Limon ağacı yetiştirmek istediğiniz oldu mu hiç? Ya da limon çiçeği ile hiç yakından tanıştınız mı? Gözlere şenlik ruha şifacı olur kendisi.


5 dakika


En büyük isteklerimden birisi de evde zeytin ve limon ağacımın olmasıydı. Bahar başında ikisine de kavuştum. Zeytine sözüm olsun ama, bu yazı limon çiçeği ile beni çok heyecanlandıran o zarif güzelin olsun.

Deli Kızın Çeyizine Limon Ağacı

Aslında bilenler bilir, evimiz hatıraları olan objelerle dolu, karakteri her geçen gün oturan bir hale doğru eviriliyor. “büyüdüğünde müze ev olacak” ?

Bunun en hızlı gelişen örneği ise, en fazla vakit geçirdiğimiz yer olan balkonumuz. Soğuk olmayan tüm zamanları geçirdiğimiz yer olarak, hepimizin keyifle vakit geçireceği, bizi çok mutlu eden, sofraların kurulup misafirlerin ağırlandığı yer balkonumuz. Keyif, huzur, mutluluk veren.

Deli kızın çeyizi demesek de, son derece “enerjisi yüksek” olan bir yer olarak tarif edilebilir. Ne olmuş canım, canlılara olduğu kadar objelere de yer veriyorsam. Hepsi o sofranın ayrı birer tadı, tuzu. (Kendime not; o, balkon konuşması yazısının konusu olsun ?)

Geçen sene bizi sekiz defa mutlu eden kumrularımız bu sene tembel çıktı. (Kumrular Gibi) Saksıda tarım hareketinden dereotu, maydanoz ve nane hasadı yaptık. Domates ve kabak fidesi getirmiş arkadaşlarıma hemen duyurayım, onlarda balkonda en güzel yerini aldı. ??? (Hani ilgilenen arkadaşlar olursa diye söylüyorum; Fasulye olur, biber, mısır olur her türlü fide, itina ile büyütülür. ??)

Ama şu sıralar gözdemiz limon ağacı.

Limon çiçeği, limon ağacı

Daha doğrusu biz ağaç olması için çok hevesleniyoruz. Ancak, şimdilerde kendisine limon çiçeği desek daha doğru olur.

Gerçekten Limon Çiçeği Melisa mı?

İnternetin engin denizinde limon çiçeğinin melisa olduğu ile ilgili rivayetler dolaşıyor. Ve kopyala-yapıştır bilgi aktarımını çok sevdiğimiz içinde, bir yanlış bilgi tüm kaynaklara zarar veriyor. Bizim şahane kokusu, baharın müjdecisi, göze renk, ruha şifa veren limon ağacımıza geçmeden, önce limon ve melisa otlarını temizlemek daha güzel olacak.

İlk yaptığım araştırmada, limon çiçeğinin melisa olduğu, ve ondan da parfüm ve kolonya yapıldığı gibi bir sonuç çıktı karşıma. Meğerse melisanın adı limon otuymuş ve parfüm yapılan çeşidiyle de hiç alakası yokmuş.

Limon Otu Melisa

Melissa, Oğul otu, Limon Otu, Melisa

Yaptığınız aramada, limon çiçeği olarak karşınıza bu arkadaş çıkabilir. Ancak yanlıştır. Kendisi nane familyasından, oğulotu çeşitlerindendir. Verdiği hafif limon tadı nedeniyle bu adı alır. Aromatik yağlar ve çay tüketiminde ağırlıklı olarak kullanıldığı söylenmektedir. 1


Melisa, Parfüm Çiçeği, Kolonya Çiçeği

Melisa Parfüm Çiçeği, Kolonya Çiçeği, Cestrum nocturnum
Melisa Parfüm Çiçeği, Kolonya Çiçeği, Cestrum nocturnum

Özellikle geceleri çok yoğun koku veren bir tür çalı bitkisiymiş kendisi. Boylarının 4 metreye kadar ulaştığı da oluyormuş. Gündüzleri koku vermeyen, güneş battıktan sonra başlayıp gece yarısına kadar kokusunun şiddetini arttıran bu bitki, bahardan kışa kadar çiçek vermesiyle de popülermiş. Kokusunun bu denli keskin, çiçeğinin bu denli uzun ömürlü olması nedeniyle de, bir adı da kolonya çiçeği olarak bilinmiş. 1, 2


Lemongrass, Limonotu

Limonotu, Lemongrass
Limonotu, Lemongrass

Limonotu, limon çalısı gibi bir sürü kuzeni var bu bitkininde. Bize uzak doğudan geliyor.

Kurutulmuş hali baharat olarak kullanıldığı gibi; aromatik bir kokusu olduğundan sağlıktan, kozmetiğe kadar her türlü alanda kullanılıyormuş 1, 2

Yani bu üç bitkinin, tadı, adı ya da kokusu bir şekilde limon ihtiva etse de, bizim o evlere şenlik limon çiçeğimiz değil.

Limon çiçeği, limon ağacı

O çiçek açmasıyla baharı müjdeleyen, o hasadın habercisi, tazeliğin ve şifanın habercisi…

Hem duru bir güzellik, hem mis gibi koku. Üstelik yaprakları o kadar güzel bir yeşil ki; * sarıyı ve yeşili öylesine güzel harmanlamış ki, gerçekten tazelik hissediyorsunuz. Keşke o gerçek renklerini size aktarabilecek bir imkanım olsaydı.

Dikkat! Limon Ağacı, yediveren olabilir

İlk bir kaç sene meyve vermemesi normalmiş. Ama başladığında ise yılda altıdan ona kadar meyve verdiği oluyormuş. Rüzgardan korunup ılıman iklim sağlanırsa, bahar gelmeye başladığı gibi o hoş kokulu çiçeklerini açmaya başlar ve bembeyaz renkleriyle yıl boyunca göze ve gönle ferahlık verirmiş. Şartlarını yerine getirmeyi başarabilirseniz, bu meyve ve çiçeklenme tüm yılı kaplayacağından; tarımda bunun adına yediveren denilirmiş.

Sonsuzluğun Sembolü Limon Ağacı ve Altın Elma.

Bu kadar özenip bezedikten sonra, bir de mitolojik bir hikaye anlatmadan mı bitecek şimdi. Yok tabi ki de değil. Aslında mitolojide limona altın elma deniliyormuş. Hatta ve hatta ölümsüzlüğü sağladığına bile inanılıyormuş. O kadar kıymetliymiş ki, Herkül gök kubbeyi bile sırtına almış, onu alabilmek için!

Ben anlatanların anlatıcısıyım. 🙂

Hikayenin tamamına AİMSAD dergisinin bu makalesinde okuyabilirsiniz.

Sözün Sonu

Hayat bu kadar zor ve zahmetliyken minicik dokunuşlarla hayatı güzelleştirmeye çabalamak belki. Canlı bir varlıkla iletişim halinde olmak, size verdiği güzelliği, şifayı, kokuyu hissetmek. E “deli kızın çeyizi” balkonunu da süslemek var bir yerde. ????

Üretebilmeyi saksıda bile olsa denemek çok keyifli. Bu yazıda doğanın dostluğunu görmenin sevinci kadar, az da olsa kıymete şükür yazısı oldu.

Dilerim çiçekleriniz ağaç olsun. Sizin de çeyiziniz tıpkı deli kızın çeyizi gibi çok renkli, yeşilleriniz şifa, zeytininiz, limonunuz bol, sohbetiniz, keyfiniz daim olsun. ???


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments