Mehmet Akkuş. Demiryolu üzerine bir hayat, Ulaştırma Memur Sen Kocaeli Başkanı. Demiryolcuların gününde ulaşım üstüne..

ilknur.tv

Bugün 27 Mart.. 

Dünya çapında “Tiyatrolar Günü” kutlanıyor 1961 yılından bu yana. Aynı zamanda Dünya Demiryolu Çalışanları Günü. “Demiryolcuların” başka bir tabirle.. 

Demiryolcular ki, seferlerde; rayların üzerinde geçirilen bir hayat.. Gitmekle yolların tükenmediği bir ömür onların ki..

–=0=–

Konuyla ilgili söyleşimize geçmeden evvel minik bir hatıra ile yad etmek istiyorum demiryolcuları. Sevgili eşimin dedesi de bir demiryolcuymuş. Raylar üzerinde bir hayat..

 

Raif Işık ve çalışma arkadaşları 1954 – Eskişehir

 

Bu fotoğraf, arkasında yazılan nota göre 19.09.1954 tarihinde Eskişehir’de  Bahar Fotoğrafçılık stüdyosunda çekilmiş.  Ne kadar güzel ve anlamlı bir fotoğraf. Göçüp gidenleri rahmet, hayatta olanları saygıyla anıyoruz.

–=0=–

Söyleşi Üzerine..

İlimizin yakından tanıdığı toplum insanı Mustafa Ulusoy’un demiryolları ile ilgili geçmişini hatırladığım için kendisi ile bugüne özel bir sohbet yapmak istediğimi söyledim. 

Kendisi de nazik teklifimi kırmadı ve kendisinden daha eski bir demiryolcunun “çok daha anlamlı” olacağını iletti. Mehmet Akkuş’un. 

Bu pandemi günlerinde bir araya gelemiyoruz malum, Biz sorduk, Mehmet Bey sağ olsun videolarla yanıtladı sorularımızı.

Mehmet Akkuş

Mehmet Akkuş

Mehmet Akkuş – Ulaştırma Memur-Sen Kocaeli Başkanı..

Demiryolcular üzerine bir yolculuğa çıkıyoruz. Keyifli seyirler… 

 

—==0==—

Mehmet Bey merhaba, Birikiyorum sayfalarına hoş geldiniz. Ben sizi sağlık sektöründeki görevim icabı tanıyorum. Ama sizleri tanımayan okuyucularımız için biraz kendinizden bahseder misiniz? 
Aldığım tüyolara göre demiryoluna verilmiş 30 koca yılınız var. “Demiryolu” denildiği zaman, “demiryolcular” denildiği zaman, hissettiklerinizi bizimle paylaşır mısınız? 
Demiryolları ve turizm desek. Malumunuz trenle Kars yolculuğu son yıllarda çok önemli bir seyahat aktivitesi. Bu konuda neler söylemek isterseniz. Ya da önerdiğiniz alternatif rotalar var mıdır? 
Demiryolu teknolojisi. Raylı sistemlerde tramvay ve metro, kara tren nostaljisi ve yüksek hızlı tren. Teknolojide başka yenilikler var mı?

“Kara Tren gecikir, belki hiç gelmez” diyor ya şarkıda..

Demiryolcuların hikayelerinden anlatır mısınız biraz , ya da unutamadığınız paylaşmak istediğiniz bir anınızı ..
Son olarak Sendika Başkanı kimliğinize soruyorum; paylaşmak, eklemek istedikleriniz nelerdir? 
Mehmet Bey, bu keyifli sohbet için teşekkür ederim. Gıyabınızda tüm demiryolcuların gününü tekrar kutluyoruz.. 

Uzakları yakın ettikleri için..

Facebook Yorumları