0.4 C
Kocaeli
Çarşamba, Ocak 19, 2022

Mağaza

Ana SayfaÖğreniYorumGelişiYorumMatematik Dilinden Kanıtlanmış Hayat Dersleri
Önceki İçerikSorgulama
Sonraki İçerikOrhun Yazıtları

Matematik Dilinden Kanıtlanmış Hayat Dersleri

Matematik; ucundan kaçtığı zaman korkup anlaşılmayan. Hayatımızın olmazsa olmazı. Kendi dilinden kanıtlanmış formülleriyle hayat derslerini sıralıyor.


3 dakika


Matematik, Ya Korkar Kaçarsın, Ya da Çok Sever.

Daha ortaokul yıllarında, sayısını unuttuğum kadar matematik öğretmenimiz değişmişti. Gelen kümeler, giden kümeler anlatınca işler biraz karıştı. Evet kümeler ünitesini çok iyi anlamış olmamıza rağmen başka konulardan bihaber kalmıştık. Son gelen öğretmen, çok bilinmeyenli denklemleri hiç bilmediğimizi görünce yüzündeki “yazık” ifadesi hala gözlerimin önünde.

Matematik her daim “yazık” olarak korkulan bir problem oldu, ben ve bir sürü arkadaşımın hayatında. Sonrası!?

Aslında bu “geçiştirilmiş, ezberletilmiş” konular eğitim sistemimizde ki en önemli sıkıntıların başında geliyor. Üstelik sadece bu derste de değil.

 • Coğrafya’ da anlamadan ezber ile geçiştirilen yüz ölçümleri, ekilen biçilen ürünler hangileriydi? Hatırlamak için daha iyi yollar bulunamaz mıydı? Sahi hangi ülke, haritanın neresinde o zamanlar gerçekten biliyor muydunuz?
 • Ya da Tarih. Daha görsel, daha mantıkla, daha doğru anlatılamaz mıydı? Hala en başarmak istediğim projelerimdendir. Mesela yüzyıl yüzyıl öğretilseydi bize. Ve aynı anda tüm dünyanın sanatı, arkeolojisi, göçleri, savaşları, reformlarıyla… Güzel olmaz mıydı?
 • Çarpım Tablosu savaşları peki? Ezberle, tekerle, öğren. Nasıl bir baskı vardıysa üzerimizde, hala hızla sorulan sorularda “ezbere bilmeme” rağmen önce bi duraksarım. Ah ezbercilik, vah öğrencilik.

Hesap Kitap Hayatın Her Yerinde

Ortaokul yıllarından sonra başıma ne zaman bir matematik sıkıntısı çıksa, görmezden gelip ötelemeyi tercih ettim. Ama hayat işte, gelin görün ki; işletme hesapları, maliyet muhasebesi ve tüm raporlar beni matematik dünyasından kaçmayıp anlamaya çalışmanın gerçek olduğunu öğretti. Üstelik size ufacık bir sır da vereyim. (Şaşırtıcı biçimde de çok sevdim.)

Öyle ki ıssız bir adaya düşsem yanıma götürecek şeylerin başında Excel gelir. 👩‍💻 Özet tablolarım, verilerim, formüllerim ve raporlarım olmadan asla 🙂 O kadar.

Yani sözün özü, matematik ezberletilmeden gösterilmesi gereken, hayatımızın her anında yanımızda olan bir felsefe. Hele ki simetrik ya da takıntılı insanlar için şahane. 🙂

Matematik ve Dört İşlem

Matematik deyince ilk adım dört işlem malum. Toplama, çıkarma, bölme ve çarpma. Sadece hesap kitap işlerin de mi karşımızda olsun. Madem kendisi bir felsefe, hayatımıza da ışık tutabilir o zaman. İşte matematiğin ilk adımlarından, hayatın en önemli formülleri. 😊

Karşınızda dünyanın en doğru ve günlük hayat için kullanılması gereken matematik teoremleri

 • (+) * (-) = (-) Negatif insanlarla tartışmaya girmeyin. Sonuç negatif olur, canınız sıkılır
 • (+) + (-) = (+-) Negatif insanların görüşlerini benimsemeye çalışmayın. Sonucunda değer kaybedersiniz.
 • (+) / (-) = (-) Negatif insanlar için kendinizi parçalamayın. Parçalandığınızla kalırsınız. Sonu yine negatif.

Ama son olarak güzel bir haber de var.

 • (+) – (-) = (+) Negatifleri hayatınızdan çıkarırsanız sonuç her daim pozitif olur 🎊
Formüllerle Hayat Dersi

Hani benim gibi kanıtsız, mantıksız anlamlandıramayan bir çok insan olabilir. Evet bazı insanlar bazı insanlara göre değişik🤦‍♀️ olabilir. Alın işte size kanıt.

 • Sizleri aşağıya çeken, sürekli negatif olan,
 • Soruna odaklanıp çözümün ç’si aklına gelmeyen
 • Güzel bakmaktan, mikroptan kaçar gibi kaçan,
 • Pozitif olmaktan ödü patlayan

insanlardan uzak durun. Uğraşmayın. Kendinizi bölmeyin, onlarla çarpışmayın, onları toplamaya çalışmayın. Ne diyor matematik? Çıkarın onları değerlerinizin içinden. Yoksa olan size olur dostlar.

Yapmayın

🙋‍♀️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2007 Hrant Dink (15)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Evlilik Hakkında

Evlilik hakkında her şey söylenmiştir şüphesiz. Doğru ve dürüst ise ne ala, yalanlar üstüne kuruluysa vay halimize.
Halil Cibran'dan Çehov'a, Ali Poyrazoğlu'ndan Ece Üner'e tadı damağında bir gezi.

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret

Nedenler Sonuçlardan Şişmandır

Nedenler sonuçlardan şişmandır! Derya Cesur; kabul etmek, suçlamak, zeka ve öğrenme üzerine toplumsal sorunlarımızın tespitlerini, muhteşem yorumuyla kaleme getiriyor.

Kompost ve Gıda Atıkları / Sıfır Atık

Kompost yapmak, gıda atıklarının ortadan kaldırılması için sıfır atık projesine en güzel katkı. Kompost nedir? Nasıl Yapılır?