Maskeli Günler

2
224

Şimdi Pandemi dolayısıyla görünen rengarenk maskelerimiz var. Peki ya görünmeyen maskeler? Ne kadar çok maske var hayatımızda.


2 dakika


Maskeli Günler

   Pandemi nedeniyle maskelerimiz yüzümüzde birbirimizden uzaklaşarak yaşadığımız günler geçiriyoruz mart ayından beri. Ve yasaklar azaldıkça özümüze hızla geri döndüğümüz bu günlerde, maskeleri tekrar düşündüm. 

   “Bizim gibi sıcakkanlı toplumlarda öyle zor ki tokalaşmadan, öpüşmeden, sarılmadan kavuşmak. Acımızı, sevincimizi topluluklar halinde yaşamaya alışmış bir millet için kabuğuna çekilmek öyle zor ki…”Diye düşünürdüm hep.

   Oysa ki ne kadar uzun zamandır bireyselleşiyormuşuz farkında olmadan. Yüzümüzde cerrahi maskeler yada kendi diktiğimiz renkli maskeler olmadan da çeşit çeşit maskelerle bir tiyatro sahnesindeymişiz gibi oynuyorduk halbuki. 


   İşyerinde taktığımız maskeler vardı mesela, her çalışan için her patron için takındığımız ruh hallerini düşünün. Gülümsemeye çalıştığımız uzun saatler sonrasında kaslarımızdaki ağrıdan kendimizi ne kadar zorladığımızı anlıyorduk. Takındığımız maskelerin söylettiği yalanlarına kanışımız hele ki, ne kadar acı dilimiz dürüstlüğü överken. 

   Arkadaşlarımızın yanında apayrı maskeler yerleşiyordu yüzümüze. İçimizde büyük bir boşluk olsa da neşelenmeye çalıştığımız yada onun sorununu dinlerkenki empati yapma girişimlerimiz mesela. Mesela ortamı yumuşatmak için giriştiğimiz beyhude çaba.

   Çocuklarımızın yanında büründüğümüz şahane ebeveynlik kisvesine ne demeli? Başka ebeveynlerin davranışlarını gördükçe bir şeyleri eksik yapma korkusuyla içine girdiğimiz panik duygusu bizi başka yanlışlara götürmüyor muydu? 


Biz kimdik aslında?

Yüzümüze taktığımız maskelerle biz biz miydik? Maskeler bize ne yapıyordu böyle? Bu düşünceler içinde bir dörtlük neon ışıklı tabelada yanıp sönmeye başlamıştı gözlerimin önünde:

SAHİDEN, KİMSİN SEN?

Düşündün mü hiç, kimsin sen? 

Olduğun yer, olmak istediğin yer mi? 

Ya zaman dilimi, aslında bu çağa mı aitsin?

O masanın arkasında oturmak mıydı hayalin?

   Pandemi elbette sona erecek, yüzümüzdeki o renkli maskeler çıkacak, yeniden kalabalık ortamlarda buluşmaya başlayacağız. Ve fakat, aslında var olmayan, görünmeyen maskelerimiz ne olacak? Asıl onlardan ne zaman kurtulabileceğiz? Meçhul!!!

   Özgürleşebilmek için, sahiden kim olduğumuzu hatırlayabileceğimiz günlerin çabucak gelmesi dileğiyle mutlu haftalar.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz