Cumartesi, Haziran 25, 2022

Kurban Bayramı ve Beslenme

Kurban Bayramı ve Beslenme

Kurban Bayramı’nda nasıl beslenmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz? Kurban Bayramı öncesinde ve sonrasında yapmamız gerekenler nelerdir?


7 dakika


Pandemi yüzünden 1 senedir doya doya kutlayamadığımız bayramlarımıza hasret kaldık. Ve yine bir Kurban Bayramı daha geldi çattı. Yılın en çok et ve tatlı tüketilen bayramı desem abartmış sayılmam.
Tabi ki sağlıklı beslenme her zaman uygulamamız gereken bir alışkanlık. Ama bayramlarda ve özel günlerde bazen bazı besinlerde aşırıya kaçabiliyoruz. E Kurban Bayramı da senede bir kere olunca gelsin kavurmalar, baklavalar, börekler..
Ancak özellikle bu dönemde yağ ve karbonhidrat içeriği oldukça yüksek besinlerin artışına bağlı olarak bir takım sağlık problemleri de beraberinde geliyor. Bu yüzden kurban bayramı öncesinde ve sonrasındaki tüketilen besinler oldukça büyük önem taşıyor.
Bunun yanı sıra sağlıklı bir kurban bayramı geçirmek için doğru besin seçiminin yanında, gıda güvenliği, etlerin saklanması, hazırlanması ve pişirme yöntemlerinde de bilinçli olmak gerekiyor.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE NELERE DİKKAT EDELİM?

Bayram sırasında olduğu gibi bayram öncesinde de dikkat etmemiz gereken birçok nokta var. Kurban Bayram boyunca kırmızı et ve sakatat tüketiminin artacağını düşünerek öncesindeki bir hafta boyunca sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermek önemlidir. Sindirimi zorlayacak gluten içeren ağır hamur işi, tatlı, börek vb. besinlerden kaçınılmalıdır.

KURBAN BAYRAMINDA NASIL BESLENELİM?

Sabah kahvaltısını öğlen veya akşam protein ağırlıklı besleneceğimizi düşünerek daha hafif ve fresh besinlerle geçirebiliriz. Kızartmalar, yağlı peynirler, sucuk, salam, omlet gibi ağır besinlerden uzak durulmalıdır. Kurban eti kesimden sonra yenmeden önce sindiriminin daha kolay olması için mutlaka 18-24 saat dinlendirilmelidir. Eti pişirirken ekstra yağ eklemeden kendi yağıyla pişirilmelidir.

Et tüketeceğimiz öğünde mutlaka tabağımızda süt grubu, sebze grubu, tahıl grubu vb. gibi tüm besin gruplarına yer vermeliyiz. Özellikle etteki demir emiliminin arttırılması için yanında mutlaka C vitamini içeren besinler bulunsun (limon, biber vb.). Ayrıca besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş yenilmelidir.

Özellikle bu günlerde tüketeceğimiz tatlıların şerbetli ve ağır tatlılar olmaması, daha hafif sütlü tatlılara yer verilmesi bağırsak ve kalp sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca her gün tatlı tüketilmemelidir.

Her zaman olduğu gibi bu dönemde de su tüketimimize dikkat etmek önemlidir. Günlük en az 8-10 bardak su içmeliyiz. Ayrıca yemekten 1-2 saat sonrasında yapacağımız yürüyüş de bize bu dönemde sindirim açısından ayrıca katkı sağlayacaktır.

KURBAN BAYRAMI SONRASI NELERE DİKKAT EDELİM?

Bayram sonrası en çok dikkat edeceğimiz konu kurban etinin saklanması. Etleri bölüm bölüm ve küçük parçalar halinde ayırmalı, dondurucuda -18 derecede saklamalıyız. Daha sonrasında ihtiyacımıza göre çıkarıp tüketmeliyiz.

Beslenme açısından bayram sonrası en az 3-4 gün sakin, hafif beslenilmelidir. Özellikle sebze yemeği ya da salata gibi besinler tüketilebilir. Su alımına bu dönemde de dikkat edilmeli ve bol bol yürüyüş yapılmalıdır.

Özellikle risk grubunda olanlar (kolesterol, kalp ve diyabet hastaları) dikkat! Bu dönemde tükettikleri et ve tatlı miktarına özellikle dikkat etmelidir. Aşırıya kaçmamalıdır. Kolesterolü yüksek veya kalp hastalığı riski taşıyan bireyler haşlanmış et tercih edebilir. Aşırı miktarlarda tüketilen ve uygun koşullarda pişirilmemiş etler tansiyon ve şekerin yükselmesine neden olur. Yemeklere ekstra tuz eklemeden tüketmek doğru olur. Sakatatlar çok yağlı olduğundan riskli gruptaki bireyler sakatat tüketimini sınırlandırması önemlidir.

Son olarak et yemekleri için değişik bir lezzet arıyorsanız İlknur Şef’in Kaçamak Yapalım yazısındaki “Mamaliga/Kaçamak” tarifi tam size göre. Şimdiden afiyet olsun.

Ve herkese sağlıklı, huzurlu bayramlar..

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Beslenme ve diyet uzmanı. Eskimeyen Voleybolcu. Film ve seyahat aşığı.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Beslenme ve diyet uzmanı. Eskimeyen Voleybolcu. Film ve seyahat aşığı.

İlgili Yazılar

Vicdansız doktorlar emi?

Doktorlar... Kolay kolay yetişmeyen, gününün hiç bir saati mesleğini bırakamayan, kıymetli! insanlar. Peki gerçekten vicdansızlar mı?

Hormonlar ve Mutluluk

Hormonlar ve mutluluk... Bahar da geldi içimiz kıpır kıpır... Bugün gündemimizde bu ikili arasındaki ilişki var

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Yaşlanmak ve Yaşamak

Yaşlanmak ve yaşamak. Kelimeler benzese de anlamları ne kadar farklı. Nasıl bir yaşlı olduğumuza yaşadıklarımız karar versin mi? Nalan Ağdaş yazdı.