Mandalinalı Kek – Kokusu eskilerden tarifi yeni

2
558
Mandalinalı Kek
Mandalinalı Kek

Mandalinalı kek tarifi bu kez “nöbetçi tarifçi” benden geliyor. Hikayesinin kokusu eskilerden tarif ise yeni. Deneyin, seveceksiniz.


2 dakika


Mandalinalı kek tarifi bu kez nöbetçi tarifçi benden geliyor. Hikayesinin kokusu eskilerden tarif ise yeni. Deneyin, seveceksiniz.

Biliyorsunuz size her cumartesi birbirinden güzel lezzetlerin tarifini Kübra Şefimiz veriyor. Bazı sağlık problemlerinden dolayı olmadığında köşesine sızmak galiba benim için bir alışkanlık oldu. Aslında az sonra vereceğim tarifi de yaşadığım bir andan esinlenerek bir süre önce yazmıştım. Şimdi tam sırası diyerek paylaşıyorum sizlerle. Bir taraftan da yazımı okurken içinde Mandalinalar diyen Işın Karaca‘nın şahane sesini dinleyelim, burnunuza kokusu gelsin. İşte tarif.

Ama önce hikayeyi anlatayım.

Öykü mandalina kokulu ama taa 1955’lere dayanıyor, annemin doğduğu yıllara. Yalova Çiftlikköy’den İzmit’te fırınıma uzanan bir öykü. İçinde hem tarih hem dostluk hem mis kokular barındıran bir öykü bu. 

Annemi kaybettiğim günlerde tanışıyorum anneciğimin komşusu Rezzan Teyze’yle. Hep anlatırdı ama ben sadece annemin misafir odasındaki büfesinde duran minik likör bardağı şeklindeki nikah şekerinden biliyordum ismini. Birbirlerinin evinde büyüyen iki küçük kızmış annem Nebahat ve komşu kızı Rezzan teyze. O zamanlar komşuluğun akrabalıktan ileri olduğu zamanlar. Yedikleri lokmalar bölüşülür, hayaller birlikte kurulurmuş. Sonra gel zaman git zaman birbirlerinden ayrı bırakmış kader onları, hayatlar farklı yönlerde akmış gitmiş. İkisi de yuvalarını kurmuş iki kadınmış artık.

Bu geçen zaman içinde (sanırım benim yaşım kadar bir süre) görüşememişler. Ve annemin 8 Mart 2020 tarihinde sonsuzluğa gitmesinden sonra sosyal medyadan dokundu bana avutucu anne sıcaklığıyla. Sonra çıktım gittim geçenlerde, annemle içilmesi gereken kahveyi geçen yılların hatırına beraber içtik eskileri yad ederek. 


Ve gelelim mandalinalara. Kahvelerimizi yudumladık cam balkonun mandalina ve limon ağaçları manzarasına bakarak. “Dur sana mandalina toplayalım” diyerek başladı bu hikaye. Bir torba dolusu mandalina şimdi fırınımda kek oluyor. 

Ve Kübra Şef affına sığınarak veriyorum tarifi

Dalından toplanan

Mandalina

Amacım bir kek tarifi vermek değil zaten bilen bilir beni pek öyle mutfak seven biri değilim. Ama öykülerini severim yemeklerin. Birazdan fırından çıkacak ve ben size mandalinalı kek tarifini vereceğim. 

Mandalina kokusunu, eskiden gelen bir fincan kahvenin tadını, geçmişte bıraktıklarınızı severek kalbinize yerleştirdiğiniz anlarınız olsun sizin de. 

Mandalina Ağaçları
Mandalina Ağaçları
Mandalinalar
Mandalinalı Kek
Mandalinalı Kek

Mandalinalı kek tarifi :

  • Baton kek kalıbınızı pişirme kağıdıyla kaplayın, içine dilimlediğiniz mandalinaları yerleştirip üzerine biraz toz şeker serpin.
  • Fırını alt üst 180 dereceye ayarlayın.
  • 3 yumurta, 150 gr şeker, 2 mandalinanın suyu, 100 ml sıvı yağ, 2 kaşık yoğurt, 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu, biraz tarçın ve alabildiği kadar unla bir kek çırpın, dökün mandalina dilimleri olan kabınızın içine. 
  • Sonraaaa bekleyin, kürdan testi yapın. Yapışmıyorsa çıkarın. Biraz dinlensin çıkarın kalıptan. 
  • Sonra üzerine biraz pudra şekeri serpip afiyetle yiyin eski, güzel günlerin hatırına.

Mandalinalı kek tarifi bu kadar işte. Yanında bir ince belli bardak çay ya da belki sütlü bir kahve ve mutlaka yanında hikayeler anlatacağınız sevdikleriniz olsun.

Afiyetler olsun.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz