Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Önceki İçerikAşk için…
Sonraki İçerikAtık Pil Sorunu / Sıfır Atık

Maziyi Korumak

Maziyi Korumak, Sayın Sadberk Koç’un titizlikle oluşturduğu koleksiyonundan Meşher için tadımlık özel bir sergi. Şimdi dijital gezi şansıyla.


2 minutes


Maziyi Korumak; Sadberk Hanım Müzesi’nin tadı damakta kalacak özel bir sergisi. Seçki, 16 Aralık 2020 – 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında Meşher‘de sergilendi. Kıymetli Sadberk Koç’un hayatı boyunca titizlikle oluşturmuş olduğu bir koleksiyonun parçaları. Üstelik şimdi dijital olarak parmaklarımızın ucunda…

Maziyi Korumak; Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki


Dile kolay, tam beş bin yıl önce Anadolu’nun batısında, uygarlığın şafağında yaşayan bir insan. İlkel aletlerini kullanarak mermeri yontmuş, bütün acılarını, korkularını, sevinçlerini bir figürüne aktarmış. O küçücük figürden medet ummuş.

Dört yüz elli yıl önce ise İznikli bir seramik ustası bütün tutkusunu, hünerini bir tabağa dökmüş. Önce kobalt mavisi bir selvi yerleştirmiş tabağın ortasına. Göz alıcı mercan kırmızısı karanfilleri güneş ışınları misali etrafına dizmiş.

Ve bundan yaklaşık yüz kırk yıl önce Anadolu’nun ipek dokuma ustaları, iplikçileri, terzileri el birliği etmiş. Bütün yaratıcılıklarıyla, ışıl ışıl ışıldayan entariler çıkarmışlar ortaya. Kenarlarındaki ipek kordondan incecik oyaları kim bilir hangi eller sevgiyle, kıpır kıpır bir heyecanla örmüş.

Sadberk Koç’un ömrü boyunca titizlikle bir araya topladığı bu eşsiz parçalar, Türkiye’nin ilk özel müzesinin nüvesini oluşturan koleksiyon, zaman içinde hızla gelişip zenginleşti. Bu sergi ile maziye yaptığımız yolculukta öne çıkanlar, bugün Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonunda bulunan 19.000’i aşkın eserin küçük bir bölümü.

2020’de kuruluşunun 40. yılını kutlayan müzenin kapsamlı koleksiyonu Arkeoloji Bölümü ve Türk-İslam Bölümünden oluşuyor. Arkeoloji Bölümü, Anadolu’da yaşayan uygarlıkların maddi kültür kalıntılarını kesintisiz bir kronolojiyle gösterebilecek zenginlikte. Sekizinci yüzyıldan Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar uzanan Türk-İslam Bölümü ‘de, özellikle Osmanlı sanatının doruk noktasına ulaştığı dönemlerin eserlerine odaklanıyor.

“Maziyi Korumak” sergisindeki seçki, Sarıyer’deki Sadberk Hanım Müzesi’nin zengin koleksiyonundan tadımlık bir seyir sunmak için Meşher’de. Bu sergi, Anadolu uygarlıklarının ve Osmanlı sanatının seçkin örneklerindeki yaratıcılığın ve ustalığın öyküsü…

Maziyi Korumak – Sadberk Hanım Müzesi Müdürü Hülya Bilgi anlatıyor .
Maziyi Korumak Yayın

Yayının dijital haline buradan ulaşabilirsiniz.

Beş bin yıl öncesinden günümüze… Maziyi korumak adına emek vermiş ve bu uğurda çaba gösteren herkese sonsuz sevgilerimizle.

Dijital Sergi arşivimizi gezmeyi unutmayın.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Potin Satarım

Potin satarım, güzel Cumhuriyet kadını Adile'nin öyküsü. Avukat Adile Hanım'ın. Takılı kaldığı geçmişindeki çocuk Adile'nin desek daha mı doğru? Sizleri çok eskilere, çocukluğunuza götürecek bu hikayede belki de eksik parça sizdedir. Kim bilir?

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, Bayburt'ta, Anadolu'da kıraç bir tepeyi yıllardır aydınlatan özel bir müze. Pek çok ödülün sahibi müzeyi Mehmet Ali Tekinsoy sizler için kaleme aldı.

İbrahim Çallı Eserleri

İbrahim Çallı eserleri.. Türk resim sanatının öncülerinden; Osman Hamdi Bey'in en önemli öğrencilerinden olan sanatçıyı eserleri ile AnıYoruz

Somut Olmayan Kültürel Miras

Kültürel miras; Türk Kültürü ve Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi gurur tablomuz.. Ve çevrim içi sergisi

Cerrah Anne ve Yıldızları’nın Resim Sergisi

Cerrah anne ve yıldızları konuğumuz. Biraz cerrahi, biraz resim ama en çok da 23 Nisan sevinci ile konuştuk. Dijital sergimiz de var. #cerrahanneninyıldızları