Limonlu Çay

3
231
Limonlu Çay
Limonlu Çay

Limonlu Çay. Dumanı üstünde, sıcacık. Soğuk algınlığına, yorgunluğa ya da şımartılmaya ihtiyaç duyduğunuz her an orada.


2 dakika


İnce Bir Dilim Limon Şifası


Sanırım 12 13 yaşından bu yana çayı şekersiz içiyorum. Ve o klişe söze bende katılıyorum. “Bir alışsan şekersiz içmeye, çayın gerçek tadını alırsın. Şekerle çayın tadı bozuluyor ayol, en fazla 1 hafta. Olmadı bak içine bir dilim limon at. Daha kolay olur. Hem sağlıklı da!”

Türk Kahvesi ve Çay

Türk Kahvesi mühim meseledir. Ritüel gerektirir. Tek başına olmaktan ziyade karşısındaki insan ve muhabbetiyle içilince hatırı vardır. Yanına lokum ister, şekersizse şerbet ister, taze çekilmiş, buram buram dertlere deva, sohbete vesiledir Türk Kahvesi. İncelikli meseledir.

Peki ya çay? Çay daha basit, daha çok, daha geneldir. Tek başına içebilirsin mesela. Kahvaltıda içersin; kuru kuru bir şeyler yenmez olur. Buluşacağın arkadaşın gelmemiştir.  “bir arkadaşı bekliyorum, gelsin öyle sipariş veririz ” olur. Misafirliğe gidersin, gitmezsin, kitap okursun, sohbet edersin. Velhasıl özel bir bahane istemez.

Limon

Hastalığa, ustalığa, çaya çorbaya limooooon” diye bağıra bağıra satardı pazarcı amcalar benim küçüklüğümde. Sesleri yükseldikçe elindeki limonu hızlıca keser ve sularını sıkar, daha doğrusu fışkırtarak çevreye saçardı. Şifa saçıyormuş gibi. Evrenin sırrını çözmüş gibi. 

Çayın Faydaları

Bilim insanları her geçen gün yeni bir faydasını açıklıyor çayın. En son zayıflamaya yardımcıydı. Bir de zihin açıcı özelliği sebebiyle sınava girecek çocuklara öneriyorlardı

Ya Limon

Hastaysan bal, karabiber ve zencefille. Hararetliysen maden suyunun içine. Sivilceliysen yüzüne 🙂 Unutmadan kabuğundan bir çimdik de kekinizin içine ?

Limonlu Çay Özel Önem Gerektirir.

Ananem çayın içine damlatma yöntemiyle tatlandırmayı sevse de; ben incecik bir dilimi, fincanımın içinde daha lezzetli bulurum. Kabuğunun rayihasını severim. Fincan dediğime de bakmayın. İllaki beli ince, özü narin olmalı. 

Öyle günde 2-3 demlik bitirince bardakların yerini fincanlar, yerine göre kupalar alıyor. Gün bitmeye doyuyor da, bendeniz çaya doymuyor. 

Unutmamak Lazım

Salataların baş tacı olabiliyorsa, neden çayımızın aromasının içinde olmasın. Hekimler de söylüyor üstelik; demir emiliminin daha sağlıklı falan filan. 🙂

Limonlu Çay ile

Kendinizi ödüllendirin. Bu gün içtiğiniz bir bardak çayınız limonlu olsun.

Minicik bir dilim. Şifanız olsun. Sarının rengi güneşin enerjisini taşısın size, kabuğunun lezzeti şifanız, tadının ekşisi kötülükleri silip süpüren ağzınızın tadı.

Çay içenleriniz bol olsun.

Afiyet olsun.


Önerilen Yazı

Çay Kahve / Pandemi

Facebook Yorumları

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz