Salı, Ekim 4, 2022
Önceki İçerikSarıkamış Derin Bir Sızı
Sonraki İçerikManyak

Limonlu Çay

Limonlu Çay. Dumanı üstünde, sıcacık. Soğuk algınlığına, yorgunluğa ya da şımartılmaya ihtiyaç duyduğunuz her an orada.


5 dakika


İnce Bir Dilim Limon Şifası


Sanırım 12 13 yaşından bu yana çayı şekersiz içiyorum. Ve o klişe söze bende katılıyorum. “Bir alışsan şekersiz içmeye, çayın gerçek tadını alırsın. Şekerle çayın tadı bozuluyor ayol, en fazla 1 hafta. Olmadı bak içine bir dilim limon at. Daha kolay olur. Hem sağlıklı da!”

Türk Kahvesi ve Çay

Türk Kahvesi mühim meseledir. Ritüel gerektirir. Tek başına olmaktan ziyade karşısındaki insan ve muhabbetiyle içilince hatırı vardır. Yanına lokum ister, şekersizse şerbet ister, taze çekilmiş, buram buram dertlere deva, sohbete vesiledir Türk Kahvesi. İncelikli meseledir.

Peki ya çay? Çay daha basit, daha çok, daha geneldir. Tek başına içebilirsin mesela. Kahvaltıda içersin; kuru kuru bir şeyler yenmez olur. Buluşacağın arkadaşın gelmemiştir.  “bir arkadaşı bekliyorum, gelsin öyle sipariş veririz ” olur. Misafirliğe gidersin, gitmezsin, kitap okursun, sohbet edersin. Velhasıl özel bir bahane istemez.

Limon

Hastalığa, ustalığa, çaya çorbaya limooooon” diye bağıra bağıra satardı pazarcı amcalar benim küçüklüğümde. Sesleri yükseldikçe elindeki limonu hızlıca keser ve sularını sıkar, daha doğrusu fışkırtarak çevreye saçardı. Şifa saçıyormuş gibi. Evrenin sırrını çözmüş gibi. 

Çayın Faydaları

Bilim insanları her geçen gün yeni bir faydasını açıklıyor çayın. En son zayıflamaya yardımcıydı. Bir de zihin açıcı özelliği sebebiyle sınava girecek çocuklara öneriyorlardı

Ya Limon

Hastaysan bal, karabiber ve zencefille. Hararetliysen maden suyunun içine. Sivilceliysen yüzüne 🙂 Unutmadan kabuğundan bir çimdik de kekinizin içine ?

Limonlu Çay Özel Önem Gerektirir.

Ananem çayın içine damlatma yöntemiyle tatlandırmayı sevse de; ben incecik bir dilimi, fincanımın içinde daha lezzetli bulurum. Kabuğunun rayihasını severim. Fincan dediğime de bakmayın. İllaki beli ince, özü narin olmalı. 

Öyle günde 2-3 demlik bitirince bardakların yerini fincanlar, yerine göre kupalar alıyor. Gün bitmeye doyuyor da, bendeniz çaya doymuyor. 

Unutmamak Lazım

Salataların baş tacı olabiliyorsa, neden çayımızın aromasının içinde olmasın. Hekimler de söylüyor üstelik; demir emiliminin daha sağlıklı falan filan. 🙂

Limonlu Çay ile

Kendinizi ödüllendirin. Bu gün içtiğiniz bir bardak çayınız limonlu olsun.

Minicik bir dilim. Şifanız olsun. Sarının rengi güneşin enerjisini taşısın size, kabuğunun lezzeti şifanız, tadının ekşisi kötülükleri silip süpüren ağzınızın tadı.

Çay içenleriniz bol olsun.

Afiyet olsun.


Önerilen Yazı

Çay Kahve / Pandemi

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Malatya Kayısı Festivali

Dünya kayısı başkenti Malatya; Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehri... Malatya Kayısı Festivali ise uluslararası ve geleneksel bir organizasyon.

Aytekin Erdoğan Bir İmza Şefi

Aytekin Erdoğan bir lezzet ustası. Avrupa'da restoranları olan Türk şef. Kitabı, ödülleri ve gündemi üzerine "SöyleşiYorum" konuğumuz.

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.