Pazar, Ekim 2, 2022
Ana SayfaPaylaşıYorumSöyleşiYorumGüliz YAVUZ, Belki de Sensin!
Önceki İçerikDolmabahçe Sarayı
Sonraki İçerikOrgan Bağışı

Güliz YAVUZ, Belki de Sensin!

Çok sevilesi, çok takdir edilesi, çok marifetli Güliz ile yaptıkları ve hayatı üzerine…


5 dakika


Kendisini bambaşka sebeplerden tanımıştım. Tanıdıkça da çok sevdim, çok takdir ettim.. 

Bu kentin yüzü güzel, özü sözü güzel bir kızından bahsetmek, biraz da kendisiyle sohbet etmek istiyorum.

2017-10

GÜLİZ YAVUZ…

O’nun her bir parmağında bambaşka bir marifet var. Hadi buyrun önce kendisini tanıyalım.

Güliz hoş geldin,

Hem Kızılay, Hem Organ Bağışı ve Nakli,  hem de Lösemili Çocuklar Haftasını yaşadığımız özel bir haftadayız. Biliyorum ki bu konu da çok çaba sarf ediyorsun.

Öncelikle okuyanlarımız ve seni henüz tanımayanlar için kendini biraz anlatır mısın?

1983 İstanbul doğumluyum, İzmit’te büyüdüm ve İzmit’liyim. Ankara Üniversitesi sosyoloji mezunuyum. Üstüne Eskişehir Açık Öğretim Fakültesi Konaklama ve Ağırlama Hizmetleri bölümünden mezun oldum.

  • Yaklaşık 14 yıldır turizm sektöründe çalışıyorum. Farklı illerde turizm sektörünün farklı dallarında çalıştım. 2008 yılından beri İzmit’te otellerde yöneticilik yaptım, şimdi de İzmit merkezde bir otelin yöneticiliğini yapmaya devam ediyorum.
  • Amatörce, yerel gazetelerde ve ulusal platformlarda yazıyorum, puzzle yapmayı ve özellikle tarihi yerler gezmeyi görmeyi seviyorum.
  • Belki de Sensin Derneği’nin Kocaeli temsilcisiyim,
  • İzmit Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesiyim aynı zamanda.
  • Ama yukarıda saydığım bütün rollerden bağımsız en önemlileri bence, 2014 yılından beri organ bağışçısıyım,
  • 2016 yılından beri Türkiye ya da dünyanın herhangi bir yerinde bana ihtiyacı olması durumunda “doku kardeşime” buradayım diyebilmek için kök hücre donör adayıyım.

2016 yılında sosyal platformlarda gönüllü olarak çalışmaya başladım, kan kanseri ve kök hücre nakli gerektiren hastalara destek olmak ve kök hücre bağışçı sayısını arttırmaya yönelik Belki de Sensin Derneği’yle beraber yola çıktım.

Belki de Sensin Derneği; merkezi İstanbul olmak üzere pek çok farklı illerde gönüllüleriyle beraber çalışan kök hücre bağışçı sayısını arttırmaya yönelik, farkındalık çalışmaları yapan bir dernek.  Dernek olarak; Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve Türkök bünyesinde gerçekleştirilen süreçlerde biz ve bizim gibi dernek gönüllüleriyle “farkında donör kazandırma” faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz. Kök hücre bağışçı adayı sayısını arttırmak için gönüllülerimizle elimizden geleni yapıyoruz.

Ben de derneğin Kocaeli temsilcisi olarak, yaptığımız etkinliklere katkı sağlamaya  çalışıyorum. 2016’dan beri Kocaeli’de ki ekibimizle beraber yerel gazete ve radyolarda canlı yayınlarda konunun önemini anlatmaya çalıştık. Yine yerel dergilere verdiğimiz röportajlarla konunun ilimizde de duyurulması konusunda çalışmalar yaptık. Okul firma ve farklı alanlardaki sivil toplum kuruluşlarından gelen davetler üzerine kök hücre farkındalığı konusunda toplu etkinliklerde konuşmacı olarak bulunduk.

En yakın çevremizden başlamak üzere, her girdiğimiz ortamda konunun önemini ve süreçleri bıkmadan usanmadan anlatan bir gönüllü ordusuyuz biz aslında.

“Kök Hücre” denildiği zaman benim aklıma ilk sen geliyorsun. Ben çok büyük bir gururla gidip donör oldum. Korkulacak bir şey olmadığını ve süreci biliyorum. 

“Kök Hücre” denildiği zaman benim aklıma ilk sen geliyorsun. Ben çok büyük bir gururla gidip donör oldum. Korkulacak bir şey olmadığını ve süreci biliyorum. 

Ama maalesef bunu bilmeyen bir çok kişiye, sen neler söylemek istersin? 

Kök Hücre Donör Adaylığı konusunda önyargılar ve bilgi kirliliği çok fazla maalesef. Özellikle sosyal medyada yazılanlar, yapılan hasta kampanyalarındaki çağrılar, bu sürecin sadece ilk adımını, sürecin tamamı gibi yansıtmakta, insanları yanıltmakta. Bizim amacımız, bu yanlış bilgileri ve bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve gönüllü, kararlı, bir hastayla eşleşip asla vazgeçmeyecek donör adayı sayısını arttırmak. Bu korkulacak bir süreç değil, tam tersi aslında bir “şans” bana göre. Belki bir evladın, bir annenin, bir babanın, bir sevgilinin hayatını kurtarmanız mümkün, bir “can”ın yaşamını devam ettirmesine kanınızdaki kök hücrelerle katkıda bulunabilirsiniz. O yüzden tüm süreçleri detaylıca araştırdığınızda göreceksiniz ki, korkulacak hiç bir durum söz konusu değil.

Kaldı ki, hastane odasında canıyla mücadele eden o hastalar sizi bulamaz ama siz  kök hücre donör adayı olarak o hastalara el uzatıp “can” olabilirsiniz.

Peki “Donör ol hayat kurtar?” ya da derneğin adı ile “Belki de sensin” 

Belki de Sensin Derneği 2015 yılında genç bir çift tarafından, kök hücre nakline ihtiyacı olan hastalara destek olmak, bu hastaların seslerini duyurmak, konuyu bütün süreçleriyle doğru bir şekilde anlatmak ve yaymak amacıyla kuruldu. Bir süre sonra farklı şehirlerden kendilerine katılan gönüllülerle beraber ilk başta platform olan bu oluşum geçen sene dernek olarak etkinliklerini sürdürmeye devam ediyor.

Aykut ve Dilara’nın kurmuş olduğu bu oluşumla beraber, pek çok kişi donör adayı oldu, bir çok hastanın bu donörlerle doku uyumu gerçekleşti ve bu hastalar sağlığına kavuştu.

Derneğin adı çok güzel seçilmiş aslında, bir hastaya kök hücre verip ona hayat olacak olan BELKİ DE SENSİN…

Bir gün kendin için veya sevdiklerin için kök hücre nakline ihtiyaç duyacak olan BELKİ DE SENSİN…

Farkında olan, gönüllü olmak isteyen, bir şeyler yapmak isteyen okuyucularımıza tavsiyelerin nedir? 

Öncelikle konuyu  detaylıca doğru kaynaklardan araştırmalarını tavsiye ederim.

Kök hücre donör adayı olmanın belli başları kriterleri var öncelikle;

  • 18-50 yaş aralığında olmak
  • Kronik  veya bulaşıcı bir hastalığı bulunmamak
  • Kızılay kan bağış merkezine gitmek ve 3 tüp kan vermek.

Bu süreç ilk aşama elbette, sonraki süreçte bir hastayla doku uyumunuz olduğunda ikinci aşama başlıyor.

Kanver.org adresinden sonraki süreçlerle ilgili okuyucular detaylı bilgi alabilirler.

Burada önemli olan kök hücre bağışçı adayı için karar verip harekete geçmek, bu gönüllülüğü sonuna kadar sürdürmek ve asla vazgeçmemek.

İletişim bilgileri 

Belki de Sensin Derneği olarak, merak edenler bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirler. Belkidesensin.org tan gönüllülük formunu doldurarak, bulundukları ile göre ekibimiz için gönüllülük faaliyetlerine katılabilirler.

İnternet Sitesi | Facebook | Instagram | Twitter

Peki son olarak senin bize söylemek istediğin, ilave etmek istediğin neler var

Kök hücre bağışı ve organ bağışı gerçekten çok önemli, binlerce insan uygun ilik ya da organ bekliyor. Organ bağışı için uygun şartlarda ölmeniz gerekli, organlarınızın bir başka bedende can bulması için. Ama kök hücre bağışında, yaşarken “biri”nin yaşamasına vesile oluyorsunuz hücrelerinizle, bu hazzı yaşamanız mümkün, birinin çocuğunun, birinin annesinin, birinin babasının “kahramanı” olma şansınız var. Ben buna şans diyorum, çünkü uygun kök hücre arayan hasta kadar, verici için de bir şans bu. Çok ulvi bir görev. Kaldı ki; yarın uygun kök hücreyi biz bir sevdiğimiz için aramak durumunda kalabiliriz, bunun yaşanmış örnekleri de var çevremizde.

Kök hücre donörü olmanız sizin sağlığınızdan ya da hayatınızdan hiç bir şey eksiltmeyecek, kök hücreler vücutta kendini yenileyebilen hücreler, bir kişi defalarca kök hücre bağışında bulunabilir.

Uygun ilik bekleyen hasta ve yakınlarıyla biraz bile empati yapabilirsek eminim ki harekete geçeriz.

Birinin kahramanı olmak gerçekten çok kolay,

Vazgeçmemek üzere Donör olup hayat kurtarın lütfen…


Yarattığın farkındalık için çok teşekkür ederiz. Birikiyorum ailesi olarak mücadelenin destekçisi olacağız.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Bir Dilek Tut

Bir Dilek Tut... Hayati tehlikesi olan hasta çocuklarımızın bir dileğini gerçekleştirerek kahraman olma şansımız olsaydı...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Zeka Vakfı

Zeka Vakfı. TZV. Belki de çok zeki olduğumuzdan kullanmadığımız bu yeteneğimizle ilgili, çok ciddi çalışan bir vakıf olduğunu biliyor muydunuz?

Bora Gencer ile…

Bora Gencer. Babadan oğula, sanatın her dalından aktivizme kadar, her yönüyle bir doğum günü sohbeti. Bir2Yorum da SöyleşiYorum zamanı.