Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaÖğreniYorumYemek KültürüMalatya Kayısı Festivali
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Malatya Kayısı Festivali

Malatya Kayısı Festivali

Dünya kayısı başkenti Malatya; Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri… Malatya Kayısı Festivali ise uluslararası ve geleneksel bir organizasyon.


4 dakika


Malatya Malatya Bulunmaz Eşin.

İnsanı alçakgönüllü ve özverili, çalışkan Malatya’yı konuk ediyoruz sayfalarımıza bugün. Üstelik artık yarım asıra ulaşmış gelenekselliği öne çıkan, Uluslararası Kayısı Festivali ile.

Malatya Ve Kayısı (1)

Kayısı diyarı Malatya.

Dünyanın kuru kayısı talebinin %80’ni karşılayan verimli topraklar.

Geçmişi Hititlere, adı yine Hititlerden “bal ülkesi” manasına gelen; lezzeti, bereketi yüzyıllar öncesinden kanıtlanmış güzel diyar.

Uluslararası Malatya Kayısı Festivali

İlk şenlik 1973 yılında başlamış kayısı için.

Malatya Kayısı Festivali için...

Aslında 1950 yıllarından itibaren, şehrin lokomotif ürünü olan Malatya Kayısısının marka değeri için uzun uğraşlar verilmiş. Hatta 1965 yılında planlanan ilk şölen için; ilk mahsulün törenle satışa çıkması ve kayısı kralı yarışması bile programa dahil edilmiş. Ancak maddi imkansızlıklar sebebiyle hayata geçirilememiş.

1973 yılına gelindiğinde, hele ki Cumhuriyet’imizin 50. kuruluş yıldönümünün de denk gelmesi festivalin hayata geçmesi için çok özel bir başlangıç olmuş. (Görsel)

Sarısı, Gün Kurusu, Çekirdeği ve Tazecik Haliyle Kayısı…

Boşu boşuna güneşin altın yumurtası dememişler hakkında. Zararı neredeyse yok denecek kadar azken, faydaları saymakla bitmiyor kayısının. (Zararı demişken, aşırı tüketimi sonucu normalden fazla çalışabilecek sindirim ve boşaltım sisteminden bahsetmiş uzmanlar.)

Malatya Ve Kayısı

Sindirim sisteminden cilde, aftlardan göz sağlığına kadar saymakla bitirilmiyor hünerleri. Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve alfabedeki her harfin vitaminini kendi küçük, lezzeti büyük varlığında toplamış kayısı.

kuru kayısı

Ve kuru kayısı.

İki farklı hali var kurutulmuşun şeklinin. Daha koyu renkli olan Gün Kurusu, dalında tamamen olgunlaştıktan sonra toplanıp kurutuluyor. Bu sebepten daha sert ve olgunlaşma sürecini tamamlamamış sarı kayısı daha mayhoş, gün kurusu daha tatlı. Tercih tamamen sizin damak zevkinize kalmış yani.

Üstelik kayısı çekirdeği de yavaş yavaş ünlenen başka bir güzellik.

Bu arada, kayısı hoşafı ya da reçelini illaki denemişsinizdir. Ama Malatya’da bir dost kapınız varsa kayısı pestillerini de denemenizi özellikle tavsiye ederim.

Son Olarak, Malatya Kayısı Festivalinde Kültür Sanat Etkinlikleri

Festivaller şüphesiz, her bölgenin turizm ve ticaret itibarına olumlu katkılar sağlar. Aynı zamanda kentin değerlerinin markalaşma süreci için çok önemli değerleridir.

Dilerim tarihin tozlu sayfalarında kalmış, tarım, mahsul ve toprak ile alakalı unutulmaya yüz tutmuş nice festivallerimiz geri gelsin. Kültürümüzün ulusal ve uluslararası tanıtımında çok önemli bir değer olduğunu yürekten inanarak kabul ediyor ve destekliyoruz.

Kayısı Festivali kapsamında güzel Malatyamızın organize ettiği pek çok etkinlikten de hızlıca bahsederek yazımı noktalamış olayım.

 • Mesela herkesin davetli olduğu kortej yürüyüşü. Herkesin kol kola büyük bir gururla yan yana yürüyeceği an… Birliğin, birlikte bir şenlik yapmanın, dayanışmanın en güzel örneği bence. Toplumsal bir fayda altında bir arada toplanmanın…
 • Her ilçenin, her köyün yemekleri, değerleri, kıymetlerinin sergilenmesi… (Kültür, gastronomi, tadım şenlikleri desek daha doğru olacak :))
 • Boyama, el emeği, fotoğraf sergileri, paneller
 • Çocuklara ve kadınlara yönelik yarışmalar. Hatta öykü yarışması ve de hatta en iyi kayısının seçilip ödüllendirildiği yarışma…
 • Sporun pek çok alanında gerçekleşecek turnuvalar (atletizm, güreş, kick boks, atlı cirit, voleybol, futbol, bisiklet, okçuluk…)
 • Halk oyunları ve konserler…

Malatya ile hiç bir resmi bağım olmamasına rağmen, toprağımıza, mahsulümüze, tarımımıza aşk ile bağlı bir garip insan olarak, orada olmayı gerçekten isterdim. Eğer imkanınız varsa, o değerin içinde olmanızı gönülden dilerim.

Kayısı aşkına, tarım aşkına…

Festival Genel Bilgileri

 • Festival Kategorisi: Tarım, Mevsimlik Ürün
 • İl/İlçe; Malatya
 • Adres; Mişmişpark, 44000 Merkez, Malatya
  • Tarihler
   • 25. Malatya Kültür Festivali | 21-24 Temmuz 2022
   • 24. Kayısı Festivali | 16-17 Temmuz 2021
   • 23. Festival | 17-21 Temmuz 2019
   • 22. Festival | 11-14 Temmuz 2013

Emeği Geçenler Kayısı Festivali | Malatya Valiliği | Malatya Büyükşehir Belediyesi | T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı


Malatya

*Cumhuriyet tarihimizde, iki cumhurbaşkanı çıkarmış tek vilayetimizdir. (İsmet İnönü, Turgut Özal)

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Aytekin Erdoğan Bir İmza Şefi

Aytekin Erdoğan bir lezzet ustası. Avrupa'da restoranları olan Türk şef. Kitabı, ödülleri ve gündemi üzerine "SöyleşiYorum" konuğumuz.

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.

Elmalı Kış Pastası

Akılları baştan alan elmalı kış pastası. Üstelik kremalı. Elma ve tarçın kokularının ruhunuza karıştığı enfes lezzet.