Kokina ile yılbaşı ruhu dedik yazımızın başlığına. Her zaman kırmızı ve yeşil görüntüsüyle herkesi cezbeden bu çiçek yeni yıla girerken özellikle tercih ediliyor. Peki neden dersiniz?

Bahar aylarında masalarınızda yer alan frezyalar, nergisler, sümbülleri anlatmıştım Çiçek Zamanı‘nda. Şimdi de yılbaşı gelmişken onun zamanı. Tanımı, anlamı ve bakımı var bugünkü yazımızda.

Kokina / Ruscus aculeatus

Kokina (2)

Ruscaceae familyasından çalı benzeri çok yıllık bir bitkidir diyor Vikipedi onu anlatırken. Diğer bir adı da Tavşan memesi. Her dem yeşil bir görüntüsü vardır. Aralık ayında ise kırmızı minik meyveleri çıkar ortaya. Onların adı silcan.

Anavatanı Güney Avrupa. İran ve Akdeniz civarında yetişiyor. Türkiye’de de İstanbul’da Belgrad Ormanı’nda karşılaşabilirsiniz onlarla.

Bazı yerlerde aktarlar köklerini ve yapraklarını idrar söktürücü olarak satıyorlarmış. Ama bizim konumuz yılbaşı ile ilişkisi.

Peki adı neden Kokina?

Yunanca’dan geliyor bu isim. Kırmızı anlamına gelen kokinodan geliyor ki bu anlam sanırım o minik silcanlardan dolayı. E zaten yılbaşının rengi de kırmızı değil mi? Rumlardan kalan bir gelenek olduğundan adı da böyle kalmış.

Eski Roma’da da özellikle ambarların tepelerine yerleştirilirmiş. Sanırım bereket getirmesi için.

Aslında bir bitki değil demet!

Evet, aslında gördüğünüz şekliyle bir bitki değil. Yani meyveler top şeklinde durmuyor. Silcanları çalıların üzerinden topluyorlar ve onları bir top halinde birleştiriyorlar. Sonrasında kokinanın yeşil dallarının tepesine kırmızı iplerle bağlıyorlar. Ve böylece sadece ülkemizde değil tüm dünyada yılbaşını simgeleyen demet çıkıyor ortaya.

Toplamak tahmin edersiniz ki oldukça zahmetli. Ormanlık alanlarda, çalıların tepeleri ya da diplerinden topluyorlar. Dikenli yapıları yüzünden kuşlar bile konmazken üzerlerine yılbaşı öncesi onları bin bir zahmetle toplayan insanlar var. Yeri gelmişken onların o yaralı ellerine bir saygı gönderiyorum satırlarım aracılığı ile.

Gelelim kokina çiçeğinin anlamına…

Kimler tarafından bu kadar popüler haline getirdiği tam olarak bilinmiyor. Ama bir şekilde uzun yıllar öncesinden bizlere kadar ulaşmış bu efsane çiçek.

Kokina bereket, şans ve huzur anlamı taşır. O yüzden de özellikle yılbaşı öncesi çok güzel bir hediye haline gelir.

Başka bir rivayet de şöyle. Eğer bu zamanlar aldığınız demetiniz bir sonraki yılbaşına kadar bozulmadan kalırsa bir ev sahibi olacağınızdır. Kimbilir belki gerçektir, olmasa da kırmız yeşil renkleriyle evlerimize kesinlikle mutluluk getirecekler.

Peki nasıl bakalım onlara?

Öncelikle kokina başlı başına bir bitki değil. Yani kesilmiş dallardan ve ucuna toplanıp dikilmiş meyvelerden oluşuyor. Uzun süre yaşatabilmek çok olası değil. Yine de çalı cinsi bir bitki olduğu için diğer demetlere göre daha uzun süre canlılığını devam ettireceği kesin.

Oda sıcaklığında tutun. Sıcağı da soğuğu da çok sevmez.

Arada bir suya koyabilirsiniz ama sadece dallarının kök kısımları suyla temas etmeli. Çok fazla suyu da sevmezler çünkü. Hemen çürüyebilir. Haftada bir gün su içinde bırakarak sulamanız yeterli.

Tabii ki ormanlık alanlarda yetiştiğinizi düşünürseniz çok fazla güneş de sevmezler, direkt güneş alan yerlere de koymayın.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise kırmızı meyveleri zehirli olabilir. O yüzden evlerinde küçük çocuğu ya da evcil hayvanı olanlar daha fazla dikkat etmeli. Yutulması halinde mutlaka sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Kokina (1)
Kokina ile Mutlu Yıllar

Bu yıl bir çiçeğin hayatlarımızda yarattığı hislerle mutlu yıllar diliyorum tüm okuyucularımıza. İnanırsınız inanmazsınız efsanelere. Bu hiç önemli değil. Önemli olan hem sizin evlerinizde hem de sevdiklerinize hediye ettiğinizde onların evlerinde mutluluk yaratan bu çiçeği alın mutlaka. Hem de bu yılbaşı süsleri için emek veren onlarca insanı da unutmamış olalım kokina alarak.

Neşe, mutluluk, huzur, bereket getirsin yeni yıl evlerinize. Ama önce sağlık diliyorum herkese. Bolca sevgi, daha çok empati… Ve kesinlikle farkındalık dolu bir yıl olsun yeni gelen yıllar.

Mutlu yıllar…

#kokina #yılbaşı #kokinaçiçeği


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments