Perşembe, Haziran 30, 2022

Kumrular Gibi

Hiçbir şey yapamadım, Onlara yuva olmaktan başka.


3 dakika


Kumrular

Bu gün hayvanları koruma günü. Söylenecek çok söz var. Ve de anlatılacak bir sürü hikaye. Ama ben onlara “hayvan” derken bile bir garip hissederim kendimi.

Hani demiş ya Fuzuli

“Karıncayı bile incitmem” deme ! Bile’den incinir karınca; Söz söylemek irfan ister, anlamak insan.

Fuzuli

İşte o karıncanın “bile“den incinmesini istememek gibi bende “hayvan” kelimesinden incinmelerini istemiyorum. Onlar ki pek çok insandan daha çok ailesine bağlı, daha dost, daha güzellikler için uğraşıyorlar.. 

Kumrular ‘dan Önce

   2 – 3 yıldır şehrimin yüksek bir tepesinin, yüksek bir binasının yüksek bir katında oturuyorum. Ve apartmanımızın müstakil kedileri ve 2 sokak ötedeki Lale Teyze’nin Karamel ve Garip adındaki köpekleri dışında civarımızda pek bu tür canlılardan kalmadı. 

   Aslında size birkaç yıl önce vefat eden, kadim dostum Kaymak, genç kızlığımın kedisi Ortak, Tavşanım Kartopu, köyümüzün köpeği Thomas gibi efsaneleri ayrı ayrı anlatacağım. Ama bu hikaye sadece kumruların olsun. 

Kumru Ailesi

Kumrular

   Onlar fotoğrafta da gördüğünüz gibi birbirlerini çok seven bir çift.

Hani “Kumrular Gibi” diye bir tabir vardır. Kumruların aşkla birbirine bağlı olup, ölene kadar tek eşli kalması yüzünden çıkmış bu deyim. Ve eşi hayattan ayrılsa bile kendisine yeni bir eş seçmezmiş geride kalan.

Ne güzel bir bağ.

   Geçen sene torunumuz olmadı. Anne baba sürekli bizim balkondaydı ama olmadı. Anne bekledi, baba anneyi doyurdu. Baba çalı çırpı getirdi, anne yuvayı yaptı ama olmadı.

   Sonra bu sene bir mucize oldu. İkisi yaz başında ikisi şimdi, toplamda 4 tane torunumuz sağlıkla doğdu. Onlar iyice büyüyüne kadar baba onları korumaya, anne beslemeye ve ısıtmaya devam etti.

Baba Kumru nöbete devam ediyor

Gözü sürekli üzerlerinde.. Ama bizden korkmuyorlar. Ailemizin parçası oldular. 

Yavrusunu ısıtan anne ve bebek kumru

Dikkatle bakarsanız yavru gözüküyor. Bu arada merak etmeyin, fotoğrafları uzaktan ve onları rahatsız etmeden çekiyorum. 🙂

Büyüyorlar

Şimdilerde anneleri onlara kanat çırpmayı öğretiyor. Yakında yuvadan uçacaklar 

   Belki KUŞ EVLERİ projemizi daha hayata geçirememiş olabilirim. Ama en azından bizimle mutlu olan bir kumru ailemiz olduğu ve gözümüzün önünde keyifle büyüyen torunları görebildiğimiz için çok mutluyum. 


   Bizim yaptığımız, balkonumuza koyduğumuz biraz su, biraz ekmek. En azından uçabilenlere faydamız olsun, onların karınlarının doymasına biraz da olsa sebep olalım diye.. 


   Onların korunmasına ithaf edilmiş bu günde az da olsa ilham olması dileklerimizle…  

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Kukumav Kuşu Gibi…

Kukumav Kuşu Gibi... Deyimlerimize kadar girmiş olan, bu kısa boylu baykuş türü hakkında meğer ne kadar da yanılıyormuşuz.!

Leylek Göçü Başladı

Leylek göçü başladı işte. Baharın geldiği, yazın sıcak günlerinin yaklaştığının habercisi onlar. Uçarken görelim, hep yeni yerler görmek için.

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...

Kuş evi, Sevginin En Mimari Hali

Kuş evi! Sevginin en mimari halleri onlar. Hayvan sevgisinin sanat ve mimari ile bütünleşip yuvaya dönüşmesi, kültürümüzün inceliği, zarafeti