeydi. Hemen hekimlere gösterildi. Hekimler sonucu krala tek cümleyle özetlediler. “Maalesef.” Karia prensesi ölecekti.
Kral kahroldu. Biricik kızı ölürken, onun elinden bir şey gelmiyordu.
Prenses ateşler içinde geçirdi geceyi. Yüzü gözü şişmişti.
Kral da çaresizliğin acılarıyla sabahladı. Hekimler genç kızın akşama kadar can vereceğini söylüyordu. Kral kızının başında, Karia’lılar da tapınaklarda dualar ediyordu.
O anda bir haber getirdiler. “Kralım dışarıda bir balıkçı var, kızınızı kurtarabileceğini söylüyor.” Kral, “hemen alın içeri” dedi, “hemen!”
Aldılar. Simi Adası’ndan gelen bir balıkçıydı. Kralın yaşlarında, uzun boylu, iri omuzlu, yanık tenli, yeşil gözlü. Hemen, boynundaki meşin keseden tahta bir kutu çıkardı, içindeki merhemi genç kızın tüm bedenine sürdü.
Üzülmeyin Kralım” dedi, “kızınız ölmeyecek, şişlikleri yarın inecek, ertesi gün de ayağa kalkacak.”
Simi’li balıkçı bu merhemi kendisi gibi balıkçı olan dedesinden öğrenmişti. Yörenin endemik otlarıyla yosun karışımı bir merhemdi. Çok zehirli balıkların soktuğu insanlarda kullanmışlar ve onları kurtarmışlardı.
Ertesi gün balıkçının dediği oldu. Genç kızın şişlikleri indi, ateşi düştü. Artık o narin bedeni titremiyordu. Bir sonraki gün ise tamamen iyileşti, ayağa kalktı
Karia kralı hemen talimat verdi. “Balıkçıyı bulun, ailesiyle birlikte saraya getirin. Artık burada kalacak.”
Buldular. Kral Simi’li balıkçıyı saray hekimleriyle tanıştırdı.

Ve ikinci talimatını verdi; “Bu topraklardaki dağları, taşları, ormanları tarayın. Tüm çicekleri, otları bitkileri araştırın. Denizlerdeki yosunları inceleyin. İlaçlar yapın, insanları kurtarın. Krallığım bu konuda size her türlü desteği verecek.

  • Derler ki, tarihin ilk bilimsel tıp adımı, işte o gün atıldı.
  • Derler ki, tıbbın babası Hipokrat, işte bu adımlardan yola çıktı.
  • Derler ki, tarihin ilk bilimsel farmakoloji merkezinin Anadolu’da kurulmasının nedeni, işte bu Simi’li balıkçıdır.
  • Ve hatta derler ki, yüzlerce yıl Karialılar şifalı otlardan yüzlerce ilaç yapıp, binlerce hasta iyileştirdiler.


İşte bu yüzden “Koca Karia İlacı” sözü yüzyıllardır Anadolu’da; “Koca Karı İlacı” diye kullanılır.


Anonim


Karia – Karya Devleti

Milattan önce 4 – 2 bin yılları arasında varlık sürmüşler. Aydın – Muğla arası olan bölgede yaşam sürdükleri biliniyor. Başlarda başkentleri Milas (Mylasa) sonra ise Halikarnas oluyor. Karya ile ilgili ansiklopedik bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Karya’nın konumunu gösteren Anadolu Haritası

Kocakarı hep hürmet ve saygı gerektirmiş bir ifade, sağlık, bereket, şifa demek. Ve elbette modern tıbba karşı gelmek değil amaç.


Hayatınıza şifa veren, saygıdeğer, bereket timsali kadınların eli hiç eksik olmasın. Anneniz, eşiniz, kızınız, arkadaşınız.. Şifanız ruhunuzdan, tebessüm yüzünüzden, güzellik gönlünüzden eksik olmasın. 

Sağlıcakla. 🙋‍♀️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1967 Naim Süleymanoğlu (55)
Vefat
- 1989 Salvador Dali (33)
- 2019 Ayşen Gruda (3)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK 💞 Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Tercih Sizin!

Tercih Sizin! | Hayat mı bizi tercihler yapmaya zorluyor, yoksa biz mi yeğliyoruz başımıza gelenleri. Hüdai Tandoğan'dan samimi bir yazı 🤔❓

Mutfakta Sıfır Atık

Mutfakta sıfır atık için bir kaç basit tarifimiz olacak bu hafta. Yemeklerimizde de atıkları engellemek için yapabileceğimiz çok şey var.
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Ağız Tadı, Niyetleri ve Lezzeti Üstüne

Ağız tadı sen ne kıymetlisin. Üstüne ne deyimler, ne sözler söylenmiş. Kimsenin tadı tuzu kaçmasın dileklerimizle, lezzetli bir okuma zamanı.

Timsah Gözyaşı ve Dökenlere Dikkat

Timsah gözyaşı, samimiyetsiz haller. Büyük büyük yükselişler. Biraz mecaz, biraz gerçek haliyle "Timsah Gözyaşı Dökmek" deyimi.

Üç Maymun: “Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum” demedik.

Üç maymun "görmedim, duymadım, bilmiyorum" demeye çalışıyor diye biliyorduk değil mi? Nabza göre şerbet veren hani. Peki ya gerçekler?

Saygı Duruşu

Saygı duruşu. Unuttuğumuz, yok ettiğimiz, önemsizleştirdiğimiz.. Duruş bozukluğu meselesi yüzünden gelmiyor mu bunca sıkıntı başımıza..