Pazar, Ekim 2, 2022
Önceki İçerikCasa Azul – Frida’nın Evi
Sonraki İçerikOlmuyor Bazen

Maskeli Günler

Şimdi Pandemi dolayısıyla görünen rengarenk maskelerimiz var. Peki ya görünmeyen maskeler? Ne kadar çok maske var hayatımızda.


5 dakika


Maskeli Günler

   Pandemi nedeniyle maskelerimiz yüzümüzde birbirimizden uzaklaşarak yaşadığımız günler geçiriyoruz mart ayından beri. Ve yasaklar azaldıkça özümüze hızla geri döndüğümüz bu günlerde, maskeleri tekrar düşündüm. 

   “Bizim gibi sıcakkanlı toplumlarda öyle zor ki tokalaşmadan, öpüşmeden, sarılmadan kavuşmak. Acımızı, sevincimizi topluluklar halinde yaşamaya alışmış bir millet için kabuğuna çekilmek öyle zor ki…”Diye düşünürdüm hep.

   Oysa ki ne kadar uzun zamandır bireyselleşiyormuşuz farkında olmadan. Yüzümüzde cerrahi maskeler yada kendi diktiğimiz renkli maskeler olmadan da çeşit çeşit maskelerle bir tiyatro sahnesindeymişiz gibi oynuyorduk halbuki. 


   İşyerinde taktığımız maskeler vardı mesela, her çalışan için her patron için takındığımız ruh hallerini düşünün. Gülümsemeye çalıştığımız uzun saatler sonrasında kaslarımızdaki ağrıdan kendimizi ne kadar zorladığımızı anlıyorduk. Takındığımız maskelerin söylettiği yalanlarına kanışımız hele ki, ne kadar acı dilimiz dürüstlüğü överken. 

   Arkadaşlarımızın yanında apayrı maskeler yerleşiyordu yüzümüze. İçimizde büyük bir boşluk olsa da neşelenmeye çalıştığımız yada onun sorununu dinlerkenki empati yapma girişimlerimiz mesela. Mesela ortamı yumuşatmak için giriştiğimiz beyhude çaba.

   Çocuklarımızın yanında büründüğümüz şahane ebeveynlik kisvesine ne demeli? Başka ebeveynlerin davranışlarını gördükçe bir şeyleri eksik yapma korkusuyla içine girdiğimiz panik duygusu bizi başka yanlışlara götürmüyor muydu? 


Biz kimdik aslında?

Yüzümüze taktığımız maskelerle biz biz miydik? Maskeler bize ne yapıyordu böyle? Bu düşünceler içinde bir dörtlük neon ışıklı tabelada yanıp sönmeye başlamıştı gözlerimin önünde:

SAHİDEN, KİMSİN SEN?

Düşündün mü hiç, kimsin sen? 

Olduğun yer, olmak istediğin yer mi? 

Ya zaman dilimi, aslında bu çağa mı aitsin?

O masanın arkasında oturmak mıydı hayalin?

   Pandemi elbette sona erecek, yüzümüzdeki o renkli maskeler çıkacak, yeniden kalabalık ortamlarda buluşmaya başlayacağız. Ve fakat, aslında var olmayan, görünmeyen maskelerimiz ne olacak? Asıl onlardan ne zaman kurtulabileceğiz? Meçhul!!!

   Özgürleşebilmek için, sahiden kim olduğumuzu hatırlayabileceğimiz günlerin çabucak gelmesi dileğiyle mutlu haftalar.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...

Taşınma Telaşı

Taşınma telaşı konusuyla haftaya başlıyoruz bugün. Kargaşasıyla hepimizin bir şekilde içinde kaybolduğu bir dönem...

Sevgili Günlük

Günlük tutmanın faydaları saymakla bitmez. Sevgili Günlük diye başlar her yeni sayfa. Satırlar dolusu dökeriz içimizi.

İyi Günler İleride…

İyi günler ileride... Böyle derdi eskiler. Neredeydi o beklenen gelecek? Gerçekten de var mıydı? Ne zaman ulaşacağız o beklenen ileriye?