TYSD Başiskele Şube Başkanı Fazilet Doğan ve ekibinden mesaj var…


5 dakika


TYSD – Türkiye Yardım Sevenler Derneği

Kimdir Fazilet Doğan?

Şüphesiz İzmit’in yardımsever tüm iyi kalpli insanları Fazilet Hanım’ı tanır, ama İzmit dışında yaşayan diğer güzel insanların tanıması için Fazilet Hanım’ı tanıyarak konuya giriş yapmış olalım..

Türkiye Yardım Sevenler Derneği

O, İzmit’in yetiştirdiği, son derece zarif, güler yüzlü, iyilik sever, nadide bir Cumhuriyet Kadını.. 

Anlatırken o zarif gülümsemesi yüzünden hiç eksik olmaz. Derdi tasası o güzelim çocukları okutup, onlara bir şeyler katabilmektir. O konuşur, siz “yardım etmek” heyecanını tüm damarlarınızda hissedersiniz.. O Fazilet Pekdemir Doğan.. 

Fazilet Doğan ve TYSD Başiskele

2013 yılında TYSD Başiskele Şube açılışında kurucu başkan olarak görev üstlenen Fazilet Doğan önderliğinde; TYSD ilkelerinden olan eğitime katkı vermek bağlamında 2 kütüphane, 2 Atatürk Köşesi yaptırmış olup ayrıca engelli vatandaşlarımıza akülü sandalyeler, ihtiyaçlı çocukların ailelerine yardım, Güneydoğu’da Şehit ve Gazi ailelerin çocuklarına “Bin Bot ve Bin Mont” yardımı ve üniversite öğrencilerine Atatürk Bursları yardımlarını üye ve yardımsever halkımızla birlikte sürdürmektedir.

Benimde üyesi olmaktan son derece gurur duyduğum bu derneğin bir kampanyası var.

Lütfen okumaya devam edin,

  • Kampanya hakkında bilgi
  • Muhteşem Başiskele ekibi
  • Fazilet Hanım’ın kaleminden Türkiye Yardımsevenler Derneği ve Başiskele Şubesi Hakkında
  • Şube Faaliyetleri
  • TYSD bağlantı paylaşımlarını bulacaksınız..
Özel Bir Kampanya

Bir Öğrenci de Sen Okut

Covit-19 Pandemi döneminde öğrenci burslarının bir kısmını başta sosyal içerikli aktiviteler ve kültür gezilerini yapamamanın üzüntüsünü duymuştur. Bu bağlamda ihtiyaçlı üniversite öğrenci burslarında “bizim de katkımız olsun” diye düşünen eğitim gönüllülerini yardıma çağırıyoruz.

Yönetim Kurulumuzla birlikte gençlerimiz okusun diye “Bir öğrenci de sen okut” kampanyasını başlatıyoruz. Her bir öğrenciye sekiz ay boyunca ayda 150TL burs veriyoruz.

Üye ve gönüllü dostlarımızı öğrenci burslarına katkı vermeye davet ediyoruz.

TSYD Başiskele Şubesi Banka Hesap Numarası aşağıdaki gibidir..

Halk Bankası İzmit Şubesi

TR34 000 1200 9443 0001 6000 146

90.Yıl Kutlama Hatırası
2015
2018
2019
 TYSD ve Geçmişi.. 

Kuruluş talimatını 1928 yılında Ulu Önderimiz Atatürk tarafından alan derneğimiz, sosyal bilinci gelişmiş, eli öpülesi öncü kadınlarımız tarafından, tüm yurtta şubeler açarak derneğimizi günümüze taşımışlardır

30’lu Yıllar |   30’lu yıllarda atölyelerde dikiş, nakış, çorap gibi giysiler üreterek emek karşılığı yardım uygulamasının ilk adımları atılmıştır.

 40’lı Yıllar | İkinci Dünya Savaşının etkileri sürerken, yurdumuza sıçraması tehlikesi karşısında sınırda nöbet tutan erlere giysiler hazırlayarak, ilgililerce yerlerine ulaştırılması, gönüllü hasta bakıcı ve hemşirelik kursları açılmıştır.

50’li Yıllar | Bu yıllarda ülke çağında yaptığı olumlu ve etkili çalışmalarla saygınlık ve toplumun güvenini kazanan dernek, özellikle atölyelerin sayısını arttırmış ve kadınlarımızın oluşturduğu işçiler çoğalmıştır. Emek karşılığı yardım yaygınlaşmıştır.

60’lı Yıllar | Kız öğrenci yurtları ve üniversite öğrenci bursları ile eğitime katkıda bulunarak, okuma yazma kursları açarak, yeni bir hizmet alanına katkıda bulunmuştur.

70’li Yıllar | Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik koşulların zorlaşmasıyla tasarruf tedbirlerinin alınmasına neden olmuştur. Derneğimiz zorlayıcı koşullara rağmen çalışmalarını aksatmadan sürdürmüştür.

80’li Yıllar | Bursiyer sayıları arttırılarak, burslara Atatürk Öğrenci Bursu adı verilmiştir.

90’lı Yıllar | “Mehmetçikle El Ele Kampanyası” başlatılmış ve Güneydoğu’da yaralanan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına bu yardımlar kanalize edilmiştir.

Kuruluşunun 70. yılında 70 orman projesi oluşturulmuştur.

2000’li Yıllar | Atatürk Öğrenci Bursu alan öğrenci ordusu oluşmuştur. Atatürk Müze Evi’ nin döşeme yenilenmesi yaptırılmış, çok sayıda üyenin katılımıyla Selanik’e götürülmüştür. 81. yıl anısına 81 Yıl, 81 İl, 81 Ana sınıfı projesi ile tüm şubelerce ana sınıfları yapılmıştır. 2019 yılında tüm şubelerce Üsküp Makedonya da Atatürk Heykeli yaptırılmıştır.

Ülke genelinde hizmet vermek için çalışan 133 şubesi ve on binlerce üyesi, derneğin amacını, ilkelerini benimseyen binlerce öğrencisi, yardım elinin uzandığı binlerce ihtiyaç sahibi halkı vardır.

Ve nihayetinde adını Mustafa Kemal Atatürk’ten almanın büyük sorumluluğu, ilke ve devrimlerine olan bağlılığı ve Cumhuriyet Kadını’nın bitmez tükenmez çalışma arzusu vardır.

TYSD bu anlayışın ışığında daha uzun yıllar Türk Halkı’nın büyük destek ve güveni ile çalışmalarına devam edecektir.

Fazilet Doğan | TYSD Başiskele Şubesi | Yönetim Kurulu Başkanı

İş bu vesile ile, çalışma ve gayretleri için tüm dernek ekibine teşekkür ederim. 

Bu haklı mücadelenizde dilerim bu yazımız yardım etmek isteyenlere bir vesile olur..

Ve siz değerli okuyan, sürekli olmasa bile, dilerim bir öğrencinin okumasına siz de vesile olursunuz.


Güzel insanlar için –> TanıYorum


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments