Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaÖğreniYorumMaaveerar Naal Ulusal Yas Günü
Önceki İçerikElmalı Kış Pastası
Sonraki İçerik“Ah” ve Gonca Ataç

Maaveerar Naal Ulusal Yas Günü

Maaveerar Naal Ulusal Yas Günü. Tamil Eelam Özgürlük Mücadelesi. Tamil Halkının üç gün sürecek yas zamanı başladı. Ateş çiçekleri zamanı.


8 dakika


Tamil Eelam Özgürlük Mücadelesi
“Maveerar Naal Ulusal Yas Günü”

"Sen can verdin diye, yaşamaya devam ediyoruz...
Bedenlerin düştüğü için, 
Dik duruyoruz...
Bugün...
Biz...
Sadece şiirler söylüyoruz,
Sen... 
Sen oldun. 
Şarkının kendisi...
Ne zaman hayallerin, 
Halkının özgürlüğü için düşlerin,
Kalıcı bir gerçek olacak...
Zamanı gelecek..."
Toprağımızın Çocukları 
(Swarnan'dan bir şiir)


Tamil Halkı, 3 Gün Sürecek Yas Alevini Bugün Yakıyor

Tamil halkının haklı özgürlük mücadelesi ve bu çığlığın önderliğini yapan Ealem Kurtuluş Kaplanları Örgütünün (LTTE: Liberation Tigers of Tamil Eelam, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları veya Tamil Kaplanları Sri Lanka’da Tamil etnik grubunun yaşadığı bölgenin bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı örgüt. Mayıs 1976’da kurulmasından itibaren Sri Lanka’nın kuzeybatısında bağımsız bir devlet kurmak için hükümete karşı kanlı bir mücadele yürüttü) Sessiz ama tutkulu üyeleri bugün kayıpları ardından Yas Alevini tekrar yakacaklar. Gözyaşları dökülürken meşaleler kaldırılacak, mumlarla kaybettikleri ruhların yolları aydınlatılacak. Bu yas gününe adanan Ateş lâlesi çiçeği (Gloriosa superba) ile her taraf bezenecek.

Yüz binlerce Tamil vatandaşı, Sri Lanka Devletinin insanlık dışı uygulamaları ve insan haklarını tümden yok saymaları sonucunda: vatanlarından zorla sürülmüş, göç ettirilmiş ya da katliamlardan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda bırakılmışlardır. Şu Anda Avrupa ülkeleri ve Kanada başta olmak üzere, hemen hemen dünyanın her yerinde sürgün hayatı yaşamaya zorlanmışlardır

Ulusal Yas; Maaveerar Naal (Kahramanlar Günü)

 1989’da Tamil İlam Kurtuluş Kaplanları örgütünün kurucu lideri Velupillai Pirapaharan ve altı yüz LTTE kadrosu, ilk savaşçı Teğmen Shankar’ın öldüğü 27 Kasım gününü ulusal yas (Maaveerar Naal) ilan etti. Tamil halkının kurtuluşu için o zamana kadar hayatlarını ortaya koyan 1307 şehidi saygıyla anmak için bugün ortak acının dile geldiği bir gün oldu.

27 Kasım 1989 tarihi Tamil halkının ilk kez Kahramanlar Günü’nü andığı gün oldu. Haklarını savunma, baskılara direnme ve özgürlüklerini elde etme çabaları, onları devletleri gözünde terör örgütü olarak anılmalarına neden oldu. Halka uyguladıkları katliamların tüm dünyanın önünde yapıldığı yıllarda hiçbir yasa hiçbir kural tanınmadı ve kendi halkına zulüm devam etti. 

Şimdiye kadar 1.307 LTTE savaşçısı, Tamil Eelam kurtuluş mücadelesinin ilerlemesi ve dünyanın dikkatini buna çekmek için hayatlarını feda etti. Bu savaşçıların her birinin ölümü, Tamil Eelam kurtuluş mücadelesinin hikâyesinde kahramanca bölümler oluşturdu. 

LTTE savaşçıları farklı koşullarda öldüler; savaş alanında, yakalanmamak için siyanür alarak, düşman tarafından öldürülerek, bir hainin eliyle öldürülerek, tedavi başarısız olduğunda savaş yaralanmalarına yenilerek. Tüm bu yollarla bu savaşçılar, Tamil Eelam ideali ve Tamil halkı için hayatlarını ortaya koydular.

Maaveerar Naal adı verilen bu kahramanlar gününde hayatını kaybeden savaşçıların fotoğrafları bir kaide üzerine yerleştirilir. Ayaklarına çiçekler serpilir ve ana alev meşalesinin Velupillai Prabhakaran  (Sri Lanka’nın doğusundaki Tamil halkına mensup, Tamil İlam Kurtuluş Kaplanları örgütünün kurucu lideri.) tarafından yakılmasının ardından Hindistan cevizi kandilleri yakılır. Böylece anma törenleri başlar. “Eekai Sudar Ettal” olarak adlandırılan ayin tören, şimdi ayrıntılı bir ritüele dönüşen şeyin sade bir başlangıcı oldu.

Lider Pirapahran’ın, ilk törenin çıkış nedenlerini açıklamak amacıyla yaptığı kısa konuşma çok etkiliydi;


Bugün mücadelemizde önemli bir gün. Bugün, kutsal hedefimiz Tamil Eelam’a ulaşmak için hayatlarını feda eden 1307 savaşçıyı anmak için Kahramanlar Günü’nü başlattık. Biliyorsunuz ki dünyadaki birçok ülke özgürlük savaşçılarını anarak onurlandırıyor. Biz de bir anma günü ilan etmeye karar verdik. Biz de bugün şehitliğe eren ilk kahramanın ölüm yıl dönümü bunu gerçekleştirdik.

Halkımız sadece yüksek mevkilerde oturanları, rahat hayat yaşayanları hatırlamaya alışıktır. Liderlere özel muamele yapılmaması gerektiğine karar verdik. Bu kutsal mücadelede canını feda eden tüm savaşçıları eşit görüyoruz. Aynı gün mücadele için canlarını feda edenleri anarak, mücadelenin başarılarının kredisini her savaşçıya emanet edebileceğiz. Aksi takdirde, zaman geçtikçe, kredi sadece birkaç kişiye verilecek ve diğerlerinin fedakârlıkları ihmal edilecek ve görmezden gelinecektir. Kahramanlara, bilge erkeklere ve bilge kadınlara saygı göstermeyen herhangi bir ulus, barbarlar ulusu olacaktır. Milletimiz, kadınlara diğerlerinden daha çok saygı gösterir. Ama kahramanlara aynı saygıyı göstermedi. Bugün biz bir değişim başlattık.Şimdiye kadar kahramanlara saygı göstermedik. Bugün bunu değiştiriyoruz. Bugün onlara saygı duruşunda bulunmak için bir gün ayırdık. Milletimiz dünyada başını dik tutabiliyorsa 1307 kahramanın canını feda etmesindendir. Hayatlarını düşünmeden savaştıkları için dünyanın saygısını kazandık. Bugünden itibaren Maveerar Naal’ı her yıl hayatımızda önemli bir gün olarak gözlemleyelim.

Maaveerar Naal Perurai: Gelenekten Törene

Bu doğaçlama konuşma, “Kahramanlar Günü Konuşması” anlamına gelen “Maaveerar Naal Perurai” geleneğini doğurdu.

Her yıl Maveerar törenleri ile bağlantılı faaliyetler Kasım ayının başında başlar.

  • Köy ve ilçe düzeyinde edebiyat, kültür ve spor yarışmaları düzenlenmektedir.
  • Maaveerar Kudumbamgal” olarak bilinen kahramanların ailelerine bu etkinliklerde önemli yer verilir.
  • Maaveerar Thuyilum Illamgal” (Kahramanların sonsuz uykuda olduğu evler) olarak bilinen mezarlıklar temizlenir, boyanır ve son gün töreni için hazırlanır.
  • Ana merkez törene Pirapahran katılır ve diğer yerlerde bölge liderleri ayinleri yönetir.
  • Maaveerar üyeleri, Hindu veya Hristiyan olmasına bağlı olarak çiçek tepsileri ve küçük toprak Hindistan cevizi kandilleri veya mumlarla bir sırada dururlar.
  • Ana alev ateşini yakmak için meşale, LTTE kadroları tarafından getirilir ve liderlerine teslim edilir.
  • Ölüm Alevi, Shankar’ın öldüğü saat olan 18:04’te yakılır.
  • Daha sonra aile fertleri yanlarında getirdikleri kandilleri ya da mumları yakarlar ve onları ölen akrabalarının mezarlarının dibine bırakırlar.

27 Kasım’da lambaları yakma eylemi, Sri Lanka’nın kuzeyindeki birçok Tamil halkının yas tutmayı tercih ettiği bir araçtır. Bu, Kaplanlardan önce gelen bir gelenektir. Kökleri Hindu mitolojisinde ve Murugan‘ın (Tamil halkının tanrısı) oluşumunu anan ve kabaca ve çoğu zaman tam olarak bu tarihlere denk gelen Karthiaai Vilakkeedu Festivalinde bulunur. Bazıları bunun, Sri Lanka’nın kuzey ve doğusundaki 30 yılı aşkın sürekli kültürel uygulamayla birleştiğinde, Maaveerar Naal’ın anlamı yalnızca Kaplanlar tarafından iddia edilemeyen ve gerçekte çok daha geniş bir anlam taşıyan bir anma olduğu anlamına geldiğini iddia edebilir.

Sözün Sonu

Ölüler için yas tutmak, kederli kişi hangi biçimde isterse, iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır. Tamil kültüründe hafızada tutma öncelikle bu ritüel yoluyla yapılır ve Maaveerar Naal şüphesiz en yaygın olarak gözlemlenen gelenektir.

Unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki Sri Lanka ancak insanların ölüleri için uygun gördükleri şekilde, misilleme korkusu olmadan, yas tutmalarına izin verilirse iyileşebilir ve uzlaşabilirler.

Bütün halklar savaşlarında ölenleri hatırlar, onurlandırır ve yas tutar. İngiltere, Kanada, Avustralya ve Güney Afrika gibi İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ile Fransa ve Belçika gibi bazı Avrupa ülkeleri için 11 Kasım Anma Günü buna örnektir.

Eminim Tamil halkı savaşı yüceltmeye çalışmıyor. Çünkü savaşın beraberinde getirdiği acı ve ıstırabı çok iyi biliyorlar. Savaş kahramanlarını da yüceltmeye de çalışmıyorlar. Ama onlar savaşın ölüm yüzünü hatırlamaya, onurlandırmaya ve yas tutmaya çalışıyorlar. Minnetle, alçakgönüllülükle onurlandırarak ve kalplerindeki derinliklerinde yas tutarak. Ve aynı zamanda, kardeşlerinin, uğrunda canlarını verdiği adalet ve özgürlük davasına kendilerini yeniden adamaya çalışarak… Ölenlerin boş yere ölmediklerini dünyaya haykırarak.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Dilek ALP
Dilek ALPhttps://dilekpercin.blogspot.com/
”BAŞLAMAK” kelimesi altında aklınıza gelecek ne varsa hepsinin vücut bulmuş hali... Ekmekçi bir mimar ve anne...

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
Dilek ALP
Dilek ALPhttps://dilekpercin.blogspot.com/
”BAŞLAMAK” kelimesi altında aklınıza gelecek ne varsa hepsinin vücut bulmuş hali... Ekmekçi bir mimar ve anne...

İlgili Yazılar

Çabalamak Kavramı

Çabalamak kavramı her şeyde olduğu gibi Kendini Bilme çalışmasında da çok önemli bir kavram. Çabalamalı mı çabalamamalı mı? | Cüneyt Gültakın

Kendini Gözlemleme ile Başlar Yolculuk.

Kendini gözlemleme ile başlar yolculuk. Önce kendine iyi bak! Öylesine söylenmiş bir cümle değil. Ne kadar iyi bakarsan yol o kadar iyi olur.

Merak, Duyguların En Çocuk Hali

Merak; duyguların en çocuk hali. Kabul etsek de, etmesek de öğrenmenin ilk adımı bu duygu. Peki biz hak ettiği değeri veriyor muyuz?

Uzay ve Dünya Dışı Yaşam

Uzay, uzaylılar insanoğlunun en büyük merakı yüzyıllardır. James Webb teleskobu ile dünya dışı yaşam konusundaki merakımız biraz giderilecek.